O TURNOVSKÉ „ŠPERKÁRNĚ“ JE V POSLEDNÍ DOBĚ HODNĚ SLYŠET

0

V poslední době je o turnovské SUPŠ a VOŠ – chcete-li „šperkárně“ – opravdu hodně slyšet. Nejenže proběhla soutěž na vytvoření plastiky k uctění památky mecenáše B. J. Horáčka, ale proběhly také dvě vernisáže výstav děl žáků této školy v Praze a v Semilech. Navíc turnovská umělecká škola přivítala vzácnou návštěvu z Rakouska. Opět se ukázalo, že „šperkárna“ má co ukázat veřejnosti a že si stále drží vysokou úroveň. První vernisáž proběhla v Semilech v Muzeu a Pojizerské galerii v pátek 9. března. Výstava, která zde potrvá do 29. dubna, mapuje práci všech atelierů a dílen školy, hlavně se jedná o maturitní návrhy, realizace, studie, modely a skici za posledních pět let. Návštěva vernisáže byla překvapivě vysoká a věřte, že bylo příjemné vyslechnout si pochvalné názory všech zúčastněných. Atmosféru příznivě hodnotila i ředitelka semilského muzea Jana Hájková, vernisáž uvedli učitelé školy.

n201203231331_oso_09_012_supsDruhá výstava děl našich žáků je velice prestižní, koná se v reprezentativních prostorách výstavní síně Senátu PČR v Praze, a to pod patronací a záštitou senátora Jermáře. Vernisáž proběhla ve čtvrtek 15. března, výstava, která je přístupná veřejnosti, zde bude k vidění do 22. dubna. Opět zde jsou vystaveny hlavně maturitní práce našich žáků za posledních 10 let. Tentokrát se jedná hlavně o realizace děl, na výtvarné návrhy zde nejsou dostatečně velké plochy stěn. I přesto je tato výstava velmi zajímavá, vernisáže se účastnili senátor Jermář, starostka Turnova Hana Maierová a místostarosta Otakar Špetlík, o kulturní program se postarali manželé Lédlovi ze ZUŠ v Turnově. I zde byla návštěvnost velmi dobrá, atmosféra příjemně uvolněná, návštěvníci byli mile překvapeni uměním a zručností našich žáků.

n201203231331_oso_10_012_supsV pondělí 19. března (na Josefa) navštívili SUPŠ a VOŠ Turnov dva Josefové. Starosta rakouského města Ybbsitz Josef Hofmarcher se synem. Nebyla to první návštěva, škola s městem Ybbsitz již dlouhodobě spolupracuje v rámci uměleckého kovářství. Tentokrát byla návštěva z Rakouska zaměřena na výběr z návrhů plotu, určeného pro historický dům v Ybbsitz. Již na konci loňského roku byla domluvena další návštěva našich kovářů v rámci povinné praxe. Žáci 2. a 3. ročníku měli za úkol navrhnout takový plot, který by korespondoval s mřížemi na tomto historickém domě. Vznikla celá řada nápadů ve formě ručně kreslených návrhů, návrhů kreslených na počítači, ale i kovový model v potřebném měřítku. Pan starosta se svým synem si v pondělí vybrali ten nápad, který se jim jako zadavatelům zakázky nejvíce líbil a od 16. do 27. dubna vyjede osm uměleckých kovářů ze „šperkárny“ v doprovodu pedagoga v rámci praxe do Rakouska, aby v Ybbsitz tento návrh realizovali.

Jedná se již o druhou takovou akci, připomínáme, že loni naši žáci v rámci praxe vykovali v Ybbsitz mříže na okna Habemannovy galerie. Celá akce probíhá pod patronací právě starosty tohoto města, cesta do Rakouska naše studenty ani školu nic nestojí, pro chlapce je to velká výzva a možnost prezentovat se v cizině, zdokonalit se v jazyce, seznámit se s historií a kulturou tohoto malebného, kovařinou žijícího městečka, získávat zkušenosti mezi zralými kováři v cizích krajích. Během návštěvy byla domluvena i další spolupráce se SUPŠ a VOŠ Turnov a my doufáme, že tato spolupráce se bude nadále rozvíjet nejen pro umělecké kováře, ale i pro ostatní obory naší školy. Vedení města Ybbsitz si práce našich pedagogů i žáků velice váží a byli jsme ujištěni, že i v dalších letech bude praxe našich žáků v této oblasti vítána. 

Ing. Jana Rulcová
ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov
jana.rulcova@sups.info

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.