ROZHODLI ZASTUPITELÉ PROTI VŮLI OBYVATEL KRAJE?

0

(aktualizováno)Zastupitelé Libereckého kraje poměrně těsnou většinou 26 hlasů z celkových 45 rozhodli na svém zasedání 30. března, že pro kraj a jeho obyvatele je nejlepší vést rychlostní silnici R35 středem Turnova a Českým rájem. Vedení kraje, které hlasování prosadilo, se prý opíralo o stanovisko odborníků, kteří tuto variantu vyhodnotili jako pro kraj nejlepší. Poukazováno bylo též na skutečnost, že si to přeje i většina obyvatel Libereckého kraje a zastupitelé tak jednají v jejich zájmu. Žádný hodnověrný průzkum veřejného mínění kromě hlasování na internetu však před 30. březnem neproběhl. Ten je k dispozici až nyní. Podle renomované agentury SC&C severní variantu R35 odmítá 57 % obyvatel Libereckého kraje!

Agentura průzkum uskutečnila na objednávku Českého rozhlasu, který z Liberce v úterý 13. dubna vysílal předvolební studio za účasti stran, které překročily pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu. To jsou podle tohoto průzkumu: ČSSD, ODS, TOP09, Věci veřejné, KSČM a Strana zelených.

Bleskový průzkum z 9. a 10. dubna, který prováděla agentura SC&C formou rozhovoru na reprezentativním vzorku 641 lidí, ukázal, že obyvatelé kraje nejsou přesvědčeni o tom, že severní varianta R35 je pro kraj to nejlepší. „Silný souhlas je jenom v případě pětiny občanů, kdežto silný nesouhlas vyjádřila třetina občanů,“ řekla Českému rozhlasu vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová. Celkově tak zastánců severní varianty je podle ní v kraji 43 % obyvatel, naopak odpůrců 57 %.

 

Mezi těmi, kteří severní variantu preferují, převažují muži a lidé starší šedesáti let. „V České republice je řidičů 70 % mužů a 30 % žen, takže to bude odvozeno i od toho,“ uvedla Hamanová. Nejvíc odpůrců spadá do věkové kategorie do 29 let. „Mezi mladými lidmi nejčastěji najdeme zastánce všech ekologických směrů a samozřejmě také zastánce Strany zelených a dalších iniciativ.“

 

Průzkum proběhl na území celého kraje, těžko odhadovat, jaký výsledek by byl pouze na Turnovsku.

 

Konečné rozhodnutí o trase dálnice R35 je na vládě České republiky. Kromě severní varianty Turnovem je tu ještě varianta jižní kolem Mnichova Hradiště a superseverní přes Železný Brod (tento koridor má dokonce zpracované dvě varianty).

 

Pro vysílání Českého rozhlasu proběhl také další průzkum, podle kterého by květnové volby do poslanecké sněmovny v Libereckém kraji vyhrála ČSSD před ODS.

ČSSD by získala 25% hlasů o tři procenta méně by měla ODS, 16 % průzkum přisoudil TOP 09. Věci veřejné mají podle tohoto průzkumu podporu 11,5 % dotázaných, KSČM získala 9 % a Strana zelených 5 %. Průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 9. až 10. dubna, se zúčastnilo 1227 respondentů.

Počtem voličů je Liberecký kraj druhým nejmenším volebním krajem. Ve dvousetčlenné sněmovně nyní region zastupuje osm poslanců. V parlamentních volbách v roce 2006 v kraji zvítězila ODS před ČSSD s náskokem 9,5 %.

Aktualizace 15. dubna:
Místní organizace ČSSD v Turnově 2 požádala redakci TvA o zveřejnění následujícího textu:
Jsme proti schválení komunikace R35 Českým rájem
Severní koridor pro silnici R35, který tak v budoucnu rozdělí Český ráj na dvě části, je pouze návrhem doporučujícím ministerstvu dopravy od Libereckého kraje, kudy koridor pro silnici vést. Jsme přesvědčeni o tom, že severní varianta silnice R35 je špatná, nesouhlasíme s výslednou studií. Dálnice Českým rájem chráněné území nenávratně poškodí, znehodnotí oblíbenou lokalitu turismu, bude to mít negativní dopady zejména pro obyvatele Turnova. Bude větší nárůst dopravy. Za přijatelnou variantu preferujeme variantu jižní, která by vedla Středočeským krajem. To je názor MO-ČSSD Turnov 2 a věříme, že v budoucnu proběhne vše tak, jak pro tuto krajinu bude nejlepší, to jest, že rozum a citlivé uvážení vyhrají.

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.