NABÍDKA ROKU 2008 VRCHOLÍ NOVOROČNÍM OHŇOSTROJEM

0

(aktualizováno)Nastává období vrcholícího Adventu a vánočních svátků. Nabídka akcí je poměrně bohatá, kromě koncertu populárního Čechomoru na Střelnici, můžete zajít například na mimořádný koncert Filharmonického orchestru České Budějovice do kostela v Přepeřích, koná se poslední letošní akce v Bráně do Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice, skauti budou rozdávat Betlémské světýlko, zajímavou vánoční a novoroční nabídku mají na Valdštejně. Vše uzavírá novoroční ohňostroj Na Lukách…

Pondělí 15. prosince

* Ježíškova vánoční pošta. I letos mohou děti poslat dopis Ježíškovi. Až do 20. prosince je otevřena pro děti i dospělé „Ježíškova vánoční pošta“ v městském informačním středisku Turnově na náměstí Českého ráje. Za každý odeslaný dopis obdržíte malou pozornost a potvrzení o předání dopisu. Otevřeno je od pondělí do pátku v době od 8.00 do 17.00 a v sobotu od 9.00 do 12.00 hodin.

* Vánoční strom splněných přání. Až do 20. prosince můžete zajít do Restaurace u muzea v turnovské Skálově ulici a vybrat si jedno z přání dětí z dětských domovů. Dárek koupíte a donesete ho do restaurace, odkud budou všechny odeslány najednou pod vánoční stromečky v dětských domovech.

* STAROČESKÉ VÁNOCE. O tradicích, zvycích a jídlech ve vánočním čase na českém venkově bude vyprávět ředitelka muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová. Restaurace U Studničků v Tatobitech, začátek v 19.00 hodin.

 

Pondělí 15. prosince – středa 17. prosince

* Vánoční hodinky. Předvánoční pořady pro děti ze základních škol v podání Evy Kordové a Aleše Resslera. Společná nadílka knih pod vánoční stromek. Dětské oddělení knihovny, začátky v 9.00 hodin.

 

Středa 17. prosince

* Klub Matýsek – Vánoce. Předvánoční dopolední  program pro  MŠ a maminky s dětmi z Mateřského centra Náruč. Na předškoláky i ostatní děti se těší Eva Kordová a Aleš Ressler. Dětské oddělení knihovny, začátek v 10.00 hodin.

* ANDALOUZSKÁ ROMANCE – 547. koncert Turnovských hudebních večerů. Vystoupí mladá česká houslistka Lada Fedorová, studující v Dánsku, s klavírním doprovodem Lucie Kaucké. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 18. prosince

* ČECHOMOR – KOOPERATIVA TOUR 2008. Vánoční koncert jedné z nejvýraznějších českých hudebních skupin. (Pozor na zákaz fotografování a jakéhokoliv nahrávání!). Velký sál KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

 

Sobota 20. prosince

* Zpívání na Valdštejně. Od 14.00 hodin zde zazní koledy nacvičené skautským sborečkem pod vedením Venduly Wendy Bičíkové.

* GENTLEMEN SINGERS – IV. adventní koncert. Koncert, o který byl vloni velký zájem, je opakován na přání diváků. Chrám Narození Panny Marie, začátek v 15.00 hodin.
* ČERTOVSKÝ TELEFON ANEB JAK ČERTI K MOBILŮM PŘIŠLI. Premiéru nové divadelní hry Obnoveného divadelního spolku Jirásek z Olešnice u Turnova můžete vidět v sále místní hospody od 15.00 hodin. Jde o ryze autorskou pohádku s písničkami a tanci, kterou napsal člen spolku Miloš Marek. Hrají: Jarda Obročník, Filip Holba, Petr Tichý, Tomáš Marek, Honza Žigmond, Iva Šetáková a další. Hudba Karlos Souček. Režie Miloš Marek.
* ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ J. J. RYBY v provedení Filharmonického orchestru České Budějovice, Chrámového pěveckého sboru Velešín a předních sólistů. Pořádá agentura KRAUS-KONCERT ve spolupráci s Farním úřadem a Obecním úřadem v Přepeřích za podpory reklamních partnerů. Pro velký zájem v minulých letech jsou letos připravena dvě provedení v 15.00 a 18.00 hodin. Kostel Přepeře.

* MALÁ SKÁLA, kino Androvna. Od 20.00 hodin se tu uskuteční filmová projekce k 20 letům českého rapu – první český celovečerní film se jmenuje „ČESKÁ RAPublika“. Více na www.androvna.cz

 

Neděle 21. prosince

* OSLAVA ZIMNÍHO SLUNOVRATU začíná v 15.00 hodin v Restauraci pod Hlavaticí pohádkou pro děti „O Zlatovlásce a Zlatohlávkovi“ (zahraje ji skupina Petřín Praha),  od 16.00 hodin bude v Bráně do Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice společné vánoční zpívání, které ukončí keltský rituál ALBAN ARTHUAN – ZROZENÍ SVĚTLA. Pořádá Svobodná škola umění.
* Od 16.00 hodin vystoupí v kostele na Vyskři s vánočním zpíváním sousedský sbor PROVAZ (Pro noční zpívání).

Úterý 23. prosince

* Turnovští skauti budou roznášet „Betlémské světýlko“. Tradiční zpívání vánočních koled, při kterém si světélko budete moci přinést domů, se uskuteční od 17.00 hodin na náměstí Českého ráje.

 

Středa 24. prosince

* Občanské sdružení Ochrana Klokočských skal zve přátele a příznivce hradu Rotštejn na tradiční VESELÉ HRADNÍ KOLEDOVÁNÍ, které se koná od 13.00 hodin. Zazní vánoční písně a koledy, pro příchozí budou připraveny tradiční i méně známé pokrmy. V případě sněhové vánice či velmi třeskutých mrazů se akce nekoná .

* Vánoční koncert pěveckých sborů CARMINA a TURNOVÁČEK. Kostel P. Marie v Turnově, začátek ve 14.00 hodin.

* Vánoční koncert na hradě Valdštejně, účinkuje ZEFFIRO TORNA, což je skupina zpěváků z Liberce. Začátek ve 14.00 hodin.
* Od 14.00 hodin vystoupí v kostele na Vyskři s vánočním zpíváním sousedský sbor PROVAZ (Pro vánoční zpívání).

Čtvrtek 25. prosince
* Od 12.00 hodin vystoupí s vánočním zpíváním u zvoničky ve Skalanech sousedský sbor PROVAZ (Pro vánoční zpívání).

Pátek 26. prosince

* Vánoční koncert na hradě Valdštejně, účinkuje pěvecký sbor Musica Fortuna. Začátek ve 14.00 hodin.

* Parajazzový Ježíšek v Restauraci na Šetřilovsku. Hraje Mackie Messer Band a Corcovado. Začátek v 19.00 hodin.

* Štěpánská taneční zábava se koná od 20.00 hodin v Hasičárně v Tatobitech. K tanci a poslechu hraje VHZ (muzika 70. – 90. let).

 

Sobota 27. prosince

* Vánoční posezení s varhanní hudbou starých mistrů. V kostele sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně vystoupí Alena Michálková, Radek Rejšek a jejich hosté. Začátek ve 14.00 hodin.

 

Středa 31. prosince

* Podvečerní a večerní akce s půlnočním ohňostrojem se letos v Turnově po několika letech neuskuteční! Přesto samozřejmě kdokoli může vstup do nového roku na náměstí Českého ráje o půlnoci oslavit…

 

Čtvrtek 1. ledna 2009

* Vánoční preludia a improvizace v podání Pavla Holase v kostele sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně. Začátek ve 14.00 hodin.

* Novoroční ohňostroj. Město Turnov a Zdeněk Pohl – Ohňostroje – si vás dovolují pozvat na novoroční slavnost s ohňostrojem, která se koná Na Lukách u autobusového nádraží od 18.00 hodin. Přineste s sebou zvonečky k uvítání nového roku. Děti, které budou mít zvoneček, dostanou malou pozornost. (Parkoviště bude z technických důvodů pro motorová vozidla uzavřeno, organizátoři slibují ohňostroj v podobě, jaký v Turnově ještě nebyl.)

 

Sobota 3. ledna

* Vánoční koncert na hradě Valdštejně, účinkuje Hradecké komorní tucteto. Začátek ve 14.00 hodin.

 

Čtvrtek 8. ledna

* Přednáška s názvem „Jak přestat s přejídáním a dietami aneb jak vyléčit emocionální hlad“ začíná v sále turnovské ZUŠ na náměstí Českého ráje v 18.30 hodin. Vstupné 100 Kč. Praktický seminář na toto téma se koná na stejném místě v sobotu 10. ledna od 10.00 hodin. Kurzovné 300 Kč. Více na www.unique-coaching.com.

 

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, BUDOVA V ŽIŽKOVĚ ULICI

* Středa 17. prosince ve 20.00 hodin – NOCI V RODHANTE. Premiéra filmu USA. V hotelu u jezera se setkává Adrienne (Diane Lane), která utíká před problémy se svým záletným manželem a nezvladatelnou dcerou, a Dr. Paul Flanner (Richard Gere), který neuniká před svým okolím, ale především sám před sebou…

* Čtvrtek 18., pátek 19. prosince ve 20.00 hodin – VICKY CRISTINA BARCELONA – americká komedie. Do „španělského New Yorku“ odjíždějí na léto dvě mladé američanky. Příkrá a zásadová Vicky (Rebecca Hall), která má před svatbou, a její hédonická kamarádka Cristina (Scarlett Johansson). Setkání se spontánním malířem (Javier Bardem) a jeho krásnou, ovšem nepříčetně žárlivou ex-manželkou (Penelope Cruz) nemůže skončit jinak, než žhavým dobrodružstvím…Režie Woody Allen.

* Sobota 20., neděle 21. prosince ve 20.00 hodin – ZAKÁZANÉ KRÁLOVSTVÍ – americká fantasy komedie. Jason je sedmnáctiletý fanoušek kung fu, který často sní o příhodách Opičího krále. Prastará hůl, kterou objeví v obchodě tajemného slepého starce, u kterého kupuje levné DVD s kung fu filmy, ho přemístí do staré Číny, kde se v doprovodu bojovníka Lu Jena (Jackie Chan), mladé a odvážné Golden (Yifei Liu) a mlčenlivého mnicha (Jet Li) musí vydat na cestu plnou nástrah..

* Neděle 21. prosince ve 14.00 hodin – BABIČKA VYPRÁVÍ POHÁDKU. Dětské pásmo pohádek: O mistra basy, Lenora, Pohádka o kozlu Kokešovi, Cvrček a basa, Babička vypráví pohádku, Strašení čmeláků, Krtek malířem, Krtek fotografem.

* Sobota 27., neděle 28. prosince ve 20.00 hodin – MALÉ OSLAVY – premiéra československého dramatu. Každý je někdy ztracený…Magda (Anna Šišková) má za sebou své životní prohry – tou poslední je zkrachovalý kadeřnický salon. Má spoustu dluhů, výpověď z pronajatého bytu a strach o sebe a svoji dospívající dceru Agátu. Agáta (Tereza Nvotová), která právě objevuje první lásku a nesmělé doteky, se snaží s matčinou bezradností vyrovnat po svém…

* Pondělí 29., úterý 30. prosince ve 20.00 hodin – ŽENY – premiéra americké komedie. Mary (Meg Ryan) má ideální život: krásný dům, rozkošná dcera, úspěšný manžel a částečný úvazek návrhářky v oděvní firmě. A navíc se může spolehnout na své úžasné kamarádky, především na nejlepší přítelkyni Sylvii (Annette Bening), šéfredaktorku ženského časopisu. Ideální život je ale málokdy věčný. K jeho zruinování stačí málo. Třeba manželova nevěra…

* Čtvrtek 1., pátek 2. a sobota 3. ledna 2009 v 17.30 hodin – MUZIKÁL ZE STŘEDNÍ 3: MATURITNÍ ROČNÍK – premiéra americké rodinné komedie. Studentští „mazáci“ Troy a Gabriella se rozhodnou společně s ostatními spolužáky nastudovat propracovaný muzikál, ve kterém se pokusí zobrazit všechny své dosavadní zkušenosti, své touhy a zároveň obavy ze změn, jež budoucnost – přechod ze střední na univerzitu, přináší. Další pokračování muzikálu se skvělou muzikou a úžasnými tanečními čísly.

* Čtvrtek 1., pátek 2. a sobota 3. ledna ve 20.00 hodin – MAMMA MIA! – premiéra muzikálu USA. Sophie žije s mírně šílenou matkou (Meryl Streep) na řeckém ostrůvku, kde vedou uvadající hotýlek. Když nalezne matčin deník, rozhodne se na svoji svatbu pozvat všechny tři potenciální otce. A oni (rozevlátý obchodník – Pierce Brosnan, upjatý bankéř  – Colin Firth a svérázný dobrodruh – Stellan Skarsgård) přijedou. Slavný muzikál s písněmi skupiny ABBA na plátně!

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12.00 – 13.00 hodin. O svátcích 24., 25. a 26. 12. jsou muzeum a Dlaskův statek zavřeny. O víkendu 27. a 28. 12. a v úterý 30. 12. je v muzeu a na statku otevřeno od 9.00 hodin do 16.00 hodin. Poté bude statek do jara uzavřen a muzeum se pro návštěvníky otevře až v úterý 6. ledna

– Ve výstavním sále je výstava k nedožitým 80. narozeninám etnografa J. V. Scheybala (potrvá do konce února 2009).

– V galerii muzea je do 31. ledna 2009 výstava SYMBOLY VÁNOC. Jde o další z výstavních projektů s vánoční tematikou, navazující na úspěšné výstavy „Oheň a světlo ve vánočních obřadech“, „Ve slámě spí“ či „Masky a démoni“, které byly instalovány v turnovském muzeu v minulých letech. Jde o projekty, ve kterých si autoři kladou za cíl poněkud poodhalit roušku tajemna, které se kolem těchto svátků rozprostírá.

– Ve výstavním kabinetu muzea můžete do 31. prosince navštívit výstavu věnovanou rekonstrukci židovské synagogy v Turnově.

– Dlaskův statek. Až do 30. prosince je tu výstava „Barvy a vůně Vánoc“, která návštěvníkům přibližuje tradiční obyčeje a zvyky spojené s obdobím od sv. Martina do Tří králů.

* V Galerii Safír v turnovském muzeu je do 3. ledna výstava fotografií Mariána Kábele ze Srí Lanky (Za vůní čaje, hor a oceánu).

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – je do 2. ledna výstava členů Fotoklubu Safír Turnov na téma Nalezené zátiší.

* V galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je do 2. ledna výstava fotografií Jana Kovačičina „Český-afghánský život“. Do 23. ledna je v galerii výstava obrazů ak. mal. Zuzany Kadlecové (vernisáž proběhne v pátek 12. prosince v 17.00 hodin).

* Výstava v turnovské Městské knihovně A. Marka v Jeronýmově ulici: Ilustrované básně Lenky Neumanové a Milana Cilera s ilustracemi Jožky Čermáka (do 3. ledna 2009).

* Semily. V pátek 12. prosince v 17.00 hodin bude ve foyer okresního archivu v Semilech zahájena výstava turnovského malíře Václava Žatečky s názvem Pars pro toto. Výstava se koná do 16. ledna, otevřeno je ve všední dny od 8.00 do 16.00, v pondělí a ve středu do 18.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.