KRAJŠTÍ ZASTUPITELÉ BUDOU ROZHODOVAT O ÚZEMNÍM ROZVOJI KRAJE A O KOMUNIKACI R35

0

V úterý 13. prosince ve 14.00 hodin začíná v sídle Libereckého kraje zasedání krajského zastupitelstva. To má podle programu i schválit tzv. Zásady územního rozvoje kraje (ZUR), tedy dokument, který patrně jednou provždy „natrasuje“ mezinárodní rychlostní komunikaci R35 širším centrem Turnova a středem Českého ráje mezi Turnovem a Jičínem (byť zatím v podobě územní rezervy). Ve vládnoucí krajské koalici má tento materiál podporu, dá se předpokládat, že bude v navržené podobě i schválen. Zásady územního rozvoje Libereckého kraje jsou jedním z nejdůležitějších plánovacích dokumentů kraje, určují mantinely rozvoje v různých oblastech života celého regionu. ZUR kraje samozřejmě neřeší jen R35, ale i další problematická místa, jako jsou regiony s vysokou nezaměstnaností (Frýdlantsko, Mimoňsko) a ekologicky významné lokality (Krkonoše, Jizerské hory a Český ráj).

Nicméně: Co se týká R35, jde v případě Turnovska o věc naprosto zásadní. Že trasa zamýšlené rychlostní silnice R35 rozděluje obyvatele města, není žádná nová informace. Hodnověrný průzkum veřejného mínění realizován nebyl, takže se už nedozvíme, jestli je to takzvaně „půl na půl“, resp. jestli je některá polovina občanů ve svém názoru větší. Pouze městské zastupitelstvo opakovaně ve věci R35 odsouhlasilo, že tato mezinárodní tranzitní komunikace je v katastru města nežádoucí. I zastupitelé si ale nechali zpracovat od renomované advokátní kanceláře stanovisko, jestli musí mít koridor R35 zahrnut ve svém novém územním plánu. Musí. Jinak riskují, že nadřízené orgány s územním plánem nebudou souhlasit a ten nebude moci být přijat. Navíc nyní ministerstvo dopravy po městě chce, aby v návrhu nového územního plánu byly obě trasy – tunel pod Výšinkou i údolí Libuňky, jako hlavní ale trasa s tunelem pod Výšinkou. Zastupitelé pověřili kompetentní zástupce města, aby výše zmíněné na ministerstvu dopravy rozporovali!

V krajské plánovací územní dokumentaci (ZUR) je ke schválení ze tří v minulosti diskutovaných koridorů silnice (superseverní, severní a jižní) připravena pouze severní varianta přes Turnov a Český ráj.

Jak zmínila Markéta Kovaříková, která díky podpoře v podobě více než tisíce podpisů především obyvatel Turnovska mohla jako jediný zástupce veřejnosti vznášet k ZUR námitky (podmínkou byla podpora 500 občanů kraje), zpracovatelé krajské dokumentace se ve vypořádání námitek nezabývají námitkami obcí, které zaslaly nesouhlas se severní variantou tj. Turnova, Holenic, Rovenska pod Troskami, Radostné pod Kozákovem. Pouze zmiňují v souvislosti s námitkou města Turnov ohledně přeložky silnice II/283 směrem na Semily, že proti ní sepsali občané petici, ale vůbec nezmiňují, že proti severní variantě R35 je petice s 15 tisíci podpisy a že zhruba 1200 občanů proti severní variantě zmocnilo zástupce veřejnosti k podání námitek. Na rozdíl od superseverní varianty, kde žádné zmocnění nebylo. „Navíc při prostudování vypořádání námitek města Turnov zjistíte, že za přeložku silnice II/283, která vede náměstím směrem na Semily, Liberecký kraj označuje plánovanou severozápadní odlehčovací komunikaci z prostoru Na Lukách do Žižkovy ulice a odkazuje na koncepční materiál kraje, týkající se obchvatů obcí,“ upozornila Kovaříková. Přitom vedení města stavbu této odlehčovací komunikace obhajuje jako řešení pouze vnitroměstské dopravy a obchvat na Semily preferuje i v souladu s názorem většiny zastupitelů z Valdštejnska po stávající, resp. prostorově částečně upravené komunikaci do Bělé.

O konečné trase R35 rozhodnou ministerstva dopravy, životního prostředí a pro místní rozvoj, resp. vláda České republiky.

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.