R35: PŘITUHUJE, PARLAMENT PROJEDNÁVÁ ZÁKON O VYVLASTNĚNÍ

0

Jak uvedla agentura ČTK, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky se ve čtvrtek 30. dubna shodla na nutnosti urychlení výstavby rychlostní komunikace R35. Ta bude součástí evropské spojnice Hamburk – Istanbul. V České republice je již její trasa známá až na úsek mezi Rádelským mlýnem a Úlibicemi. Návrh, který stavbu R35 prohlašuje za stavbu veřejného zájmu, prošel v parlamentu podle ČTK prvním čtením. Veřejný zájem umožňuje použití tzv. vyvlastňovacího zákona.

Návrh podpořili poslanci ze všech stran s výjimkou Zelených. Ministr životního prostředí v demisi Martin Bursík dokonce návrh považuje za protiústavní, s kritikou se návrh podle agentury setkal i u některých poslanců za ODS. Podle předkladatelů je současná dálnice D1 na konci svých možností pojmout další kamiony. Stavba R35, která je přímou alternativou k D1, nemůže být proto odkládána. O trase R35 rozhodnou příslušná ministerstva, resp. vláda České republiky, krajské úřady mají pouze hlas poradní, na který ale má být brán ohled.

V souvislosti s aktivitami státních orgánů, které nasvědčují, že možná letos už opravdu padne rozhodnutí, kudy R35 povede, se dá očekávat i radikalizace občanů. Jeden takový pokus byl zaznamenán v úterý 28. dubna při veřejném zasedání turnovského zastupitelstva. Zastupitelé byli vyzváni, aby souhlasili s ustanovením tzv. Osadního výboru R35 (vznik iniciovali hlavně lidé z Mašova a od železniční zastávky Turnov-město pod patronací zastupitele Josefa Kunetky). Po vzrušené delší debatě, ve které mj. Kunetka navrhl, aby výbor občanů pracoval v ilegalitě, zastupitelé schválili návrh, že na svém květnovém zasedání (28. května) se k tématu opět vrátí, protože předložené znění nebylo v souladu se zákonem o obcích (v názvu osadního výboru musí být městská část a ne téma iniciativy). „Nesmíme dopustit, aby mezinárodní tranzitní dálnice úplně znehodnotila Český ráj a procházela širším centrem Turnova. K založení osadního výboru jsme přistoupili potom, co se nám všechny petice proti stavbě dálnice R35 zdají být neúčinné,“ zdůraznil jeden z kandidátů na předsedu osadního výboru Vladimír Procházka, který žije ve čtvrti u železniční zastávky.

 

Pro připomenutí: Stále jsou ve hře všechny tři varianty trasování dálnice R35. Superseverní přes Železný Brod a Semily, severní přes Turnov (tunelem pod Výšinkou) a jižní z Mnichova Hradiště do Sobotky a Jičína. Liberecký kraj ústy náměstka hejtmana pro dopravu Martina Seppa dosud tvrdí, že všechny tři varianty jsou proveditelné a kraj žádnou nepreferuje. V současné době se konají uzavřená projednávání všech tří tras se zastupiteli a vedením jednotlivých obcí (v Turnově 8. dubna). Kraj ale přislíbil i veřejné projednání s občany. Termíny zatím nejsou známy.

 

Na okraj: V pondělí 4. května zveřejnil deník MFDnes přehled měst v České republice, kde byla z několika pohledů zkoumána kvalita života (nezaměstnanost, průměrný plat, bezpečnost, počet lidí na praktického lékaře ad.). Ze 110 měst se Turnov umístil nejlépe ze všech v Libereckém kraji, celkově na 18. místě! První byla Praha, druhá Olomouc, třetí Český Krumlov. Ovlivní (hypoteticky) podle vás, čtenářů, toto pořadí dálnice R35 vedená širším středem města, nebo kvalitu života v Turnově naopak posílí?

 

Vizualizaci všech tří tras, zpracovanou firmou Valbek, si můžete prohlédnout na stránkách Libereckého kraje ZDE.

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.