TURNOV VZDAL HOLD MECENÁŠI A UDĚLIL CENY OBCE

0

Neděle 28. října byla nejen v Turnově ve znamení oslav státního svátku vzniku samostatné republiky. Tento den je i tradičně příležitostí k udělení významných ocenění města osobnostem z veřejného života. Letos jsme si navíc připomněli desáté výročí náhlého odchodu největšího českého polistopadového mecenáše Bohuslava Jana Horáčka. Díky němu máme na Turnovsku opravenou řadu kostelů, v Radvánovicích domov pro seniory, v Turnově opravenou střední školu v bývalých kasárnách, nový komplex nemocnice, smuteční síň a částečně i kulturním dům Střelnici. Však také náměstí před ní je pojmenováno právě po něm.

n201210310932_rep_207_012_bjhBylo to ještě za předchozího ředitele turnovské kultury Václava Feštra, kdy vznikla myšlenka uctít mecenáše ještě nějak jinak. Nejlépe nějakým uměleckým dílem, které by ho připomínalo. Bylo známo, že pan Horáček by si vlastní sochu ani bustu nepřál, proto byla na sklonku loňského roku, na základě rozhodnutí zastupitelstva, oslovena zdejší Střední uměleckoprůmyslová škola a uspořádána soutěž. Radnice jmenovala komisi v čele s místostarostou Špetlíkem, která ze studentských návrhů vybrala „Tvar“ v tu dobu již bývalého studenta školy Jiřího Kmoška. Návrhů se sešlo zhruba osmdesát. Pět a půl metru dlouhá plastika, sestavená z téměř kruhových dílů z ocelového plechu, přišla na 600 tisíc korun, autor se svým týmem na ní pracoval od jara. Podle tvůrce Střelnice, architekta Radka Šímy, tato plastika přesně zapadá do prostoru před kulturním domem, je v ní obsaženo vše – symbióza s blízkou stavbou, Turnovem, okolní krajinou i samotným mecenášem. Plastiku odhalila starostka města Hana Maierová společně s Janem Horáčkem, synem mecenáše. Následně oba také odhalili pamětní desku v průčelí Střelnice, která připomíná osobnost B. J. Horáčka.

n201210310930_rep_201_012_bjh

n201210310930_rep_202_012_bjh

n201210310931_rep_203_012_cena

Jak už při slavnostním odhalení plastiky zdůraznil architekt Šíma, Tvar svede svůj zápas o bytí a nebytí, o důvěru a poznání, o naši představivost a nadhled. Nebude to mít jednoduché. Veřejnost ho zatím moc nevzala, na adresu plastiky jsme zaznamenali hanlivé výrazy jako radiátor, akumulátor či pisoár. Nyní, především za nočního osvětlení, přišel ten pravý čas udělat si na plastiku vlastní názor…

n201210310931_rep_204_012_cena

n201210310931_rep_205_012_cena

n201210310931_rep_206_012_cena

Svátek 28. října byl v Turnově také dnem slavnostního společenského setkání a předání nejvyšších ocenění města. Čestné občanství letos uděleno nebylo, zato byly na půdě Střelnice předány dvě Ceny obce. Obě do více než správných rukou!
Nelze spočítat ani vyjmenovat aktivity, kterým knihovnice Eva Kordová vdechla život, vymyslela je a opečovává. Patří mezi nejznámější osobnosti Turnova, její hlas je slyšet z pódií, kde nezaměnitelným způsobem moderuje například setkání u vánočního stromu, Staročeské trhy a desítky dalších akcí. Její hlas je mnohdy důrazně slyšet i z řad zastupitelů města při veřejných zasedáních. Stejně tak ve správných rukou je i druhá předaná Cena obce, byť udělená in memoriam. Kazatel Jednoty bratrské Petr Gruber, který letos v létě podlehl zákeřné nemoci, byl velkou morální autoritou. Stál u zrodu aktivit, jako jsou Bouda na ulici, Bouda s lampionem a dalších, které dokázaly, a věřme, že i v budoucnu dokáží oslovit stovky obyvatel regionu od těch nejmenších po kmety. Navždy bude zlatým písmem zapsán do kroniky města…
Večer ozdobil i doprovodný kulturní program, ve kterém vystoupili turnovští rodáci, kteří se profesionálně věnují umělecké činnosti – Marcela Machotková, Jitka Šedivá – Adamusová, Václav Knop, Jaroslav Šolc, Lucie Vagenknechtová, Lenka Maierová, Petr Vydra a další.

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.