ČESKO SE PROBUDILO DO BÍLÉ NADÍLKY, TURNOVSKO NEVYJÍMAJE

0

Článek je průběžně aktualizován Místy 25 až 30 centimetrů sněhu napadlo na některých místech Turnovska v noci z 3. na 4. ledna. Po zhruba deseti letech se zase ohlásila Paní Zima. Už bylo načase, málem nám odrostla jedna generace dětí, která zasněžený Turnov pořádně neznala. Padající sníh a teploty kolem nuly přinášejí od časného rána problémy hlavně v dopravě. Podle mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové byli její kolegové motorovými pilami na nohou průběžně po celou noc i ráno. Váhu sněhové pokrývky za větrného počasí nevydržela řada stromů a zatarasila komunikace. Od půlnoci do osmi hodin ráno to bylo na území Libereckého kraje 40 výjezdů a další přibývají během dopoledne.

Na Turnovsku došlo také k několika dopravním nehodám. Řidička Fabie narazila na náměstí Českého ráje do sloupu veřejného osvětlení, kam ji odhodila dodávka, tři osobní auta se srazila u Dioptry, krkolomně vyhlížena nehoda dodávky, která málem spadla v ulici Pod Stránkou do Stebénky. Přijel ji vytahovat ze Semil speciální hasičský jeřáb.

201701041038_zap_03_2017_zima

Silničáři se snaží komunikace zprůjezdnit, vytrvalé sněžení po většinu dopoledne jim v tom ale bránilo. Přesto se dá říct, že hlavní tahy jsou sjízdné. Na Turnovsku všechny. Přesto se doporučuje zvláště těm řidičům, kteří nemusejí, aby dnes nevyjížděli. Kamiony by se neměly vydávat do vyšších poloh, kde napadlo až půl metru sněhu. Sněžení by v průběhu dne mělo ustávat. Od zítřka se teploty začnou propadat hluboko pod nulu, v sobotu meteorologové předpovídají až mínus patnáct stupňů Celsia. Už proto je třeba co nejvíc sněhu z komunikací a chodníků odstranit dnes, jinak se může proměnit v ledovku!

201701041113_zap_04_2017_zima

Aktualizace 11.00 hodin:

Od třetí hodiny ranní jsou v ulicích města také pracovníci technických služeb. „Máme k dispozici 12 aut s radlicemi a z toho je ještě šest opatřeno sypači. Máme i brigádníky, kteří ručně vyhazují přechody pro chodce v centru a pracují tam, kam se nedostane technika. Troufám si tvrdit, že jsme ráno v půl šesté, kdy lidé nastupují do zaměstnání, měli všechny hlavní tahy sjízdné. Kolem deváté dopoledne vše projíždíme podruhé a opakovat to budeme až do večera, abych co nejvíce sněhu z komunikací a chodníků odklidili,“ říká Libor Preisler, jednatel Technických služeb Turnov. Nejvíc problémů je tradičně v sídlištích, kde technice brání chaoticky zaparkovaná auta, takže se třeba multikáry s radlicemi ani někam nedostanou. „Moc prosím občany, kteří sami odklízejí sníh z chodníků a z vjezdů do domů, aby nám ho neházeli do silnice, ale nechávali při krajích. Kdyby náhodou přimrzl na komunikaci, mohl by z toho být velký problém,“ žádá Preisler.
Jak doplnil, poslední zima, kdy bylo třeba z centra města odvážet sníh, byla před osmi, resp. deseti lety. A poslední čtyři zimy sníh v Turnově nebyl prakticky vůbec. Však také vloni technické služby zpět do rozpočtu města vrátily milion korun. Letos to asi bude jinak. Celkem městský rozpočet na zimní údržbu pamatuje s částkou 2,6 mil Kč.

201701041524_zap_05_2017_zima

Aktualizace 15.00 hodin:

Na mnoha místech Libereckého kraje pod tíhou těžkého mokrého sněhu padají další stromy. Hasiči ani nestačí zajíždět zpět na základny. Některé padlé stromy mají za následek přerušení dodávky elektrické energie. Proud mj. nešel kolem poledne opakovaně v různých částech Turnova.

Všechny komunikace na Turnovsku jsou sjízdné, některé s mírnými obtížemi. Přímo v Turnově byste neměli narazit na neprohrnutou komunikaci, v pořádku jsou i chodníky, které jsou většinou jen pluhovány. Podle jednatele technických služeb Libora Preislera by už to takto mělo vydržet do večera, sníh by již neměl vydatně padat. „Nyní panuje mírná obleva, v noci by mělo začít mrznout, tak uvidíme, jaká bude k ránu skutečnost. Prosím řidiče především v sídlištích, aby, až budou navečer parkovat, mysleli na to, že třeba ráno budou rádi, že komunikace bude ošetřena proti náledí. Parkujte tak, aby kolem mohla projet příslušná technika,“ upozornil Preisler. Pracovníci TS opět do služby nastupují zítra ráno ve tři hodiny.

A ještě přidáváme pár snímků z dnešního dopoledního Turnova – viz Facebook TvA – ZDE

201701041543_zap_06_2017_zima

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.