VALENTÝN – ZAMILOVANÍ OPEŘENCI A ČESKÁ PRINCEZNA. CO ŘÍKAJÍ LEGENDY?

0

Svátek svatého Valentýna je pravděpodobně odvozen od svátku luprecalia slaveném ve starověkém Římě vždy 14. února. Při těchto římských orgiích běhali nazí muži po ulicích a mrskali důtkami ženy, aby jim přivodili plodnost. Legenda také říká, že Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Kněz Valentýn však vládci vzdoroval a tajně mladé páry oddával. Byl proto zatčen a později popraven – a to právě 14. února. A tak už ve 3. století orgiastický svátek luprecalia splynul s oslavami mučednictví sv. Valentýna, který se průběhem let rozvinul v romantický svátek lásky, slavený dodnes.

Ale historicky poprvé je 14. únor a Valentýnův svátek spojován s romantickou láskou až ve 14. století – konkrétně v díle středověkého anglického básníka Geoffreye Chaucera – a to v jeho básni Ptačí sněm, která je o tom, jak si ptáci vybírají své partnerky. Tato slavná báseň byla napsána jako pocta k zasnoubení patnáctiletého anglického krále Richarda II. s o osm měsíců starší princeznou Annou Českou, dcerou Karla IV. Chaucer působil u dvora Richarda II. jako diplomat. Sňatek anglického krále s českou šlechtičnou byl sice uzavřen z politických důvodů, ale mezi manželi přesto vzplanula velká láska. Faktem zůstává, že to byl právě Geoffrey Chaucer, kdo ze sv. Valentýna učinil patrona všech zamilovaných.

Popularita sv. Valentýna jako patrona zamilovaných průběhem staletí neustále vzrůstala. První historicky doloženou Valentýnku poslal své ženě už v roce 1415 mladý francouzský vévoda Karel Orleánský, který byl zajat v bitvě u Agincourtu a vězněn po mnoho let v londýnském Toweru. Odtud posílal své ženě milostné básně – Valentýnky – dochované dodnes.

 

A právě na tyto jeho Valentýnky si na počátku 20. století vzpomněl v USA podnikatel Walter Scott, známý všude jako výrobce vánočních přáníček, když se ocitl na prahu bankrotu. Usilovně přemýšlel, jak zachránit podnik, až si vzpomněl na tradici sv. Valentýna, který se v USA začal slavit od roku 1907. Jeho společnost – právě díky Valentýnkám – do dvou let ztrojnásobila své zisky. Přáníčka šla zkrátka na dračku, a tak je tomu dodnes – Valentýnky zdomácněly i v Evropě a jsou populární všude.

 

I my u nás v Čechách máme jednu takovou populární Valentýnku, kterou zná naprosto každý: Byl první máj, byl lásky čas, hrdliččin zval ku lásce hlas… a vůbec nevadí, že se v ní svátek zamilovaných pojí, jak je u nás tradicí a zvykem, s měsícem květnem a ne se 14. únorem. Proč ne? Vždyť co si přát víc?

 

Jen ať je takových dnů, při nichž se oslavuje láska a kdy zamilovaní mají svůj výsostný den, v kalendáři hodně. Ať je jich víc a víc.

 

Jen ať je hodně dnů, při kterých láska zamilovaných vítězí nad zlobou a nenávistí!

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.