PATRIOT 2009. VÝZVA OBČANŮ TURNOVA K R35

0

Nelze přehlédnout signály, které naznačují, že ti, co budou rozhodovat o konečné trase mezinárodní dálnice R35 v úseku Rádelský mlýn – Úlibice (Liberecký kraj, ministerstvo dopravy, vláda České republiky), se přiklánějí k tzv. severní variantě, která vede širším centrem Turnova a následně středem Českého ráje, údolím s hrady, zámky, skalními městy, rekreačními zařízeními a v těsném sousedství zvláště chráněných území. V Českém ráji i v našem městě se dnes říká, že se jeho obyvatel nikdo ptát nebude a rozhodne se takzvaně „od stolu“ v některém ze vzdálených míst mimo Turnov a náš region.

Vybrána má být ta nejlepší varianta. Která to je? Ze studie liberecké firmy Valbek vyplývá, že prakticky žádná. Jižní varianta kolem Mnichova Hradiště a Sobotky je nejlevnější a nejekologičtější, severní varianta Turnovem zase nejpřímější a tím i vzhledem k tranzitní dopravě nejrychlejší, superseverní kolem Semil zase nejlépe řeší dopravní obslužnost celého kraje, ale je nejdražší.

Rozhodovat se tedy bude „subjektivně“ na základě doporučení politiků, dopravních expertů, reprezentantů stavebních lobby, možná zazní i hlas ekologů a snad také názor občanů.

 

Z dosavadního několikaletého průběhu a způsobu projednávání máme my, obyvatelé Turnova, jakož i obyvatelé okolních obcí, oprávněný pocit, že na naše přání a doporučení bude dáno pouze okrajově, přestože se nás rozhodnutí o trase R35 dotýká ze všech obyvatel Libereckého kraje nejvíc.

 

Severní varianta dálnice R35 má v Turnově své odpůrce i příznivce. Jedni nesouhlasí se zatažením mezinárodní dopravy do centra města, které je kromě dopravní křižovatky také významným turistickým centrem celého regionu a jedním ze symbolů Českého ráje, druzí upřednostňují rychlé řešení neúnosné dopravní situace ve městě a v obcích ve směru z Turnova na Jičín. Protože tzv. severní varianta má v současnosti jediné navržené řešení – vedení čtyřproudé dálnice širším centrem města (tunelem pod sídlištěm Výšinka), budou to především obyvatelé Turnova, kteří toto pocítí ve svém každodenním životě.

 

S přihlédnutím k těmto skutečnostem žádáme Zastupitelstvo města Turnova o uspořádání řádného referenda občanů Turnova na téma trasy R35, které je legitimním nástrojem v demokratických zemích v případech, když je třeba znát skutečný názor občanů. Letitá kauza se už jednou musí uzavřít a odpůrci i příznivci některé ze tří variant se napříště již budou muset soustředit na to, aby zvolená varianta byla realizována co nejšetrněji k životnímu prostředí. Jako ideální se jeví k referendu využít předčasné podzimní parlamentní volby.

Současně žádáme vedení Libereckého kraje, jehož doporučení bude pro vládu České republiky zásadní, aby výsledek referenda bralo jako závazné stanovisko občanů Turnova s tím, že už bude na vedení kraje a krajském zastupitelstvu, jestli názor obyvatel našeho města upřednostní, nebo ne.

 

Signatáři výzvy (abecedně):

Václav Brožek, podnikatel, spolumajitel firmy DRINGS
Milan Drahoňovský, policista, zástupce vedoucího obvodního oddělení Policie České republiky Turnov
Aleš Hoření, ekolog, pracovník CHKO Český ráj

Aleš Hozdecký, místostarosta, předseda Sdružení Český ráj
Pavel Charousek, novinář, vydavatel TvA

Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově

Pavel Jakubec, historik-archivář, pracovník Státního okresního archivu Semily

Břetislav Jansa, fotograf, člen zastupitelstva města

Otto Jarolímek, vysokoškolský pedagog a soukromý podnikatel, zastupitel města

Jaroslav Knížek, výkonný ředitel firmy Effectconsulting, prezident fotbalového klubu FK Pěnčín-Turnov

Alžběta Kulíšková, odborná pracovnice Muzea Českého ráje v Turnově

Hana Maierová, starostka města

Martina Pokorná, zástupce notářky, ekologická aktivistka, zastupitelka města

David Pokorný, zubní lékař

Tomáš Sláma, ředitel Panochovy nemocnice Turnov, radní města

Boris Šonský, městský architekt

Jiří Tomášek, lékař, primář interního oddělení Panochovy nemocnice Turnov, zastupitel města

Tomáš Tomsa, podnikatel, spolumajitel firmy Tomovy parky, zastupitel města

Jiří Urban, výtvarník, šperkař

 

Výzvu mohou podepsat i další občané, kteří myšlenku referenda podporují, podpisové archy jsou k dispozici od 19. srpna v informačním centru na náměstí Českého ráje v Turnově. Otevřeno je pondělí – pátek 8.00 – 17.00 (do konce prázdnin až do 18.00 hodin), sobota 9.00 – 12.00 (do konce prázdnin v sobotu do 16.00 a ještě v neděli od 9.00 do 14.00 hodin).

S TÉMATEM SOUVISÍ I DALŠÍ INFORMACE:

 

PETICE PRO DÁLNICI

S tímto tématem úzce souvisí druhá občanská aktivita, která je však na výše uvedené výzvě na uspořádání referenda nezávislá. Petici občanů proti výstavbě čtyřproudé rychlostní komunikace R35 nazvanou „Turnováci proti průtahu R35“ podepsalo již více než tisíc občanů, zhruba stejný počet podpisů je i pod peticí proti návrhu zákona o urychlené výstavbě R35. Obě petice iniciuje Osadní výbor Mašov.

 

PRACOVNÍ SKUPINA K R35 NA KRAJI ZASEDALA JIŽ PODRUHÉ

Pracovní skupina zabývající se „Studií proveditelnosti a účelnosti silnice R 35“ zasedla podruhé 12. srpna 2009 v budově Krajského úřadu Libereckého kraje. Cílem pracovní skupiny je na základě vzájemné komunikace všech zúčastněných subjektů vysvětlení a zodpovězení dotazů a připomínek k materiálu R 35. Ustanovující zasedání pracovní skupiny se uskutečnilo 8. července, předsedou skupiny je náměstek hejtmana Libereckého kraje pověřený vedením resortu dopravy Martin Sepp. „Druhého zasedání, na kterém se definitivně stanovil počet členů pracovní skupiny, se účastnili i zástupci Středočeského a Královéhradeckého kraje,“ řekl Martin Sepp. Další jednání se uskuteční v průběhu září letošního roku. Tématem jednání budou odborné připomínky k dokumentaci: dopravní model, intenzita dopravy, kategorizace silnice. Na dalším jednání budou Libereckému kraji předány kompletní připomínky k dokumentaci, na kterých v současné době pracuje. 

Květa Šírová, oddělení tiskové a vnějších vztahů LK

 

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.