PACEŘICE HLEDAJÍ DÁRCE KOSTNÍ DŘENĚ

0

Zkraje léta se ve vsi rozšířila zpráva, že 14letá dcera našich sousedů a dobrých přátel onemocněla akutní lymfoblastickou leukémií, zhoubnou nádorovou chorobou krvetvorby. Místo prázdninových radostí ji tedy čeká dlouhý pobyt v nemocnici a náročné léčení. V nejednom oduševnělém člověku vzbudí taková informace lítost, my jsme se ovšem rozhodli jednat a začali organizovat jedinou pomoc, která je v tuto chvíli možná, byť nemůže být konkrétní.

Leukémii je možné léčit více metodami a jednou z nejúčinnějších je transplantace kostní dřeně, resp. krvetvorných buněk, které musejí být získány od zdravého člověka. Pro mnohé nemocné to představuje jedinou naději na vyléčení. K samotnému odběru se přistupuje až ve chvíli, je-li mezi dárcem a příjemcem prokázána shoda, což není snadné. Český registr dárců krvetvorných buněk (dále registr) při pražském Institutu klinické a experimentální medicíny nyní hledá vhodného dárce pro 51 pacientů, z toho 15 dětí, přičemž eviduje 34 474 možných dárců. Je v kontaktu s podobnými registry v celém světě, kde je počet registrovaných 38 354 442 (údaje k 22. 7. 2021).

V součinnosti s Obecním úřadem Paceřice a místním sborem dobrovolných hasičů jsme se rozhodli uspořádat kampaň zaměřenou na propagaci dárcovství za účelem získání nových dárců a tím zlepšení naděje pro vážně nemocné. S registrem jsme navázali spolupráci, což bylo velmi vřele přijato. Noví dárci jsou stále potřeba a jejich získávání bylo vzhledem k epidemické situaci v minulých měsících takřka nemožné. Během týdne se nám přihlásilo 18 zájemců z Paceřic, Radimovic, Radostína, Žďárku, ale také např. z Hradčan či Vlčetína. Pracovníci registru je již kontaktovali a nyní probíhá jejich registrace korespondenční cestou.

Všem přihlášeným tímto srdečně děkuji a věřím, že se databáze registru rozroste o další nové zájemce. Není-li vám osud vážně nemocných lhostejný, jste zdraví a je vám 18-40 let, můžete se registrovat prostřednictvím webových stránek www.darujzivot.cz, případně mě kontaktovat na tel. 608 523 766.
Milan Hejl, Paceřice, milan.hejl@centrum.cz

Paceřice

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.