AKTIVITA SE LIDEM V NÁDRAŽNÍ ULICI VYPLATILA, RADNICE ZMÍRNILA PODMÍNKY PRODEJE BYTŮ

0

„Nejsme proti tomu, aby město prodávalo byty ve dvou domech v Nádražní ulici, jen se nám způsob prodeje zdá být vůči nám nespravedlivý,“ uvádí Martina Melíšková, mluvčí petičního výboru obyvatel bytových domů. Nové projednání způsobu prodeje bytů bylo jedním z hlavní bodů programu veřejného zasedání zastupitelstva města ve čtvrtek 29. ledna. Po dlouhé diskusi zastupitelé původně navržené podmínky prodeje pro obyvatele zmírnili.

Zastupitelstvo města schválilo prodej bytových domů v Nádražní ulici na svém zasedání v listopadu loňského roku. Základní podmínkou bylo, že s prodejem musí souhlasit 90 procent nájemníků, jinak hrozí, že dva bytové domy budou vydraženy jednomu zájemci. Zejména po zkušenostech z Turnova na počátku tisíciletí, kdy město také prodalo dům i s nájemníky jako ubytovnu, se lidé logicky obávali, že přijdou o střechu nad hlavou. I to bylo možná důvodem, proč ve stanoveném termínu začátku ledna podmínku devadesáti procent nájemníci v obou bytových domech čp. 1383-1385 a 1403-1406 splnili. Až na jednoho projevili o koupi bytu zájem všichni.

 

„Nyní se ale může stát, že hlavně starší lidé nedostanou hypotéku, nebo z různých důvodů od koupi bytu odstoupí. Proto se obáváme, že opět nemusíme podmínku devadesáti procent naplnit. Také nesouhlasíme s podmínkami prodeje. Ještě před čtyřmi lety město prodalo byty nájemníkům za zhruba dva a půl tisíce korun za metr čtvereční, nám chce město prodat byty v zanedbaných domech za deset nebo jedenáct tisíc korun za metr čtvereční. Byli bychom rádi, kdyby zastupitelé tuto cenu ještě zvážili,“ uvedla Martina Melíšková. Toto také požadovali občané, kteří podepsali petici. Ta byla doručena na radnici již 7. ledna (jednotliví zastupitelé se k ní ale dostali až pár dnů před vlastním jednáním!). Petici podepsalo 586 lidí.

 

„S podmínkami prodeje jsme vás seznámili, budeme se řídit tržní cenou bytů, kterou pro vás snížíme zhruba o padesát procent. U prodejů bytových domů v různých lokalitách a v různých letech město postupovalo různě, zde se jedná o zděné domy na hlavní třídě, kde navíc lidé dlouhé roky platili nízké regulované nájemné,“ řekl v diskusi místostarosta Jaromír Pekař. Podle něho ale nyní pro prodej bytů nájemníkům již není překážkou, když nebude dodržena hranice devadesáti procent. Navíc znalec ocení každý byt zvlášť, takže se cena jednotlivých bytů může lišit.

 

A v tomto duchu také zastupitelé nakonec prodej bytů v novém projednání i velkou většinou schválili. Prodej bude uskutečněn za ceny stanovené znaleckým posudkem vypracovaným pro jednotlivé byty, nově ale již neplatí podmínka odkoupení bytů devadesáti procenty nájemníků.

 

Padla tímto současně i obava obyvatel domů, že v případě neodkoupení bytů půjdou domy do dražby, kde budou nabídnuty jednomu zájemci? Nepadla. „Byty již nově nemusí koupit devadesát procent nájemníků, bude-li jich nakonec řekněme šedesát sedmdesát procent, budou zbylé jednotlivé byty prodány v dražbě. Celý dům by šel do dražby jen tehdy, pokud by zájem ze strany nájemníků dramaticky klesl a byty chtěli koupit pouze jednotlivci,“ vysvětlila starostka Hana Maierová.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.