VLÁDA SCHVÁLILA R35 TURNOVEM A ČESKÝM RÁJEM: KACHNA, KTERÁ ZABRALA

0

(POZOR – aktualizováno!) „Silnice R35 z Turnova na Jičín povede přes Český ráj, rozhodla vláda,“ tak zněl titulek, který se ve středu 20. června objevil po poledni na zpravodajském serveru iDnes – autor se ještě odvolával na zprávu ČTK. V průběhu odpoledne byla redakce TvA kontaktována několika volajícími, začaly chodit e-maily, že je v kontroverzní otázce dálnice rozhodnuto. Není. Ve zprávě byl citován hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. Jak ve svém vyjádření uvedl, silnice se ale hned tak stavět nezačne, nepatří totiž k prioritám. Rozhodnutí o koridoru, kterým povede, je prý ale dobrou zprávou pro obce na ostatních dvou trasách. Dokumentace už nemusí počítat s územními rezervami pro případ výstavby silnice v jižní nebo superseverní trase. Ty zatím blokovaly zhruba 600 metrů široká pásma, v nichž by v budoucnu silnice mohla vést. „Rezervy v dalších dvou koridorech tak už nebudou bránit rozvoji kraje a hlavně dotčených měst a obcí, které tak mohou upravit své územní plány,“ dodal liberecký hejtman.

Skutečnost je ale taková, že vláda o koridoru R35 v severní variantě přes Turnov zatím nerozhodla a ani nerozhodovala. Pouze jí byla doručena studie firmy T – plan, kterou si nechala zpracovat. Zástupci ministerstev pro místní rozvoj, životního prostředí a dopravy se prý na základě této studie nicméně přiklonili k variantě, kterou podpořili v prosinci zastupitelé Libereckého kraje. V tzv. Zásadách územního rozvoje Libereckého kraje je skutečně schválena varianta severní Turnovem. Těmito zásadami se musí řídit i město Turnov pokud bude chtít, aby byl schválen nový územní plán, na kterém se v současnosti intenzivně pracuje. Žádné jiné rozhodnutí v tomto smyslu ale neproběhlo!

Jak situaci kolem „zaručené informace“, která vzbudila na Turnovsku zasloužený rozruch, vnímá nejznámější protidálniční aktivistka Martina Pokorná? „Článek, který se dnes v médiích objevil, je slušnou novinářskou kachnou, nic na tom nemění ani skutečnost, že iDnes během dne titulek poopravila. Pravdou je, že vláda ČR o silnici R35 nejednala. Pouze dnes vyšlo – po měsíci – najevo, že je zpracovaná nová studie, která opět severní trasu R35 vykládá jako jedinou možnou a nejvíce vhodnou, a to i pro současné vedení ministerstva životního prostředí, které dříve bylo proti. Pořád si myslím, že dokud na stavbu R35 není vydané stavební povolení, a to ještě nějakých pár let nebo desítek let nebude, může se situace v naší zemi změnit a třeba v blízké budoucnosti nebudou Českou republiku řídit lidé, kteří dýchají spíše za průmysl a dopravu než za kvalitu života svých občanů.“

Aktualizace:
Liberecký kraj v této věci vydal ve čtvrtek 21. června oficiální tiskovou zprávu. V ní se mj. uvádí:
„Kraj v žádném případě nespolurozhodoval kudy trasa povede, musel ale poskytnout veškeré podklady, které k té věci měl dosud k dispozici. Pak už jsme jen byli seznámeni na společném jednání s ministerstvy s výslednou studií,“ uvedl náměstek hejtmana LK Vít Příkaský, který byl členem pracovní skupiny k tomuto úkolu. Výsledky územní studie budou podle něj podkladem pro aktualizaci koridoru kapacitní silnice S5 (tak bývá někdy R35 v našem regionu označována – pozn. red.) v Politice územního rozvoje ČR. Dále územní studie doporučuje krajům v Zásadách územního rozvoje (dále jen ZÚR) vypustit jižní a superseverní varianty koridoru a územně stabilizovat pouze variantu severní.
Výsledky územní studie tak výběrem severní varianty koridoru kapacitní silnice S5 potvrdily doporučující stanovisko Libereckého kraje z roku 2010. Tímto považuje Liberecký kraj záležitost výběru varianty koridoru pro kapacitní silnici S5 (silnice č. 35) za vyřešenou a uzavřenou. Liberecký kraj je nyní připraven jednat o možnostech konkrétního technického řešení v rámci severního koridoru s ministerstvem dopravy, které bude rozhodovat o konkrétní kategorii pozemní komunikace a vyhledávat pro ni přesnou trasu.
Tolik tisková zpráva Libereckého kraje

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.