PODLE VŠEHO CHCE LIBERECKÝ KRAJ JEŠTĚ DO VÁNOC ROZHODNOUT O TRASE DÁLNICE R35. A TO SEVERNÍ VARIANTOU PŘES TURNOV

0

(Aktualizace 10. prosince: přidán záznam mimořádné tiskové konference Koalice S.O.S. Český ráj)Členové koalice S.O.S Český ráj, která sdružuje obce, které protestují proti trase dálnice R35 středem Českého ráje v tzv. severní variantě, bijí na poplach. Bez předchozího upozornění se totiž v programu zasedání zastupitelstva Libereckého kraje, které se uskuteční v úterý 15. prosince (začátek ve 14.00 v sídle kraje), objevil bod jednání s obecně znějícím názvem „Kategorizace silniční sítě České republiky na území Libereckého kraje“. Ten řeší různé dopravní spoje v kraji, například na Českolipsku nebo Tanvaldsku, největší pozornost ale poutá část, týkající se koridoru R35.

V návrhu na usnesení krajských zastupitelů je výslovně uvedeno, že zastupitelé nejen berou na vědomí předloženou verzi dokumentu „Modelování silniční a dálniční sítě ČR pro úpravu kategorizace silniční a dálniční sítě“, ale i doporučují ministerstvu dopravy územní stabilizaci „severního koridoru“ pro trasu rychlostní silnice R35 v úseku Turnov – Ktová, resp. hranice Libereckého kraje.

„Před dvěma týdny se sešla pracovní skupina kraje k R35, které jsem členem. Na této pracovní skupině nepadlo jediné slovo o tom, že by kraj chtěl v nejbližších dnech schválit severní koridor pro R35. Je jasné, že tato skupina je tedy obrovský podvod na nás všechny a celou veřejnost ve stylu: Vlk se nažral a koza zůstala celá,“ komentovala situaci Markéta Kovaříková z koalice S.O.S. Český ráj. Členové pracovní skupiny podle ní již v srpnu požadovali na kraji předložení materiálu ke kategorizaci silnic České republiky. Bylo jim ale řečeno, že žádný podobný materiál není k dispozici. „Prosíme všechny občany, kterým není Český ráj lhostejný, aby se osobně zúčastnili jednání zastupitelstva Libereckého kraje v úterý 15. prosince,“ dodala Kovaříková.

 

Aktualizace 10. prosince:

 

Koalice S.O.S. Český ráj uspořádala ve čtvrtek 10. prosince v sídle obecního úřadu v Újezdu pod Troskami mimořádnou tiskovou konferenci. Jak zde uvedla protidálniční aktivistka Markéta Kovaříková, o tom, že v programu jednání libereckého krajského zastupitelstva se objeví schvalování severního varianty koridoru R35, se lidé z koalice S.O.S. Český ráj dozvěděli den před tím. „Bylo to pro nás šokující překvapení. Po vzniku pracovní skupiny při Libereckém kraji letos v létě jsem si říkala, že se snad konečně začíná situace obracet a někdo bude chtít s lidmi jednat. Komise se bohužel od léta sešla pouze třikrát. Nicméně ani na posledním zasedání, které se uskutečnilo 23. listopadu, nezaznělo, že by kraj chtěl o koridoru dálnice ještě do Vánoc rozhodnout. Proto jsme tak zaskočeni,“ informovala Kovaříková. Podle ní na druhém setkání komise na konci září protidálniční aktivisté vedení kraje předali patnáctistránkový materiál se zásadními připomínkami ke známé studii firmy Valbek, která řeší všechny tři v úvahu připadající koridory R35 (superseverní, severní a jižní). Přestože ve studii jsou podle nich závažné chyby, dodnes nikdo z kraje lidem z koalice S.O.S. nesdělil, jak bylo s připomínkami naloženo.

 

„Připomíná mně to situaci starou pár let, kdy se tehdejší vedení kraje také rozhodlo, že nechá zastupiteli odhlasovat severní variantu trasy rychlostní silnice. Tehdy byl ale tento bod programu na nátlak desítek lidí, kteří do Liberce na jednání přišli, stažen z programu. Proto prosíme všechny, kterým není lhostejný osud Českého ráje, aby si i letos před Vánoci udělali čas, situaci nepodcenili, a do Liberce jeli,“ dodala Markéta Kovaříková.

 

„Vzhledem ke složení současného krajského zastupitelstva je pravděpodobné, že návrh na schválení severní varianty projde. Podle našich signálů budou proti hlasovat pouze Starostové pro Liberecký kraj a část klubu KSČM,“ uvedla Martina Pokorná ze sdružení s Drakem rval se Michael. Jak dodala, ani když se aktivistům nepodaří přesvědčit další zastupitele, a navržené řešení bude schváleno, nebude vše definitivně ztraceno. „Zbude nám poslední legální prostředek, jak devastaci Českého ráje zabránit, a sice podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. U něho například nedávno uspěli odpůrci navrhované rychlostní silnice R52 Brno – Vídeň, tak proč bychom nemohli uspět i my,“ zdůraznila Pokorná.

 

Veřejné zasedání libereckého krajského zastupitelstva začíná v sídle kraje (ulice U jezu 642/2a, 3. patro) v úterý 15. prosince ve 14.00 hodin. Zastupitelé mají schvalovat doporučení ministerstvu dopravy, spočívající v územní stabilizaci „severního koridoru“ pro trasu rychlostní silnice R35. V případě Turnova je koridor natolik široký, že umožňuje stavbu tunelu pod Výšinkou i případný návrat do údolí Libuňky…

 

Protesty občanů proti severní variantě dálnice R35 jsou registrovány od roku 2003, pod různé petice proti stavbě silnice středem Českého ráje se v průběhu let podepsalo přes 15 tisíc lidí. Většina obcí v koridoru trasy severní varianty má přijaty stavební uzávěry, kterými na svém území zakazují výstavbu rychlostních silnic. Zastupitelé Turnova na svém zasedání 26. listopadu přijali formulaci, že: Město Turnov nesouhlasí s vedením komunikace R35 katastrem Turnova.


Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.