KRAJŠTÍ ZASTUPITELÉ SCHVÁLILI ZUR I S R35, BOJ ČÁSTI OBČANŮ A OBCÍ ČESKÉHO RÁJE VŠAK NEKONČÍ

0

V úterý 13. prosince zastupitelé Libereckého kraje schválili Zásady územního rozvoje kraje (ZUR), jeden ze strategických dokumentů, který řeší všechny části regionu v různých bodech života jeho obyvatel. Jak se dalo předpokládat, dokument byl schválen naprostou většinou zastupitelů i včetně trasy rychlostní silnice R35 v severní variantě, tedy Turnovem a středem Českého ráje. K severní variantě se zastupitelé Libereckého kraje přiklonili již vloni, nyní to bude v plánovacích dokumentech kraje jediná varianta, kterou budou muset obce vzít vážně při přípravě a schvalování svých nových územních plánů.

Dlouhé roky proti severní variantě bojují ekologická sdružení a někteří občané, protože vede chráněným územím Českého ráje, které rozděluje. Rychlostní silnice podle nich i významně poškodí samotný Turnov. Petici proti severní variantě podepsalo na 15 tisíc lidí! O konečné trase R35 rozhodnou ministerstva dopravy, životního prostředí a pro místní rozvoj, resp. vláda České republiky. Stanovisko vrcholného krajského orgánu je však pro tyto instituce významným vzkazem, byť má v nejbližší době být zveřejněna ještě další studie, která opět posoudí všechny tři varianty: superseverní, severní a jižní.
V této souvislosti je zajímavý názor nového ministra dopravy Pavla Dobeše, který zveřejnil server Aktuálně.cz. Dobeš chce urychlit především stavbu rychlostní silnice R35 jako alternativu k D1. A protože stát na její stavbu nemá peníze, chce přesvědčit Brusel, aby trasu z Liberce přes Hradec Králové do Olomouce zařadil do základní evropské dopravní sítě, která je označována zkratkou TEN T.
Evropská komise chce tuto základní síť dokončit do roku 2030. V tom případě by stavba mohla začít už zhruba na konci tohoto desetiletí. Jednání o osudu „hradecké“ R35 budou pokračovat příští rok. Pokud by nedopadla podle představ českého ministerstva dopravy, stavba rychlostní silnice by se nejspíš výrazně protáhla, nejspíš až k roku 2050. Podle Jiřího Švorce, zmocněnce ministra dopravy pro D1 a R35, má hradecká rychlostní silnice i nezanedbatelný regionální charakter především pro samotné Hradecko a Pardubicko, navíc by mohla z brněnské D1 odvést 20 až 25 procent automobilové dopravy.

 

PROHLÁŠENÍ KOALICE OBČANSKÝCH SDRUŽENÍ S.O.S. ČESKÝ RÁJ A OBČANŮ PROTESTUJÍCÍCH PROTI SEVERNÍ VARIANTĚ RYCHLOSTNÍ SILNICE R35
Jsme znechuceni způsobem, jakým se Liberecký kraj vypořádal s námitkami, které zaslali k návrhu Zásad územního rozvoje Libereckého kraje obce, občané a zástupce veřejnosti. Veškeré námitky, které směřovaly proti návrhu územní rezervy pro kapacitní silnici R35 (S5) v severním koridoru Liberecký kraj zamítl, aniž by jakkoliv připustil jejich oprávněnost. Oproti tomu veškerým námitkám proti superseverní variantě bylo ze strany Libereckého kraje vyhověno a tato varianta byla z návrhu zásad územního rozvoje vypuštěna mj. z důvodu, že obce v tomto území vyslovily s touto variantou nesouhlas. Je s podivem, že Liberecký kraj vůbec nezohlednil, že obce i občané proti severní variantě silnice R35 aktivně protestují již téměř 9 let, že byla Libereckému kraji předána petice čítající více jak 15 000 podpisů občanů, a že více jak tisíc občanů Libereckého kraje zmocnilo zástupce veřejnosti k podání námitek proti této variantě. V celé historii Libereckého kraje dosud nebyl žádný obdobně masový protest, jako je protest obcí a občanů proti severnímu koridoru rychlostní silnice R35, a přesto hlasy obcí a občanů Liberecký kraj odmítl vyslyšet.
Tento přístup k námitkám proti severnímu koridoru silnice R35 je ze strany Libereckého kraje i jeho krajského úřadu jednoznačným signálem, že obce a občané Libereckého kraje si nejsou navzájem rovni ve svých právech, a že i v dnešní demokratické době je prostor pro nedemokratický přístup.
Přestože jsme v minulosti nevynechali žádné jednání krajského zastupitelstva, které se týkalo problematiky silnice R35, jednání dne 13. 12. 2011 se účastnit nebudeme. Způsob, jakým byly námitky proti severnímu koridoru silnice R35 „smeteny“ ze stolu i to, že při jednáních krajského zastupitelstva, kterých jsme se v minulosti zúčastnili, byl veřejnosti okázale dáván najevo naprostý nezájem o jejich připomínky. V Libereckém kraji se hlas občanů připouští pouze v době voleb.Děkujeme předem těm zastupitelům, kterým nejsou občané, které zastupují a jejichž zájmy mají hájit lhostejní a návrh Zásad územního rozvoje Libereckého kraje svým hlasem nepodpoří.
Boj občanů a obcí Českého ráje vaším schválením silnice R35 nekončí. Budeme se dále všemi zákonnými prostředky bránit proti tomu, aby nejstarší chráněnou krajinnou oblast v zemi nenapravitelně zničila mezinárodní dálnice.
Koalice občanských sdružení SOS Český ráj a občanů protestujících proti severní variantě R35

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.