STAROSTOVÉ A STAROSTKY MENŠÍCH OBCÍ A JEJICH STAROSTI

0

Nemají to lehké. Starostové a starostky menších obcí. Myslela jsem si to vždy. Ale když jsem je postupně obvolávala a chtěla odpovědi na dvě anketní otázky, jen jsem se v tomto názoru utvrdila. Nemají to opravdu lehké. Ať už jsou či nejsou tzv. uvolnění, k dispozici musí být prakticky stále. Stávají se hromosvodem při sporech občanů. Jsou první na ráně při neštěstích (konečně, nedávno jsme tohoto byli svědky při srpnových povodních). Mají zodpovědnost. Na úřadech nemají k dispozici odbory dopravy, životního prostředí, ani odbor finanční či správy majetku, jako je tomu ve městech, a přece se od nich automaticky očekává, že budou odborníky na všechno. A k tomu jako bonus většinou pracují se žalostně malým rozpočtem!

Poprosila jsem některé z nich o odpovědi na dvě otázky:
1. Kandidujete opět do zastupitelstva? Popřípadě budete usilovat o znovuzvolení do funkce starosty?

2. Co je největší problém vaší obce, jaké máte rozdělané projekty, popřípadě které už bude řešit nové zastupitelstvo?

(Obce jsou uvedeny v abecedním pořadí.)

 

* Frýdštejn, starosta Pavel Müller:

1. Ano.

2. V současné době máme otevřený projekt opravy návsi a opravy knihovny. Také je potřeba řešit opravy komunikací. Priority jsou už ale na novém zastupitelstvu.

 

* Hrubá Skála, starosta Jan Houška:

1. Ano.

2. Dokončení vodovodu, rekonstrukce mateřské a základní školy. To jsou úkoly, které čekají nové zastupitelstvo. Za důležité považuji vybudování záchytného parkoviště pro zámek Hrubá Skála a okolí. Ale to není jen v moci obce.

 

* Jenišovice, starosta Bohumil Bradáč:

1. Ano.

2. Povedla se nám úprava a rekonstrukce návsi v Jenišovicích, nové zastupitelstvo bude řešit stejný projekt v Odolenovicích. Dále potřebujeme zateplit základní školu a přivést chodník do osady Marjánka.

 

Kacanovy, starosta Oldřich Loutchan:

1. Ano.

2. Je hotový vodovod, kulturní dům je až na malé dodělávky také dokončen. Opravili jsme některé místní komunikace. V novém volebním období je v jednání mj. multifunkční hřiště u restaurace Králíček. Tak uvidíme…

 

* Karlovice, starostka Vlasta Špačková:

1. Ano.

2. V obci se toho povedlo hodně, nicméně stále je co zlepšovat. Na nové zastupitele čeká plynofikace osady Roudný. Také máme v plánu realizaci chodníku podél silnice I/ 35 v úseku Radvánovice-Sedmihorky a také druhý chodník ke Šťastné zemi od křižovatky v Radvánovicích.

 

* Kobyly, starosta Jaroslav Červa:

1. Ano.

2. Je toho víc, co nás tíží. Ale jako prvořadý úkol vidím výměnu oken na školní budově.

 

* Lažany, starosta Jaroslav Pekárek:

1. Ne.

2. Do konce roku by se mělo dokončit rozšíření veřejného osvětlení. Co už zůstává na řešení novému zastupitelstvu, je v rámci územního plánu rozvod inženýrských sítí.

 

* Malá Skála, starosta Jiří Nejedlo:

1. Do zastupitelstva ano, úřad starosty ne.

2. Na novém zastupitelstvu bude dotáhnout do konce opravu penzionu pro seniory. Pak je tu problém dopravy a bohužel nově částečně zřícená zeď u kapličky na Panteonu.

 

* Mírová pod Kozákovem, starosta Jaroslav Havlíček:

1. Do zastupitelstva ano, úřad starosty již ne.

2. Přál bych si, aby rozvoj naší obce měl stále vzestupnou tendenci.

 

* Modřišice, starostka Lidmila Tomíčková:

1. Ano.

2. Nové zastupitelstvo má první úkol již daný. Na jaře roku 2011 dojde k realizaci vodovodu na Podháji a k výměně oken v kulturním domě tamtéž.

 

* Ohrazenice, starosta Josef Bečka:

1. Ne.

2. Jako největší úkol pro nejbližší období vidím odkanalizování spodní části naší obce kolem rybníka.

 

* Olešnice, starosta Zdeněk Šich:

1. Ano.

2. Začali jsme s úpravou veřejných prostranství, návsí. Chceme dokončit tento projekt. Začínáme vyměňovat okna na budově mateřské školy, budeme pokračovat v další rekonstrukci, školku chceme zachovat. Podařila se nám také oprava kulturního domu, i tam jsou ale ještě dodělávky.

 

* Pěnčín, starosta Karel Bičík:

1. Ano.

2. Je toho mnoho na řešení. Snad nejvíc mě ale momentálně tíží osud zdejšího kulturního domu. Bude třeba budovu opravit a poté dobře pronajmout.

 

* Přepeře, starosta Luděk Saidl:

1. Ano.

2. Výstavba kanalizace v místní části zvané Nad Potůčkem ve spolupráci s VHS. Na tento projekt by měla navazovat z peněz obce výstavba chodníku v této části obce (směr Ohrazenice). Jako velký problém Přepeř vnímám tranzitní dopravu nákladních aut středem obce. Snažíme se na příslušných úřadech upozorňovat, bohužel není v moci obce tento problém řešit. Rozhodně to ale nevzdáme.

 

* Příšovice, starosta Antonín Lízner:

1. Ano.

2. Obec potřebuje protipovodňovou ochranu a čistírnu odpadních vod. Příští zastupitele čeká opět spousta práce.

 

* Rovensko pod Troskami, starosta Pavel Koldovský:

1. Ne.

2. Velký problém, myslím všeobecně, spatřuji ve státním systému přerozdělování peněz obcím. Naše obec bude muset v příštím období řešit nejspíš kanalizaci a vodu.

 

* Svijany, starosta Petr Lelek:

1. Ano.

2. Vzhledem k nárůstu dopravy chceme pro větší bezpečnost našich občanů vybudovat chodníky. A také dodělat kanalizaci.

 

* Sychrov, starostka Jaroslava Kvapilová:

1. Ano.

2. V Sedlejovicích dokončujeme rekonstrukci mostu přes Mohelku, v plánu pro nastávající období jsou další mosty. Dále je také potřebná rekonstrukce školy.

 

* Tatobity, starostka Lenka Malá:

1. Ano.

2. Vzhledem k tomu, že naší obcí prochází frekventovaná silnice mezi Turnovem a Semily, resp. Lomnicí nad Popelkou, tak chceme realizovat některé věci pro zvýšení bezpečnosti občanů. Dále chystáme vodovod na Žlábek.

 

* Vlastibořice, starosta Jan Mareš:

1. Do zastupitelstva ano, úřad starosty již ne.

2. Před novým zastupitelstvem je na stole realizace cesty pro novou výstavbu rekreačních a rodinných domů.

 

* Všeň, starosta Ivan František Herbst:

1. Ano.

2. Nejprve bych se rád zmínil o tom, že financování státem považuji za nespravedlivé. Jinak je nutná rekonstrukce zdejší školy, která má velkou tradici, potřebovali bychom penzion pro seniory. Stále je co dělat…

 

* Vyskeř, starostka Doubravka Fišerová:

1. Ano.

2. Za všechno, co se povedlo, zmíním jedno jediné. Na kapli svaté Anny je hotová nová střecha. V příštím roce je možná další rekonstrukce tohoto objektu.

 

Obvolávala jsem a obvolávala. Večer jsem měla, věřte mi, hlavu jak pátrací balon. Starostové a starostky mi toho řekli mnohem víc, ale bohužel limit novin je neúprosný. Už se sem bohužel nevejde povídání se starostkou Vyskeře, která o kapli sv. Anny mluvila jako o své srdeční záležitosti, a jak vlastně napsat o smutku pana Nejedla, který den před naším rozhovorem musel řešit zřícení zdi u Panteonu. Z některých starostů jsem cítila únavu, taky touhu po tolerantnějších mezilidských vztazích v jejich obci. Asi vědí své. Čekala jsem kritiku na vládu, na nedostatek peněz, na šlendrián. I když nejspíš čtou noviny a vidí, jak se „nahoře“ roztáčely a nejspíš i budou roztáčet miliardy, nedočkala jsem se. Dost možná už si na tento stav zvykli. A vědí své.  

 

Bohuslava Charousková

bohuslava.charouskova@seznam.cz

 

Pozn. aut.: Hledáte tu svoji obec a nenašli jste? Ano, přehled obcí Turnovska není vyčerpávající. Z časových důvodů nešlo telefonovat do všech obcí, někam se dovolat nedalo, a byli i tací, kterým se moc mluvit nechtělo…

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.