ZASTUPITELÉ VZKÁZALI DO LIBERCE: R35 V KATASTRU MĚSTA NECHCEME

0

Až budou krajští zastupitelé v pondělí 12. září od 10.00 hodin veřejně projednávat Zásady územního rozvoje Libereckého kraje (dále jen ZUR LK), budou muset pracovat s jednou zásadní skutečností: Turnov reprezentovaný svými zastupiteli trasu mezinárodní silnice na svém území nechce! Pro tuto variantu hlasovala ve čtvrtek 1. září na veřejném zasedání zastupitelstva v sále Střelnice „pohodlná většina“ 18 zastupitelů. „Jestliže budeme ZUR LK připomínkovat ve smyslu, že si přejeme pouze dvoupruh v koridoru pelešanského údolí, už dopředu tím připustíme, že jsme s mezinárodní silnicí na území města smířeni. Jestliže krajští zastupitelé nakonec ZUR přesto přijmou se severní variantou přes Turnov, teprve poté tuto variantu, a v koridoru, který my budeme chtít, dodatečně zapracujeme ve svém územním plánu,“ vysvětlila zastupitelka Martina Pokorná (Turnovská koalice).

Původní radniční návrh reprezentovaný odborem rozvoje a jeho vedoucím Miroslavem Vargou přitom navrhoval ZUR LK připomínkovat vedením koridoru R35 pouze ve dvoupruhu namísto čtyřpruhu (opodstatněním je zásadní snížení intenzity dopravy v úseku Turnov – Jičín) a současně apelovat na zpracování trasy obchvatu silnice II/283, což je výpadovka na Semily, mimo centrum města přes Valdštejnsko a Chloumek do Bělé.

„Podle mého názoru ze ZUR LK pro Turnov vyplývají zhruba tři větší problémy. Tím prvním je územní rezerva pro R35, druhým požadavek na odklon dopravy na Semily přes Valdštejnsko a Bělou a třetím hrozba vynechání Turnova v plánech rychlostní železnice Praha – Liberec,“ uvedla starostka města Hana Maierová (Nezávislý blok). Jak zdůraznila, územní rezervu pro R35 bychom v územním plánu města mít uvedenou měli, což ostatně vyplývá i z názoru právní kanceláře, který si letos na jaře město objednalo (renomovaní právníci městu doporučili koridor silnice do územního plánu zapracovat). Podle starostky by také odmítavé stanovisko k R35 mohlo zablokovat přípravu nového územního plánu města.

 

To připustil i zastupitel Tomáš Hocke (NB), který je zastupitelstvu zodpovědný právě za pořizování územně plánovací dokumentace města. „Nebudeme mít možná více šancí se k ZUR LK vyjádřit, měli bychom dospět k určitému konsenzu napříč zastupitelstvem. Nebránil bych se nicméně přijmout usnesení k materiálu kraje ve smyslu odmítnutí koridoru R35. Práce na územním plánu města podle mého názoru mohou pokračovat a v případě, že krajští zastupitelé rozhodnou o severní variantě R35 přes Turnov, můžeme do našeho územního plánu koridor zanést,“ prohlásil Hocke.

„Zastupitelstvo už jednou koridor R35 přes město odmítlo, bylo by tedy dobré počkat na to, až jestli nám to kraj skutečně nařídí,“ připomněl zastupitel Jaromír Frič (ODS) dřívější rozhodnutí městského zastupitelstva. Po další diskusi se nakonec zastupitelé rozhodli 18 hlasy podpořit návrh Martiny Pokorné (TK).

 

Hlasovalo se i o důrazné připomínce ve smyslu tlaku na krajské orgány na vznik obchvatu Turnova směrem na Semily přes Valdštejnsko a Chloumek. Pro návrh se vyslovilo všech 24 přítomných zastupitelů. Celkem 23 zastupitelů také podpořilo připomínku ohledně hrozby vyloučení Turnova z koridoru rychlostní železnice Praha – Liberec.

 

Při shrnutí tohoto bodu jednání – s pro někoho možná překvapivým výsledkem – nelze opomenout zjitřenou diskusi o žádosti Markéty Kovaříkové z Ktové o vystoupení před zastupiteli na právě projednávané téma. Předsedající schůze Otakar Špetlík (ODS) jí toto neumožnil s odkazem na porušení zákona o obcích. Podle něho Kovaříková vystoupit nemůže, protože není obyvatelkou Turnova, a to ani když by o tom rozhodli zastupitelé hlasováním. Kovaříková přesto nakonec na jednání vystoupila, ale až po hlasování a po intervenci zastupitele Ondřeje Halamy (KDU-ČSL).

 

Markéta Kovaříková bude na veřejném projednávání ZUR LK v pondělí 12. září vystupovat jako tzv. zástupce veřejnosti. Jako jediná z občanů bude moci ze zákona podávat námitky, se kterými se musí krajský úřad vypořádat. Na její podporu protidálniční aktivisté museli sehnat nejméně 500 podpisů, což splnili.

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.