TRAKTORY V ULICÍCH TURNOVA

0

Minulý týden se v Praze konala demonstrace zemědělců za změny ve „Strategickém plánu společné zemědělské politiky“. Na čtvrtek 20. ledna svolala Agrární komora spolu se Zemědělským svazem České republiky a 30 nevládními organizacemi další protestní akci. Jednalo se o „spanilé jízdy“ zemědělské techniky po celé ČR. V Libereckém kraji byl protest v poledne zahájen na parkovišti u vlakového nádraží v Semilech, kde na dotazy přítomných odpovídal Martin Lev, předseda zemědělské společnosti Agrocentrum Jizeran, předseda ZS ČR ÚO Semily a místopředseda ZS ČR Praha. Ten také na místě odůvodnil konání akce a přednesl námitky a připomínky zemědělců k chystaným změnám.

Ze Semil se skupina asi deseti traktorů s vleky vydala do Turnova, kde se účastníci krátce zastavili na parkovišti u Maškovy zahrady a poté v rámci protestu traktory křižovaly městem od kruhového objezdu u Magicu na kruhový objezd na Hruštici a několikrát tam a zpět. Podle Martiny Zilvarové, tajemnice Zemědělského svazu pro Liberecký kraj, nebylo cílem této celorepublikové akce blokovat dopravu, ale upozornit veřejnost na chystané změny, které můžou ohrozit budoucí vývoj českého zemědělství. Faktem je, že traktory turnovskou odpolední dopravní špičku z pohledu plynulosti poznamenaly jen málo. Podle velitele turnovské městské policie Luboše Trucky tím, že nejely městem v koloně, ale vždy po jednom, se netvořily žádné větší fronty vozidel a nebyla zaznamenána ze strany občanů ani žádná stížnost.

Protestní akce se konala proti změně dotačních pravidel pro roky 2023-2027, na změnách se dohodla v minulém týdnu nová vládní koalice. Podle ČTK ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun. Zástupci zemědělských organizací se změnami nesouhlasí.
Agrární komora a Zemědělský svaz zastupují více než 80 % zemědělců. Malé zemědělce zastupuje Asociace soukromého zemědělství. Ta s nově upraveným plánem souhlasí.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.