SUPERPLÁN MINISTERSTVA DOPRAVY NA PŘÍŠTÍCH 15 LET O STAVBĚ R35 MEZI HRADCEM KRÁLOVÉ A LIBERCEM NEHOVOŘÍ

0

Před několika dny zveřejnilo nové vedení ministerstva dopravy tzv. superplán, který rozebírá budoucnost dopravy v České republice do roku 2025. Dostavba R35 mezi Libercem a Hradcem Králové v něm zahrnuta není. Prioritou je dokončení dálnice D8 do Ústí nad Labem, rychlostní silnice z Karlových Varů do Chebu, napojení D1 do Polska a úsek dálnice D3 u Tábora. Superkoncepce ministerstva řeší i zapojení soukromého sektoru do výstavby dálnic. Za přispění privátních peněz by mohl být postaven například úsek R35 z Hradce Králové do moravské Mohelnice a část pražského okruhu. Podívejte se na přehlednou mapku (ZDE).

Se stavbou R35 mezi Libercem a Hradcem Králové nicméně počítá vznikající nový územní plán Turnova. V tom stávajícím je koridor pro R35 trasován jižním obchvatem města a údolím pod Pelešany.  V krajské dokumentaci se hovoří o dvou koridorech, superseverním přes Železný Brod a severním přes Turnov. V Turnově je navržena varianta průchodu dálnice tunelem pod Výšinkou. Ta byla také vloni odsouhlasena krajskými zastupiteli jako doporučení pro nadřízené orgány. Podle vedoucího odboru rozvoje turnovské radnice Miroslava Vargy by se v návrhu nového územního plánu města měly objevit obě varianty. „V současné době vedeme jednání, aby po vzoru například Děčína mělo konečné slovo o tom, kudy komunikace městem půjde, zdejší zastupitelstvo a krajské plánovací dokumenty toto rozhodnutí respektovaly. My se budeme patrně přiklánět k původní trase pelešanským údolím,“ uvedl Varga.

Na tomto místě je dobré připomenout, že turnovští zastupitelé se k trase R35 již vyjadřovali. Většinou hlasů přijali v listopadu 2009 usnesení, že: Město Turnov nesouhlasí s vedením komunikace R35 katastrem města. Proti severní variantě R35 se vyslovila také zastupitelstva obcí na trase vyjma Karlovic a Hrubé Skály. Vznikla koalice obcí a občanských sdružení S.O.S. Český ráj, některé obce i přijaly usnesení ve smyslu stavebních uzávěr pro nové silnice na svém území.

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.