R35 SE NYNÍ UŽ ASI DEFINITIVNĚ PŘIBLÍŽILA TURNOVU

0

Že trasa zamýšlené rychlostní silnice R35 rozděluje Turnov, není žádná nová informace. Hodnověrný průzkum veřejného mínění realizován nebyl, takže se už asi nejspíš nedozvíme, jestli je to takzvaně „půl na půl“, resp. jestli je některá polovina větší. On se pohříchu ani nikdo na názor veřejnosti neptal, neptá a nejspíš ani nezeptá. Pouze městské zastupitelstvo opakovaně ve věci R35 odsouhlasilo, že tato mezinárodní tranzitní komunikace je v katastru města nežádoucí. Nicméně v krajské plánovací dokumentaci (Zásady územního rozvoje Libereckého kraje – ZUR) byla stejně plánována severní trasa přes Turnov a Český ráj a superseverní kolem Železného Brodu a Semil. To už nyní neplatí.

Náměstek libereckého hejtmana pro rozvoj Vít Příkaský (ČSSD) totiž prohlásil, že v krajské územní dokumentaci bude pouze severní varianta. Kraj tak pravděpodobně podlehl masivnímu nátlaku ze strany odpůrců superseverní varianty. Faktem nicméně je, že ta byla nejdražší nejen z pohledu výstavby, ale i budoucího provozu. Nejlevnější je varianta jižní, která ale není podle politiků pro Liberecký kraj zajímavá, protože vede po území Středočeského kraje a ten ji neplánuje. Nakonec krajští zastupitelé patrně ještě letos společně se schvalováním ZUR schválí i severní variantu R35. Pro tuto variantu je ministerstvo dopravy a nově také ministerstvo životního prostředí poté, co jej převzala ODS. O konečném koridoru silnice rozhodne vláda ČR. Pro její rozhodnutí bude ale stanovisko kraje rozhodující.

Severní variantu vloni schválilo i zastupitelstvo Libereckého kraje. Bude-li v krajském dokumentu uveden pro plánovanou silnici jen jediný koridor, záměr nebude bránit rozvoji obcí na Semilsku (v místě schválené trasy budou muset být vyhlášeny stavební uzávěry). „Bylo by nefér vůči městům, obcím i lidem, aby bylo nadále alokováno území pro tuto variantu, když dnes z 99 procent víme, že tam žádná silnice stát nebude,“ konstatoval pro agenturu ČTK náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD).

„Počkáme, až kraj zásady schválí a pak se podíváme, zda by se kvůli formálním chybám nedaly napadnout u soudu,“ řekla ČTK protidálniční aktivistka Martina Pokorná. Pokud se změny plánu nepodaří dosáhnout, nezbývá podle ní než doufat, že na nákladnou stavbu ještě dlouho nebudou peníze. Protidálniční aktivisté mají zato, že severní trasa tranzitní mezinárodní silnice R35 nevratně poškodí Český ráj a především samotné město Turnov.

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.