TOULAVÝ GONZALES ANEB JAKÁ BUDE NADCHÁZEJÍCÍ ZIMA?

0

Tento neposedný, velký bouřkový mrak se vytvořil nedaleko ostrovů Trinidad a Tobago v Karibiku a mohutněl a mohutněl, až se z něho vytvořil hurikán. Postupoval dále severozápadním směrem nad Bahamy a podél východního pobřeží USA až nad severní Atlantik. Odtud jeho zbytky západní větry přemístily  ve druhé polovině října nad Severní moře a dále přes střední Evropu včetně našeho území k jihovýchodu. Pak se dotočil a jako tlaková níže během zhruba dalšího týdne mezi Řeckem a Tureckem následně zanikl.

Tahle netypická dráha hurikánu Gonzales má pro předpověď počasí na nadcházející zimu nemalý význam. Ukazuje totiž, že se podobné situace mohou opakovat v prosinci i v lednu, kdy ne zrovna hurikány, ale hluboké atlantické tlakové níže budou kopírovat podobné dráhy a tudíž nám přinášet zimu spíše oceánského typu s teplotami nepříliš hluboko pod bodem mrazu, lehce větrnou a s dostatkem srážek. Sněžení by mělo být zejména při teplotách od -5 do +2 °C, takže sníh bude spíše těžší a prašanu si užijeme méně.

Větší vliv tlakových výší je již reálný po celý listopad (inverze) a následně zejména ve druhé polovině ledna a na počátku února, kdy lze očekávat také přechodně větší pokles teplot hlouběji pod bodem mrazu.

Vánoce na Turnovsku by měly být převážně také sněhové, ale spíše se sněhem mokrým a teplotami jen maximálně mírně pod nulou. Vánoční obleva tedy letos nemusí být až tak výrazná a při teplotách v blízkosti bodu mrazu se budou střídat srážky sněhové nebo smíšené.

Bouřky v letošní zimě jsou reálné zejména při přechodu cyklón z Atlantiku nad Evropu, mělo by se jednat ale spíše o bouřky zimního typu, to znamená o sporadické, náhodné výboje v zimních cumulonimbech při ostrém výškovém proudění.

Zajímavostí letošního podzimu jsou dva dny s bouřkou na Turnovsku v říjnu (bouřky letního typu). Podle dlouhodobých pranostik se říká, že bouřky v říjnu zvěstují zimu plnou plískanic a dobrou úrodu příští rok. Tak se nechme překvapit!
Přeji vám příjemný zbytek podzimu a zimu podle vašich představ.

Vlastík Brůček Plamínek, www.brucektarot.cz, t. 603 544 715

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.