OBČANSKÉ INICIATIVY PŘEDSTAVÍ STUDII R35

0

Lidem bojujícím proti trase dálnice R35 napříč Českým rájem došla trpělivost. Původně měli být občané s možnými trasami R35 seznámeni již vloni a vláda České republiky měla o konečně trase transevropské dálnice Hamburk – Istanbul rozhodnout do konce roku 2008. Nestalo se. Nové vedení kraje nejdříve deklarovalo, že se studií firmy Valbek, která zpracovala všechny tři varianty trasy (superseverní, severní přes Český ráj a jižní kolem Mnichova Hradiště), seznámí veřejnost, potom až pod tlakem připustilo, že se tak stane až po projednání s obcemi. To se již v Turnově uskutečnilo 8. dubna, turnovští zastupitelé dokonce svým usnesením výslovně Liberecký kraj vyzvali k akci. Je počátek června a nic se neděje. Proto se občanské iniciativy chopily aktivity. Studie bude občanům představena v Muzeu Českého ráje ve středu 3. června v 17.00 hodin.

Dále již oficiální tisková zpráva, která byla zaslána redakci TvA  a dalším médiím:

Koalice občanských sdružení – Tisková zpráva ke Studii proveditelnosti rychlostní silnice R 35

ze dne 31. května 2009

 

Občanská sdružení z Českého ráje, zabývající se rychlostní silnicí R35, důrazně protestují proti způsobu projednávání této studie Libereckým krajem. „Vládnoucí sociální demokracie zvolila přes své předvolební sliby zcela utajený způsob projednávání studie s obcemi a s veřejností nejedná vůbec. Vysvětlení náměstka a radního pro dopravu pana Seppa, že nejprve bude projednání s obcemi a pak teprve s veřejností, nemůžeme vzhledem k již proběhnuvším prezentacím studie akceptovat. Kraj se evidentně snaží donutit obce Českého ráje k tomu, aby severní koridor R35 schválily a pak už s veřejností nebude co projednávat. Turnovskému zastupitelstvu bylo 8. dubna 2009 přislíbeno zapůjčení celé studie k R35, dodnes ji nemáme – kraj seznamuje obce pouze s tzv. souhrnnou zprávou, v níž jsou výsledky hodnocení upraveny a prezentovány tak, že nejvhodnější je severní koridor R35. Celou studii Liberecký kraj zřejmě odmítá vydat, pak ale není co na zastupitelstvech projednávat,“ vysvětluje turnovská zastupitelka Martina Pokorná.

 

Sdružení, kterému se podařilo studii získat, se proto rozhodlo seznámit s ní občany samo. „Naše představení studie a setkání s veřejností se bude konat v turnovském muzeu ve středu 3. června od 17.00 hodin. Považujeme za nutné, aby zastupitelé dotčených obcí a občané měli možnost seznámit se s celou studií předtím, než o R35 budou rozhodovat zastupitelstva obcí. I když je studie zatím to nejkvalitnější, co k R35 vzniklo, přesto obsahuje řadu zásadních nedostatků. Zároveň chceme veřejnost upozornit, že i když jsou v mapových podkladech zakresleny jednotlivé trasy, bude se schvalovat pouze koridor. To znamená, že silnice nakonec může vést kudykoliv v úseku například mezi Ktovou a Žernovem“, podotýká Markéta Kovaříková, která rovněž upozorňuje na to, že aktivisté dali studii k dispozici občanům na – www.ceskyraj-dalnice.cz

 

Občanská sdružení rovněž upozorňují občany, že Turnovskem šířená zpráva o tom, že je již rozhodnuto ve prospěch severního koridoru, není pravdivá. „V obcích jsou schváleny stavební uzávěry zabraňující výstavbě R35. Tyto stavební uzávěry jsou přes proklamace některých regionálních politiků či úředníků platné a obce nemají v úmyslu je zrušit,“ říká starostka Újezdu pod Troskami Hana Protivná.

 

Holenický zastupitel David Pokorný k tomu dodává: „Občanská sdružení znovu důrazně upozorňují sociálně demokratickou vládu Libereckého kraje, že se naprosto necitlivě snaží vedením transkontinentální trasy R35 zničit jedno z nejcennějších území České republiky. Ptáme se: Opravdu si myslíte, že je posláním správce kraje přivést desetitisíce aut a kamionů do jedné z nejbohatších oblastí Libereckého kraje? Český ráj se bude bránit, tak jako se bránil stejným snahám bývalé krajské vlády.“

 

V Turnově vzniká nová petiční akce proti průtahu R35 Turnovem a proti návrhu zákona prosazujícího rychlou výstavbu R35. Akce byla iniciována občany požadujícími vznik osadních výborů Mašov  a Turnov – jih, tedy těch, kterých by se případná stavba R35 nejvíce dotkla. „Na rozdíl od původní petice proti R35 občanského sdružení S drakem rval se Michael z roku 2003, chceme jen podpisy Turnováků, petice je určena městskému zastupitelstvu. Druhou petici, kterou může podepsat kdokoliv, chceme předložit Poslanecké sněmovně. Domníváme se, že návrh zákona je protiústavní. Žádáme všechny, komu není lhostejný osud Turnova, aby nám pomohli,“ sděluje mluvčí iniciátorů petice Vladimír Procházka. Jde o návrh zákona, který stavbu R35 prohlašuje za stavbu veřejného zájmu. Ten prošel v Parlamentu České republiky prvním čtením. Veřejný zájem umožňuje i použití tzv. vyvlastňovacího zákona.

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.