PRVNÍ LETOŠNÍ CYKLOJÍZDY PODÉL JIZERY POZNAMENALO NESTÁLÉ POČASÍ

0

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normální tabulka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;} V sobotu 23. a v neděli 24. srpna se pod patronací Sdružení Český ráj jely dvě cyklojízdy po zamýšlené trase cyklostezky kolem Jizery (Greenways Jizera). Vloni 18. září byla ve Svijanech slavnostně podepsána dohoda o partnerství při stavbě cyklostezky podél celého toku řeky od pramene po soutok s Labem a tím i o napojení na síť mezinárodních evropských cyklostezek. Dohodu v Pivovarské restauraci potvrdili hejtmané Středočeského a Libereckého kraje. K iniciativě se formou memoranda připojila také většina obcí a města z toku řeky a občanská sdružení.

„Cyklojízdy v letošním roce jsou připomenutím loňské akce a současně také možností informovat veřejnost o postupu prací. Právě zájem veřejnosti o tuto cyklostezku žene nás, volené zástupce obcí a měst a také pracovníky Sdružení Český ráj, kupředu,“ řekl na úvod první vyjížďky Aleš Hozdecký, který je současně turnovským místostarostou a předsedou Sdružení.

 

Účast na cyklojízdě v sobotu 23. srpna pořadatele příjemně překvapila. Z turnovského nádraží do Semil jela čtyřicítka cyklistů. Byl mezi nimi i starosta Semil Jan Farský. Účastníci při jednotlivých zastaveních vyslechli odborný výklad a seznámili se s konkrétním trasováním cyklostezky a případnými problémy, což je například úsek mezi Rakousy a Malou Skálou. Zde se předběžně počítá, že přes řeku budou muset vést dvě lávky. Účastníci se také podívali do elektrárny v Podspálově a do sklářského studia v Železném Brodě.

 

n200808251249_zap_380_08_jizeraV neděli 24. srpna cyklistům nepřálo počasí. Dešťové přeháňky a citelné ochlazení pod 15 stupňů Celsia způsobily, že od železniční zastávky Turnov město vyjelo devět cyklistů. „Po trase na zámek Sychrov se ale přidávali další, takže nás nakonec bylo asi patnáct. V chladnu a dešti to beru jako úspěch,“ poznamenal Hozdecký. Účastníci této cyklojízdy se podívali do veřejnosti zatím uzavřených prostor sychrovského zámku, kde mohli při práci vidět restaurátory, cyklojízda končila exkurzí v rohozeckém pivovaru.

 

Další cyklojízda je naplánována na sobotu 30. srpna a povede okolím Mnichova Hradiště. Start je ve 13.30 hodin na náměstí, jede se po trase: Káčov – Zásadka – Březina – Olšina – Dneboh – Valečov – Dobrá Voda – Mnichovo Hradiště. Návrat asi v 18.00 hodin. Opět se jede s průvodcem, který zájemcům poskytne veškeré informace o projektu i o zajímavostech regionu.

 

Tři vyjížďky jsou také připraveny na 6. září, kdy můžete jet podél řeky z Kořenova do Jilemnice, nebo v okolí Mladé Boleslavi, či využít nabídku dolní části Pojizeří, kdy se jede z několika míst do Benátek nad Jizerou.
Poslední vyjížďka se uskuteční v neděli 7. září v okolí Semil. V polovině září se také bude konat setkání představitelů krajů ve Svijanech (přesný termín ještě není znám).

 

Výstavba moderní evropské cyklostezky Greenways Jizera má podporu asi 60 obcí na toku řeky, které si od cyklostezky slibují rozvoj turistiky, podnikatelských aktivit a také zlepšení péče o životní prostředí a zvýšení bezpečnosti pro cyklisty v koridoru řeky. Podle předsedy Sdružení Český ráj Aleše Hozdeckého stále platí termín dokončení těch nejvýznamnějších úseků v roce 2015. Nejpozději v roce 2010 by měly být zahájeny stavební práce na prvních úsecích.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.