R35: TURNOVŠTÍ ZASTUPITELÉ SE PŘIHLÁSILI K JIŽNÍ VARIANTĚ

0

V době, kdy se tzv. láme chleba a ze všech stran je slyšet, že tentokrát už opravdu do konce tohoto roku padne rozhodnutí o koridoru R35, učinili turnovští zastupitelé na svém zasedání ve čtvrtek 25. června vpravdě historické rozhodnutí: Přihlásili se k vedení dálnice jižní variantou kolem Mnichova Hradiště. To však za podmínky, že bude realizován odklon dopravy z centra města směrem na Semily (komunikace z Valdštejnska směrem na Chutnovku) a opravena stávající trasa silnice mezi Turnovem a Jičínem včetně obchvatů některých obcí. Po dlouhých měsících přešlapování na místě konečně jedno z prvních rozhodnutí. Ani to ale není jednoznačné, protože jak se zastupitelé přihlásili k variantě jižní, tak zároveň nesmetli ze stolu variantu přes Turnov a Český ráj. Ale popořadě…

„Liberecký kraj by měl znát stanoviska zastupitelstev jednotlivých měst a obcí, nepovažuji za rozumné to již dál odkládat, zastupitelé Turnova by se měli k nějaké variantě přihlásit,“ uvedl opoziční zastupitel Ota Jarolímek, který návrh na hlasování o koridoru R35 předkládal. „Kraj vyzval obce, aby na svých zasedáních návrh koridorů dálnice projednaly, myslím, že každý občan i zastupitel si za těch šest let, co se o záměru hovoří, mohl udělat názor,“ podpořila kolegu zastupitelka Martina Pokorná. Ta okomentovala i poslední návrh vedení Libereckého kraje na vznik pracovní skupiny, která by byla prostředníkem mezi občany a krajem. Kraj podle Pokorné zatím nikoho z protidálničních aktivistů nekontaktoval.

Jednání zastupitelů byl přítomen i náměstek ministra životního prostředí, Turnovan František Pelc. A byl to bezesporu on, kdo přesvědčil váhající zastupitele. „Je možné, že tato vláda, která bude fungovat do předčasných podzimních voleb, bude schvalovat Politiku územního rozvoje České republiky. Jestli se nám do ní nepodaří zapracovat všechny tři varianty, budou ministerstva a vláda pracovat třeba již pouze se severním koridorem. Proto je důležité, aby některé město, nebo obec jižní variantu poptávalo, Liberecký kraj určitě za jižní variantu bojovat nebude,“ vysvětlil Pelc. Ten dál zopakoval další argumenty, které by turnovští zastupitelé měli mít na paměti. Jde především o intenzitu dopravy, která se na současné silnici mezi Turnovem a Jičínem pohybuje zhruba na úrovni osmi až devíti tisíc aut denně. Na evropské tranzitní dálnici, která bude alternativou D1, to bude asi třikrát tolik. „Není podle mě normální, aby reprezentace města chtěla s čistým svědomím do centra natáhnout čtyřpruhovou dálnici z Hamburku na Balkán,“ narážel Pelc na současný návrh trasy R35 tunelem pod Výšinkou.

 

Starostka Turnova Hana Maierová požádala zastupitele, aby se při hlasování zdrželi. „Navrhujeme, aby zastupitelstvo města vydalo své konečné stanovisko až na zasedání na konci září. Do té doby se uskuteční veřejná prezentace koridorů R35 na Střelnici (9. července), kde bude přítomen tým zpracovatelů studie a vedení Libereckého kraje. Budeme moci vznášet konkrétní dotazy a některé věci si ujasnit. Připravujeme také nový územní plán, odsouhlasili jsme zpracovatele tohoto plánu, i zde je třeba si některé věci nejdříve ujasnit,“ apelovala na zastupitele starostka. Podle ní je navíc turnovská veřejnost v případě trasy dálnice názorově rozpolcena, což vyplývá i z různých anket.

 

Nakonec pro návrh starostky hlasovalo 13 zastupitelů, návrh tedy neprošel (potřeba je nadpoloviční většina hlasů, tedy 14). Neprošel ani první návrh opozice, že se zastupitelé seznámili se studií proveditelnosti silnice R35. Zato s návrhem přiklonit se k jižní variantě s podmínkou obchvatu na Semily a úpravou stávající silnice I/35 vyslovilo souhlas 17 zastupitelů, proti byl pouze radní Aleš Mikl (ODS), který je dlouhodobým zastáncem severní varianty, hlasování se v tomto bodě zdržela také většina zastupitelů za ODS.

Pouze 11 zastupitelů projevilo souhlas s dalším návrhem – odmítnout trasu dálnice přes Turnov a Český ráj.

 

Závěrem poměrně vzrušeného jednání se zastupitel Jarolímek omluvil občanům, kteří k tomuto bodu chtěli vyjádřit svůj názor, předsedajícím schůze, místostarostou Jaromírem Pekařem, jim to ale nebylo umožněno, což Jarolímek okomentoval jako nedodržení demokratických principů a jednacího řádu.

 

Jak již bylo uvedeno, další kolo „nekonečné“ kauzy R35 se uskuteční ve čtvrtek 9. července v sále KC Střelnice. Začátek je v 16.00 hodin. Veřejné prezentace se zúčastní náměstek hejtmana Martin Sepp, Stanislava Jakešová, vedoucí odboru dopravy KÚ LK, a Kateřina Lauermannová, vedoucí odboru ÚP a SŘ a tým zpracovatelů studie.

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.