TÉMA R35 JE OPĚT ZDE; TURNOVŠTÍ ZASTUPITELÉ POŽADUJÍ VEŘEJNOU PREZENTACI

0

(Pozor: Dvě důležité aktualizace původního textu z 30. 3.)Skončí už někdy letitá pře, kudy má vést tranzitní evropská dálnice Českým rájem? Jeho středem, severně, či jižně od něho? Po letech vášnivých sporů, kdy všechny možné varianty mají své zastánce i odpůrce, se už přece jen pomalu schyluje k rozuzlení. Firma Valbek pro Liberecký kraj zpracovala vizualizaci všech tří variant trasy dálnice. Skvěle počítačově zpracovaná studie bude konečně po měsících průtahů v následujících týdnech představena veřejnosti. Možná.

„Žádala jsem vedení Libereckého kraje, aby nám byly zaslány podklady, protože se nás lidé ptají například na názor vedení R35 tunelem pod Výšinkou. My ale stále dokola musíme opakovat, že si názor logicky můžeme udělat až podle příslušné dokumentace a ne podle článků v novinách,“ uvedla starostka Turnova Hana Maierová.

Radnice také krajský úřad žádala o prezentaci vizualizace jednotlivých tras zpracovaných firmou Valbek pro zastupitele a vedení města a také o představení materiálu veřejnosti. „Z krajského úřadu, přesněji z pracovní skupiny pro R35, jsme obdrželi odpověď, že prezentace pro zastupitele ano (uzavřené jednání se koná 8. dubna – pozn.aut.), pro veřejnost se ale neuskuteční nic. Ta prý bude mít možnost seznámit se s jednotlivými trasami jinou formou, zejména prostřednictvím internetu,“ přiblížila starostka Maierová.

 

Jak dále zdůraznila, veřejné představení nejnovějšího návrhu trasování R35 je důležité nejen pro občany Turnova, ale i pro obyvatele okolních obcí, kde v současnosti vznikají územní plány a je třeba vymezit nové koridory pro rychlostní silnici. „Proto přijalo turnovské zastupitelstvo na svém veřejném zasedání ve čtvrtek 26. března zásadní stanovisko. Na Liberecký kraj se obracíme s požadavkem, aby jeho pracovníci zajistili kromě uzavřeného jednání i veřejnou prezentaci,“ zdůraznila starostka Turnova. Až budou občané dostatečně seznámeni s variantami tras, turnovská radnice počítá s uspořádáním nějaké formy průzkumu veřejného mínění, protože v případě, že by dálnice měla vést na dohled od širšího centra města, měli by se k tomu lidé mít možnost vyjádřit.

 

Malé shrnutí:

Firma Valbek zpracovala tři varianty trasy R35 v úseku Turnov – Úlibice (obrázky a popis již byly zveřejněny v deníku MFD i v TvA). Jižní trasa vede kolem Mnichova Hradiště, severní Turnovem a kolem Rovenska do Libuně a Úlibic a superseverní přes Železný Brod a Semily (z rychlostní silnice Turnov – Liberec odbočuje už u Rádelského mlýna). Ministr dopravy Jiří Bendl nedávno prohlásil, že pro něho je nejlepší trasa severní, která prochází Turnovem (pod Výšinkou je navržen tunel, trasa pelešanským údolím byla opuštěna). O konečné trase rozhodne vláda České republiky ve spolupráci s jednotlivými ministerstvy a kraji, rozhodnutí je ale stále odsouváno. Po nedávném pádu pravicové vlády Mirka Topolánka těžko někdo odhadne termín, kdy se s tímto bodem bude nějaká budoucí vláda zabývat…

AKTUALIZACE 6. DUBNA:

Studie proveditelnosti a účelnosti všech tří variant vedení rychlostní komunikace R35 mezi Turnovem a Úlibicemi je hotova a byla již prezentována radě kraje a zastupitelstvu kraje. Podle vyjádření náměstka hejtmana Libereckého kraje pro dopravu Martina Seppa hodlá kraj seznámit se studií dotčené obce, které leží na území kraje a kterých se některá z možných tras dotýká.

„Není pravda, že bychom zakázali představit studii veřejnosti, jak se objevilo v citaci z úst starostky Turnova Hany Maierové například v Krkonošském deníku 4. dubna. Naopak, jeví se nám slušné a účelné, abychom nejprve seznámili se studiemi zastupitelstva jednotlivých dotčených obcí, a poté určitě budou následovat diskuse a besedy s veřejností – s občany i s různými organizacemi a spolky. Liberecký kraj zjistil, že proveditelné jsou všechny tři varianty, ovšem za různých podmínek, a v současné době žádnou z nich nepreferuje. Za výběr konečného řešení zodpovídá ministerstvo dopravy, ale je nutný konsensus dalších dotčených orgánů, což je ministerstvo životního prostředí a tři kraje, po kterých  R35 má vest. Jde tedy jen o určité nedorozumění v komunikaci a je  třeba ještě chvíli trpělivosti,“ uvedl Martin Sepp.

(Zdroj: tiskový servis LK.)

AKTUALIZACE 10. DUBNA:

Ve středu 8. dubna se na radnici v Turnově uskutečnilo uzavřené jednání na téma R35. Zastupitelům a úředníkům byla představena studie všech tří variant z dílny firmy Valbek, přítomni byli též představitelé Libereckého kraje. Jak uvedl deník MFD, jehož redaktor byl jednání přítomen, na Ředitelství silnic a dálnic a na ministerstvu dopravy mají jasno: R35 povede severní variantou přes Turnov tunelem pod Výšinkou. Severní variantu podporuje také Královéhradecký kraj. Ve Středočeském kraji jižní varianta R35 nepatří mezi priority. Podle středočeského náměstka hejtmana pro dopravu Robina Povšíka ale platí, že pokud by Liberecký kraj vyhodnotil jižní koridor jako nejvýhodnější, jsou připraveni vést jednání k jeho případné výstavbě. Liberecký kraj zatím ke studii zaujal jen všeobecné stanovisko. „Zjistili jsme, že všechny tři varianty jsou za určitých okolností proveditelné a žádnou z nich nyní nepreferujeme,“ uvedl podle MFD náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp na setkání v Turnově.

Jižní variantu kolem Mnichova Hradiště i nadále preferuje ministerstvo životního prostředí. Jižní varianta je podle něho nejlevnější a v částce za její výstavbu je zahrnuta i úprava stávající komunikace mezi Turnovem a Jičínem.

„Může se stát, že nakonec nedoporučíme žádnou z variant,“ uvedl na turnovském setkání náměstek hejtmana Libereckého kraje Sepp. „Rozhodnutí chceme po projednání s obcemi a lidmi vydat do konce letošního roku.“ Termín veřejného projednání návrhu trasy R35 s občany na setkání nezazněl, předběžně by se tak mohlo stát do letošních prázdnin.

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.