NOVÝ MINISTR DOPRAVY CHCE URYCHLIT STAVBU R35

0

Jak se v rozhovoru pro Lidové noviny vyjádřil nový ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS), chce ulevit přetížené dálnici D1. Alternativou je výstavba R35 od německých hranic přes Liberec, Turnov a Hradec Králové do Olomouce a dál na Moravu. Vybudování R35 bude lepší než budovat na D1 osm jízdních pruhů, řekl v rozhovoru nový ministr. Stavba dnes již ne dálnice, ale rychlostní silnice (někde se mluví pouze o dvoupruhové komunikaci), by měla přijít asi na 20 miliard korun.

Liberecký kraj v minulém období do své plánovací dokumentace (ZUR) schválením krajského zastupitelstva  zanesl tzv. severní variantu, která ve dvou variantách (tunelem pod Výšinkou, nebo údolím Libuňky) protíná Turnov a Český ráj. Proti této variantě protestují obce včetně Turnova, kde zastupitelé opakovaně odsouhlasili, že koridor této komunikace nechtějí na svém katastrálním území. Zastánci stavby hovoří o lepším napojení a urychlení dopravy směrem z Turnova do Hradce Králové, odpůrci říkají, že stavba nevraně poškodí jak Turnov, tak krajinu a ekologii Českého ráje. Navíc podstatně na této trase klesla intenzita dopravy, takže pokud ji sem nepřivede někdo uměle (nějakým zásahem například ministerstvo dopravy či stát), těžko se záměr rychlostní silnice bude do budoucna obhajovat.

Nově se k projektu staví i Liberecký kraj. Nový hejtman Martin Půta na dotaz TvA řekl: „V otázce trasy R35 si myslím, že zde neproběhla diskuze s obcemi. Je třeba znovu jednat se všemi od Turnova po Rovensko pod Troskami. V minulosti se na kraji nikdo nezabýval požadavky a náměty, které obce a jejich zastupitelé vznášeli. Výsledkem by mělo být hledání optimální trasy, která bude pro všechny přijatelná. Já doufám, že se nám ji podaří najít. První kroky v tomto směru jsem již učinil.“

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.