NA STRÁNKÁCH LIBERECKÉHO KRAJE BYLO UKONČENO HLASOVÁNÍ O KORIDORU R35

0

(Aktualizováno 7. února o možnost hlasování o R35 na krajském zastupitelstvu)Hlasování o nejvhodnějším koridoru rychlostní silnice R35 v úseku Rádelský mlýn – Úlibice bylo na internetových stránkách Libereckého kraje zahájeno 12. května loňského roku (ZDE). Do 21. ledna 2010 hlasovalo 346 lidí (možné je pouze jedno hlasování z jedné IP adresy), 170 z nich se vyslovilo pro severní variantu středem Českého ráje, 115 hlasovalo pro koridor jižní a 61 pro superseverní. Stav hlasování k 29. lednu: Celkem bylo zaznamenáno 801 hlasů, 467 pro jižní, 250 pro severní a 84 pro superseverní variantu. Poté nastal další výrazný nárůst hlasování, když k 3. únoru server Libereckého kraje uvádí 1566 hlasů, z toho 1073 pro jižní, 398 pro severní a 95 pro superseverní variantu.

Hlasování bylo ve středu 3. února zastaveno. „Na základě rozesílání hromadných e-mailových výzev, zejména ze strany představitelů Strany zelených, se Liberecký kraj rozhodl hlasování ukončit. Hlasovat o výběru varianty pozbylo smysl, jelikož díky hromadnému rozesílání výzvy Mgr. Martiny Pokorné nastal skokový nárůst pro jednu z variant, nehledě na to, že se převážná většina osob pokoušela hlasovat z jedné IP adresy a z jedné e-mailové adresy vícekrát a tedy hlasování není transparentní,“ píše se v oficiálním zdůvodnění Libereckého kraje.

K tomuto kroku vydala koalice občanských sdružení S.O.S. Český ráj oficiální tiskovou zprávu. „Výzvu jsem skutečně poslala všem svým známým s informací o tom, jak neobjektivní anketa je. Již dříve jsme upozorňovali na to, že rozhodovat podle anonymní ankety na webu, kam stačí zadat jakoukoliv, třeba i smyšlenou e-mailovou adresu a hlasovat několikrát, je nesmysl. Domnívali jsme se, že první vyjádření radního Seppa nebylo míněno vážně. Když však opakovaně v průběhu ledna prohlašoval, že podle ankety bude rozhodovat, a jelikož jsme zaznamenali, že příznivci severní varianty si podobnou výzvu posílali také, rozhodli jsme se reagovat. A to přesto, že většina z aktivistů původně v anketě nehlasovala právě kvůli neobjektivitě,“ vysvětluje svůj postoj Martina Pokorná.

 

Podle aktivistů proti R35 bylo hlasování v anketě od počátku pochybné. „Pokud odhlédneme od faktu, že anketu spravuje instituce, která jednoznačně jednu z variant protežuje, nemůžeme se ubránit podezření manipulace tehdy, když se vám po odhlasování vůbec nezobrazí, že váš hlas byl započítán. Navíc prokazatelně bylo možné hlasovat víckrát, každý hlasující tedy mohl zadat neomezený počet hlasů. Výzvu jsme nešířili jen e-mailem, ale zřejmě ji využili i odpůrci R35 registrovaní na Facebooku, kterých je kolem čtyř tisíc,“ dodává Markéta Kovaříková ze sdružení S.O.S. Český ráj.

   

Jak je dále v tiskové zprávě uvedeno, aktivisté proti R35 jsou toho názoru, že ukončení ankety je pozitivní. Kraj by neměl rozhodovat podle výsledků neobjektivních anket na internetu, kterou mohou využít jenom ti, co se o ní náhodou dozvědí a mají připojení na internet. Rozhodující v dané věci by bylo pouze neanonymní referendum. Podle protidálničních aktivistů je tristní, že radní Sepp v médiích prohlašoval, že mezi občany jednoznačně vede severní varianta, a přitom k 21. lednu se ankety zúčastnilo pouhých 346 hlasujících, z toho bylo 170 hlasů pro severní variantu, a přitom petice občanů proti severní variantě jich má více než 15 tisíc. Navíc ještě před rozesláním výzvy Martiny Pokorné bylo k datu 29. ledna 2010 v anketě 250 hlasů pro severní variantu a 467 pro jižní variantu. Tedy i v anketě ještě před výzvou Martiny Pokorné hlasující preferovali jižní variantu před severní.

Aktualizace 7. února:

 

BUDOU O KORIDORU R35 KRAJŠTÍ ZASTUPITELÉ ROZHODOVAT V ÚNORU?

Zastupitelé Libereckého kraje měli na svém zasedání 15. prosince 2009 rozhodnout o koridoru R35 Libereckým krajem, resp. podle připraveného materiálu doporučit ministerstvu dopravy tzv. severní variantu dálnice středem Českého ráje. Těsně před vlastním jednáním byl tento bod programu stažen po dohodě politických stran. V jednacím sále bylo přítomno i několik desítek odpůrců severní trasy R35. Vrátí se tento bod programu na jednání krajských zastupitelů ještě do květnových parlamentních voleb? „Jednám s ministerstvy životního prostředí, pro místní rozvoj a dopravy – snažíme se najít nějakou shodu. Stále musím trvat na tom, že nejlepší variantou je ta severní. Pokud bych tvrdil něco jiného, třeba – že kraj potřebuje superseverní variantu, tak bych lhal,“ tvrdí krajský náměstek pro dopravu Martin Sepp v rozhovoru pro deník MFDnes (6. února). Na severní variantě se kromě ministerstev snaží dohodnout také s krajskými zastupitelskými kluby. „Jednání probíhají a nechci předjímat výsledek, ani kdyby se mělo hlasovat. Nepředpokládám však, že by to bylo teď v únoru,“ uvedl Sepp.

 

Únorové jednání krajského zastupitelstva v sídle krajského úřadu v Liberci bude v úterý 23. února od 14.00 hodin. „Nemáme jistotu, že se tento bod programu někdo z krajských zastupitelů nepokusí na jednání prosadit těsně před zahájením, nebo v jeho průběhu. Proto se budeme snažit informaci, zda opravdu dojde na tomto jednání krajského zastupitelstva k rozhodování o R35, získat. Prosíme veřejnost, která si nepřeje severní variantu R35 uprostřed Českého ráje, aby si raději předem udělala v tento den čas, a aby v případě hlasování o R35 na jednání krajského zastupitelstva přijela. Výzvu případně zveřejníme na internetových stránkách www.ceskyraj-dalnice.cz ,“ uvedla Markéta Kovaříková ze sdružení obcí S.O.S. Český ráj. Informace se objeví i na internetovém serveru TvA.

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.