Celých dvě stě let byl svědkem překotných událostí. Převalila se tudy pruská vojska za války roku 1866, pochodovali tady vojáci na frontu první světové války, v květnu 1945 kolem utíkaly zbytky wehrmachtu a vojsk SS před Rudou armádou. Poté se nedaleko vystavěla dálnice a tohle místo, kterým kráčely dějiny, pozbylo na předchozím významu. Na konci 60. let kdosi hodně chytrý rozhodl, že starobylý milník patří do starého železa, a tak povalený ležel dlouhých 17 let v příkopě. V polovině 80. let se parta nadšenců pod vedením výtvarníka Jiřího Hofmana rozhodla, že milník zase vrátí na své místo. V době nedávné tu obec realizovala úpravu okolí, zdejší podnikatel pan Kabeláč nechal citlivě opravit bývalý hostinec a došlo i na zrestaurování starobylého rozcestníku – Pyrámu. Radost pohledět.
„Pyrám je první splátkou malé, ale pro nás důležité minulosti obce. Poutníci se u něho mohou zastavit a zavzpomínat, třeba se jeho obnovou dostáváme k lepšímu pochopení nás samých,“ píše se v publikaci, kterou u příležitosti 200 let Pyrámu vydala obec Ohrazenice. Místní jsou na svůj milník náležitě pyšní. Téměř dvě stovky se jich sešly ve čtvrtek 12. září v podvečer na malé slavnosti, kdy bylo místo po rekonstrukci opět slavnostně předáno veřejnosti.
„V každé obci je něco, co je v srdcích místních lidí uloženo jako symbol místa, kde žijí, kde se narodili, kde vychovávají své děti. Jsem rád, že se nám podařilo celou lokalitu uvést do stavu, na který můžeme být právem hrdí. Opravený bývalý Beranův hostinec, nový kruhový objezd, chodníky… Řekli jsme si vloni se zastupiteli obce, že bychom měli celý prostor dodělat a nechat ještě opravit samotný milník. Myslím, že restaurátorce Haně Novákové se práce podařila výtečně a my, Ohrazeňáci, můžeme být na svůj Pyrám opravdu pyšní,“ shrnul své pocity starosta obce Petr Bydžovský.
Historik Pavel Jakubec připomněl dobu, ve které byl milník postaven. „V té době probíhala výstavba císařské silnice z Prahy do Liberce a potom dál přes Frýdlant do Pruska. Výstavba této významné komunikace znamenala nejen ekonomické oživení, ale poskytla i práci zdejším obyvatelům. Původní trasa měla uhýbat z Příšovic na Čtveřín a Husu, ale tehdejším ředitelem úřadu silničních staveb byl Josef Leopold Wanderer, rytíř z Grünwaldu. Málo se ví, že to byl turnovský rodák. Proto nakonec trasa vedla přes Ohrazenice, kde se právě v místě, kde je umístěn milník, ostře stočila směrem ke Ždárku. Dokonce byla tehdy vybudována spojka do Turnova. Rodák prostě chtěl něco udělat pro své město,“ uvedl Pavel Jakubec.
Podle něho je zásluhou Leopolda Wanderera patrně i samotný ohrazenický Pyrám. Je to jeden z největších milníků ve střední Evropě a jeden z největších v Evropě vůbec! Dodnes je jeho osm a půl metru úctyhodných. Je dominantou křižovatky, je nejen ukazatelem cesty, je symbolem. „K odhalení rozcestníku došlo v roce 1813, patrně v červenci. Musím ale napravit mylné představy, že u jeho odhalení byli rusky car, rakouský mocnář a pruský král. To nebylo možné, každý byl v té době jinde, i když rakouský císař František I. zde opravdu být mohl. Připomíná ho i nápis na milníku, kde je uveden jeho podpis a vzkaz, že je vše konáno ve veřejném dobru,“ vysvětluje Pavel Jakubec. Ten z pohnutých dvou století zmínil především nešťastná léta budování komunismu, kdy byl v roce 1967 milník povalen a léta chátral v příkopu.
Jakubec je také autorem sympatické publikace „200 let rozcestníku Pyrám v Ohrazenicích“, kterou v nákladu 600 výtisků vydala obec a pro své obyvatele ji má k dispozici zdarma. Pavel Jakubec na téma historie dopravního značení vydal v těchto dnech knihu „Znamení dálek“. Výstava fotografií z této knihy probíhá do 30. září ve vestibulu-galerii Libereckého kraje v přízemí sídla úřadu v Liberci.