DĚTI DOMA NA ONLINE VÝUCE A RODIČE V PRÁCI. MŮŽE BÝT „ZADĚLÁNO“ NA POŘÁDNÝ PROBLÉM

0

Nacházíme se nyní ve velmi složité době, kdy v souvislosti s koronavirovou epidemií platí různá omezení a nařízení a zároveň nám školáci zůstávají doma na distanční výuce. Situace je o to složitější, že ne každý rodič si může dovolit vykonávat svoji práci z domova, a tak jsou mnozí z nich nuceni své ratolesti nechávat samotné přes den doma, i když je to pro ně velmi složité. Někde děti nemají možnost být ani se svými prarodiči, resp. není nikdo, kdo by je hlídal.

Většina rodičů si tak dělá starosti, co se asi děje, když jsou v práci. A oprávněně. Čím menší děti, tím jsou ohroženější a rizik, že se něco stane, je více.
Dětem také nastávají nové povinnosti v podobě včasného probuzení, hlídání všech online hodin a úkolů distanční výuky, ale také třeba polední ohřátí oběda.

V případě, že děti zůstanou některé dny samy doma bez dozoru dospělých, měly by být poučeny o základních pravidlech, jak se chovat v různém prostředí a různých situacích. Měly by znát i možnosti, jak trávit svůj volný čas bezpečně a také jak se zachovat v případě hrozícího nebezpečí, ať už je to požár, či porucha na vodovodním řadu, nebo v případě zranění o nůž či o jiný předmět, s čímž souvisí i znalost důležitých telefonních čísel na složky Integrovaného záchranného systému a rady, kdy tyto složky volat a jak při hovoru postupovat.

V tom smyslu je pak dobré, aby rodiče zaměřili svá ponaučení, a to v první řadě ve smyslu ochrany života, zdraví a následně majetku. Rodiče a děti by se měli domluvit, že budou platit i určitá pravidla kontroly.
A čím menší dítě, nemělo by rozhodně zůstávat dlouho samo, mělo by být vždy v kontaktu s ostatními.

Před několika dny například vyjížděly složky IZS krátce po poledni k požáru rodinného domu v Železném Brodě. Při požáru se nadýchala kouře 14letá dívka. Ta byla v době distanční výuky sama doma a šla si v době oběda připravovat jídlo. Poté zřejmě odběhla na online výuku a přitom došlo dle prvotních informací k požáru na kamnech a zároveň k rozšíření ohně v celém patře domu. Dívka se naštěstí zachovala správně, když přivolala okamžitě pomoc a utekla z domu ven. I přesto byla v šoku a musela být po nadýchání kouře převezena na ošetření do nemocnice. Odhadnutá škoda na rodinném domě je zhruba dva miliony korun.

Podobné situace se bohužel mohou stát nebo se již v minulosti staly komukoli z nás dospělých. Je to skutečně jen otázka chvilkové nepozornosti. A u dětí je riziko větší v tom, že obzvlášť malé děti tyto návyky ještě nemají pořádně zažité.
To znamená: Zkontrolovat, zda je vypnutý sporák, zda je vypnutá voda a zhasnuté světlo, zda jsou zamčené dveře apod., a obzvlášť u těch menších dětí zdůrazňovat, aby si nehrály se zápalkami, nevykláněly se z okna, nelezly po výškách, neomotávaly si nic kolem krku, neotevíraly cizím lidem apod.

Pár preventivních rad v případě požáru. Zpozoruješ-li požár:
* Nejprve se pokus uhasit požár sám, ale nepřeceňuj své vlastní síly.
* Pokud požár nelze zvládnout, volej tísňovou linku 150 nebo 112.
* Co nejrychleji opusť hořící objekt.
* Pokud se v hořícím objektu nachází další osoby, varuj je a pomoc jim opustit objekt.

Věříme, že rodiče se snaží dělat maximum pro to, aby tato hrozící nebezpečí co nejvíce eleminovali a jejich děti byly v pořádku a bezpečí.

(Zdroj: Vladimíra Šrýtrová, koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.