PTAČÍ CHŘIPKA NA KADEŘAVCI

0

AKTUALIZOVÁNO (Turnov, 26.1.2017, 10.30 hodin) Jedenácté ohnisko ptačí chřipky v Česku je potvrzeno veterináři. Jde o první místo v Libereckém kraji, konkrétně o malé soukromé hospodářství při hlavní silnici mezi Mašovem a Podhájí v katastru Kadeřavce na Turnovsku. Majitel z celkového chovu asi 35 kusů drůbeže zaznamenal nejdříve úhyn deseti slepic a pak dalších. Veterináři by dnes kolem poledne měli jeho chov kompletně zlikvidovat. Holuby již majitel zlikvidoval sám. Jedním z možných přenašečů této choroby mohou být volně žijící divoké kachny, které sídlí v rybníčkách u Podháje. Jak rybníčky zamrzly, přestěhovaly se k Jizeře. Vidět je můžete mj. u Juty nad jezem v Turnově. Kachny občas zalétají zpět na Podháj, podle majitele napadeného chovu mohou být příčinou nákazy.

Jak ČTK řekl ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Roman Šebesta, veterináři připravují vyhlášení opatření, kterým se stanoví tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo kolem nově zjištěného ohniska.
Z aktuálně jedenácti ohnisek ptačí chřipky jsou čtyři v jižních Čechách, čtyři na jižní Moravě a po jednom ve Středočeském, Olomouckém  a Libereckém kraji. Úhyny volně žijících ptáků na nemoc byly zaznamenány i v Praze, ve Zlínském, Královéhradeckém nebo Moravskoslezském kraji.

201701261452_zap_22_2017_chripka

Virus ptačí chřipky šíří v přírodě vodní ptáci, zejména husy, kachny a labutě. Vědci zjistili, že některé kachny mohou virus šířit v rybnících, aniž by se jím nakazily. Nakažený pták šíří chřipkový virus ve slinách, nosních sekretech a trusu. Další ptáci se mohou nakazit, když se dostanou do prostředí, kde se vyskytuje trus nakažených ptáků. K nákaze je náchylnější domácí ptactvo, především drůbež. U ptáků se onemocnění projevuje ve dvou formách. Při lehčím bývá příznakem zježené peří a méně početné snůšky vajec. Těžší forma se projevuje horečkou a nakažení ptáci do dvou dnů hynou, protože virus zasáhne velkou část vnitřních orgánů. Jakmile se virus v chovu objeví, chov se musí zlikvidovat. Za utracené kusy mohou chovatelé dostat od státu náhradu, požádat o ni musejí do šesti týdnů od utracení zvířat.

201701261452_zap_23_2017_chripka

Lidé se virem podle dosavadních poznatků nakazit nemohou, je ale třeba vyvarovat se přímého styku s nakaženými ptáky nebo jejich pozůstatky, popřípadě požití jejich nedostatečně tepelně zpracovaného masa.
(TvA s využitím ČTK)

AKTUALIZACE 26. ledna ve 14.35 hodin:

 

Po poledni začal v místě výskytu ptačí chřipky na Kadeřavci koordinovaný zásah hasičů a veterinářů, dopravu na frekventované silniční spojce mezi Mašovem a Podhájí řídili strážníci městské policie. Hasiči na místo přivezli zásahový mobilní kontejner s dekontaminační jednotkou. Zásah probíhal ve speciálních oblecích, aby nedošlo k žádnému přímému kontaktu s nakaženými zvířaty. Drůbež byla usmrcena za pomoci injekce s látkou, která přivodí smrt během několika vteřin. K likvidaci jsou zvířata odvezena ve speciálních neprodyšných pytlích.

201701261453_zap_24_2017_chripka

 

Podle Romana Šebesty, ředitele Krajské veterinární správy v Liberci, který situaci koordinoval přímo na místě, budou kolem ohniska nákazy vytýčeny dva okruhy. Přísnější ochranné pásmo je tříkilometrové, pásmo dozoru je desetikilometrové. Protože se v tomto případě jedná o malochov, utracena bude drůbež, holubi a husy pouze u chovatele v Kalužníku! Lidé z okolí nemusí být obavy, že by likvidace v prvním okruhu probíhala plošně.

 

„V tříkilometrovém okruhu od ohniska nákazy musí obecní úřady zajistit sčítání drůbeže. Počty by měly být nahlášeny na veterinární správu do 29. ledna,“ uvedl Roman Šebesta. Pro chovatele z okolí platí přísná pravidla. Drůbež nesmí nikam převážet, musí průběžně kontrolovat její zdravotní stav, ale i příjem potravy a u slepic snášku. Úplně nejlepší je kurníky na vesnicích zavřít a slepice držet jen uvnitř, aby se vyloučil styk s volně žijícími zvířaty.

Veterináři se netají s obavami, že by případ na Kalužníku nemusel být poslední. Proto je třeba, aby lidé věnovali zvýšenou pozornost svému okolí, zejména když třeba někde uvidí uhynulé ptáky a podobně. Nebližší velkochov od Turnova je v Libštátu, což je vzdušnou čarou kolem dvaceti kilometrů. Zde je chováno 48 tisíc kusů drůbeže. V případě výskytu nákazy ve velkochovu jsou potom další opatření přísnější.

Na každé krajské veterinární správě je zřízena krizová linka k hlášení nákaz nebo mimořádných situací. Pro Liberecký kraj je to tel. číslo 720 995 207.

201701261453_zap_25_2017_chripka

201701261453_zap_26_2017_chripka

Související články (celkem 3)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.