R35 V UMĚLECKÉ A LIDOVÉ TVOŘIVOSTI

0

Téma R35 možná na zasedání krajského zastupitelstva v Liberci v úterý 30. března vykročí do další etapy. Podle posledních informací se zastupitelé budou zabývat nejvhodnějším koridorem dálnice, který potom doporučí ministerstvu dopravy (materiál se nazývá „Kategorizace silniční sítě České republiky na území Libereckého kraje“). O tom ale tento dnešní článek není… Jak už je v Čechách zvykem, není tématu, kterému by se také nedostalo trochu legrace, sarkasmu a nadsázky. Švejkem počínaje a růžovou housenkou na turnovské Střelnici konče. R35 není výjimkou. V masopustním průvodu v Rovensku pod Troskami byl letos například k nepřehlédnutí chlapík přestrojený za dálnici…

n201003101155_vakci_16_010_R35Dobře sem zapadá i aktivita neznámých autorů, kteří vyvěšují opakovaně na most u turnovského židovského hřbitova originální transparenty. A to prý podle neověřených informací chystají další zpestření v ulicích města, aby si to všichni řidiči v rozkopaném Turnově plném objížděk pořádně užili. Inu – lidová tvořivost…


R35 se chopili také umělci. Jejich výtvarný počin je zaznamenáníhodný. Tímto způsobem se totiž k nějakému dopravnímu projektu výtvarníci v naší zemi vyjádřili zřejmě poprvé. „Jako asi všichni sledujeme i my dění v našem kraji, i když tu někteří z nás už trvale nežijeme. Bereme si za povinnost vyjádřit se k divoké politice kolem R35 a činíme tak prostřednictvím umění, kterým se každý z nás svým způsobem vyjadřuje, nebo zabývá. Pokusili jsme se veřejnosti předložit dílo, které povede k větší komunikaci s divákem. Doufáme, že dálniční výjevy budou nejen základem hlubších a bohatších úvah o R 35, ale stanou se i úvahami o naší krajině, tradici, kultuře a historii, o věcech prostých, vznešených i nízkých. Nechť R35 běží vnitřní krajinou,“ vyjádřil uměleckou vizi projektu jeden z výtvarníků, Vladimír Véla.

n201003101148_vakci_12_010_R35

n201003101148_vakci_11_010_R35

n201003101148_vakci_13_010_R35

Mladí umělci vytvořili celkem 12 grafických listů – soubor pojmenovali „Výjezd Českým rájem“. První veřejná prezentace se uskuteční v sobotu 13. března v sokolovně v Mašově na Protidálničním plese. To vše za účasti autorů a za doprovodu fanfár turnovského skladatele Martina Hyblera.

 

n201003101148_vakci_14_010_R35Umělci ztvárnili problém R35 skutečně po svém. Na jednotlivých grafických listech glosují záměr postavit Českým rájem bariéru v podobě dálnice – od motivů prostitutek relaxujících pod slunečníkem pivovaru Svijany, přes nebohou lesní zvěř oddělenou od svého domovského lesa, projíždějícího Josefa Pekaře pod zámkem Hrubá Skála mířícího patrně ke Kosti až po chudáka Krakonoše páchajícího sebevraždu pistolí firmy „Šel“ se výtvarníci dostali až k náročnému přepisu notového záznamu, který je ale rovněž vtipně pojednán.

Výtvarnou skupinu tvoří: Markéta Kroupová (po turnovském gymnáziu studovala na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, nyní působí jako kurátorka sbírky kresby a grafiky v Oblastní galerii v Liberci), Vladimír Véla (ten po absolvování turnovské SUPŠ a umělecké školy v Jablonci nad Nisou vystudoval AVU v ateliéru prof. Milana Knížáka), Michaela Maupicová (absolventka turnovské SUPŠ a pražské AVU) a známý turnovský hudební skladatel Martin Hybler (absolvent Akademie múzických umění v Praze).

201003101149_vakci_15_010_R35

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.