LZE PODNIKAT I V KRIZI?

0

Tato otázka trápí mnohé začínající živnostníky i ty, kteří o založení živnosti teprve uvažují. V tomto článku se zaměříme na živnostníka, který má podnikatelskou činnost pouze jako vedlejší zdroj příjmů. Svůj osobní pohled na věc nám poskytl Miloš Haken, který provozuje obchod s českými matracemi ve Všeni nedaleko Turnova.

* Co vás vedlo k podnikání právě v oblasti matrací a doplňků pro zdravé spaní?
Vlastní zkušenost. Trápila mě bolest zad, tak jsem se začal zajímat o to, co s tím všechno můžu dělat. Cvičit se mně nechtělo, ani jíst pořád jenom prášky. S podobnými obtížemi jako já se potýká spousta lidí i v mém okolí. Dozvěděl jsem se, že jednou z nejdůležitějších věcí, která může pomoci, je kvalitní matrace. No a odtud už je to jen kousek k nápadu zkusit otevřít malou prodejnu.

* A nebál jste se neúspěchu či konkurence?
Samozřejmě, že jsem měl obavy, ale byl jsem přesvědčený o tom, že se vydávám správným směrem. Vzal jsem to podle sebe – když si vybírám matraci, tak potřebuju soukromí, klid a nechci běhat po celé prodejně, abych našel někoho, kdo se mně bude věnovat. A právě všechno to, co mi chybělo jinde, se snažím poskytovat svým zákazníkům.
 
* A pokud jde o časovou náročnost?
Časová náročnost je velká, byť se jedná o vedlejší činnost. Prodejnu mám otevřenou pravidelně každou neděli dopoledne, po domluvě i jindy. Kromě prací, spojených s kamennou prodejnou a rozvozem zboží, je potřeba také starat se o e-shop s matracemi a vyřizovat papírování. Dost času zaberou také pravidelná školení od výrobce, kde se dozvídám, co je pro zdravý spánek potřeba a o novinkách v oblasti matrací. Vzdal jsem se tak spousty volného času, což může být pro některé lidi úskalím.

* A objednávají si zákazníci matrace přes e-shop?
Ano, objednávají. Kromě matrací jdou dobře na odbyt také lamelové rošty a anatomické polštáře. Většina zákazníků si však chce matraci nejdříve vyzkoušet, což také všem doporučuju. Koneckonců, spánkem trávíme asi třetinu našeho života. Vše dodáváme po celé ČR. Pro zákazníky je nejspíš také motivací doprava zdarma při nákupu nad určitou částku. U zboží, zakoupeného přímo na prodejně, je doprava vždy zdarma.
 
* A daří se vám v podnikání? Jak dlouho se tím vlastně zabýváte?
Nemohu si stěžovat, ale většina výdělku zatím padne na náklady a další zlepšování vybavení prodejny, nákup inzerce a údržbu a rozvoj webu. Když jsem před dvěma roky prodejnu otevřel, tak první neděli nepřišel vůbec nikdo. Člověk se ale nesmí nechat odradit. Moc si vážím toho, že zákazníci jsou spokojeni a doporučují nás dál. Jezdí k nám lidé z Turnovska, Jablonecka, Liberecka, Mladé Boleslavi, Sobotky a kupodivu i z Prahy.

* A pokud jde o náklady, kolik stojí začít podnikat?
Velkou výhodou je fakt, že kamenná prodejna je takříkajíc „ve svém“. Bývalý hostinec na Všeni má ideální prostory a je kousek od Turnova. I tak to ale stálo spoustu dřiny a celkovou počáteční investici okolo 90 tisíc korun. Bylo třeba dát prodejnu do kupy, přece jen, dům je přes dvě stě let starý. Náročné bylo udělat reklamu a topení taky není zadarmo. A to nepočítám první nákup zboží a zřízení e-shopu. I když se držíte při zemi, tak se stejně pod nějakých 50 tisíc v začátku nedostanete, aby měl e-shop nějaký smysl. A stále je co zlepšovat!

* A co dodavatelé a kvalita zboží – jaké s tím máte zkušenosti?
Tak na to mám zaplaťpánbůh štěstí. Beru výhradně české matrace od původní české značky Tropico a luxusní matrace Curem. Vyrábí se v Čechách, jsou pouze z českých a západoevropských materiálů, žádná exotika z dálného východu. Mám také dva modely matrací, které vyvinul výrobce speciálně pro můj obchod – dle přání mých zákazníků, jsou teď za zaváděcí ceny s 50 % slevou. S dodavatelem nemáme žádné problémy.

* Děkujeme za rozhovor a ať se daří!

Prodejnu Matrace Haken Všeň najdete na adrese: Všeň čp. 40 (PSČ 512 65) – vedle školy pod kostelem. Mají zde otevřeno každou neděli od 9.30 do 13.00 hodin a doprava je zdarma na vše. Je možno si také domluvit individuální den a čas. Webové stránky prodejny a internetový obchod: www.matrace-haken.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.