VÍCE KOMUNIKUJTE S VEŘEJNOSTÍ, VZKAZUJÍ AMERIČANÉ ÚŘEDNÍKŮM

0

Kdo ve čtvrtek 22. května v galerii turnovského muzea čekal od amerických studentů nějaké převratné řešení trasování rychlostní silnice R35 Český rájem, nedočkal se. Mladí Američané z Pennsylvánské univerzity, konkrétně z oddělení architektury krajiny, do velké míry pouze shrnuli, co je již dostatečně známé. Beseda to nicméně byla zajímavá. Podle paní profesorky Cecilie J. Rusnak nevznikaly ani v USA stavby v souladu s krajinou odjakživa.

Naopak, bylo to úsilí několika generací, než pocit větší sounáležitosti a hlavně důraz na přání lidí našel větší podporu. „Po druhé světové válce byl proces nové výstavby ve Spojených státech tak rychlý, že se z rozhodování postupně vytratila veřejnost. Trvalo dlouhou dobu, než se při plánování důležitých dopravních staveb začalo více spolupracovat s lidmi,“ uvedla Cecilie J. Rusnak. Jak dodala, tak právě větší zapojení občanů vedlo k úspěchu i u některých kontroverzních projektů na různých místech USA.

Devět studentů americké univerzity prožilo část loňského léta v Českém ráji. Sbírali informace, dívali se na krajinu z vyhlídek skalního města, z údolí, z letadla. Vznikl souhrn různorodých informací a poznatků, které přes zimu uzrály do několika výstupů. „Varianty R35 jsme posuzovali i z mezinárodního pohledu, je zřejmé, že tato rychlostní silnice má sloužit zejména jako alternativa dnešní dálnice D1 mezi Prahou a Brnem a současně řeší evropské dopravní problémy,“ uvedla jedna ze studentek. Podle ní je tu zřejmá i politická a ekonomická motivace.

Jak vyplynulo ze souhrnného materiálu, studentům se moc nelíbí, že trasa R35 v severní variantě pod Troskami se téměř dotýká některých obcí, což v případě těžké nákladní dopravy přináší hluk a smog. Takto ohroženy by kromě Turnova byly například Újezd pod Troskami, Čímyšl a další obce, kde by se úplně změnil ráz života. Rychlostní silnice samozřejmě přetne přirozené trasy pohybu lidí i zvěře, žijící ve volné přírodě. Silnice ve své severní variantě bude viditelná ze skalních vyhlídek, hluk z provozu bude slyšet hodně daleko. Už třeba proto, že trasa je sevřena poměrně do úzkého údolí. Jižní trasa nabízí více otevřeného prostoru, i zde ale budou patrny průvodní jevy podobné jako na trase severní. Studenti také neopomněli upozornit na doprovodné souvislosti, které každá rychlostní komunikace s sebou přináší, a sice následný rozvoj po stavbě v podobě obchodních a průmyslových zón. Pro ně bude přítomnost v sousedství mezinárodně důležité komunikace velmi výhodná.

Shrnuto a podtrženo: Nic, co bychom už nevěděli. A přece je tu něco nového. „Určitým fenoménem při projednávání kontroverzních staveb jsou v USA několikadenní workshopy, kde se setkávají laici a odborníci. Malují, vymýšlejí alternativy, dohadují se a tvoří. Je to náročný proces, do kterého se může zapojit každý, kdo má chuť. Výsledkem většinou bývá proveditelný a všemi akceptovatelný plán,“ dodala Cecilie J. Rusnak.

Ano, jestli studenti a paní profesorka něco do Českého ráje přinesli, nebyly to překvapivé alternativy trasování rychlostního koridoru Českým rájem. Přinesli lekci z demokracie. V turnovském muzeu si ji vyslechlo zhruba 80 přítomných, včetně zástupců města Jičína, kteří jediní z vrcholných komunálních politiků z regionu si na setkání v turnovském muzeu udělali čas (pravda, asi pět turnovských zastupitelů zde také bylo).
Co bude dál? Firma Valbek předala Libereckému kraji vizualizaci jednotlivých tras rychlostní silnice. Kraj má sestavit komisi odborníků, složenou z pracovníků ministerstva pro životní prostředí, ministerstva dopravy a všech tří zúčastněných krajů (Libereckého, Královéhradeckého a Středočeského). Tato komise vybere dvě nebo tři v úvahu přicházející varianty, které budou do září rozpracovány, a na sklonku roku má rozhodnout o konečné trase rychlostní silnice R35 vláda České republiky.

Vážení příznivci a odpůrci rychlostní silnice R35 Českým rájem, nemyslíte, že vážně nastává čas sednout si k jednomu stolu?

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.