Červen je tradičně na Turnovsku ve znamení festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov a série koncertů vážné hudby. A také mezinárodních interpretačních dílen mladých v oborech housle, klavír a sólový zpěv. V letošním roce se hudební dílny za účasti dětí z Německa a celé České republiky konaly již po čtrnácté. Jde o ojedinělý projekt, který v Česku nemá obdoby. Podobné dílny, které jsou orientovány na žáky základních uměleckých škol, v této podobě nikde nejsou. I letos dílny ozdobili významní umělci a pedagogové, kteří si vyhradili ze svého času několik dnů pro práci s dětmi: Michiyo Keiko, Marta Jirásková, Slávka Vernerová Pěchočová, Leoš Čepický a Jaroslav Šaroun. Dílny tradičně zaštiťuje Spolek přátel hudebního festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov a ZUŠ Turnov. Letošních dílen se zúčastnilo 43 dětí.
Jaký smysl v dílnách vidíte? zeptali jsme se ředitele turnovské ZUŠ Bohuslava Lédla.
„Myslím, že největší vklad je tu pro děti, které se třeba ani nechtějí v budoucnu věnovat hudbě profesionálně, že mají možnost se setkat s významnými českými hudebníky a pedagogy, což je pro ně z pohledu motivace velmi důležité. Mám za to, že tyhle zážitky si odnesou do života, ať už se v budoucnu budou, nebo nebudou hudbě věnovat. Je to něco, co pozitivně ovlivní jejich budoucnost.“
A pozná se dopředu, jestli dítě má předpoklady se hudbě věnovat?
„Pozná. Někdy to poznáte u malého dítěte, jindy třeba až na druhém stupni základní školy. Je to o energii a nadšení, které z dítěte vyzařují. Nejde jen o talent, hraní na nástroj nebo zpěv, to se musí proměnit v osobní každodenní potřebu. Nejde nikoho nutit, musí každý sám a musí mu to přinášet radost.“
Občas slyšíme věty typu, že tzv. vážná hudba je na ústupu, ale přitom stále přicházejí mladí a ještě mladší a o tuto hudbu mají zájem. V čem je její síla?
„Vážná hudba má v sobě, co v sobě má každé velké umění. Je to především velká hloubka, kterou dnes ve sdělovacích prostředcích a běžně v životě lidé nenacházejí, a proto hledají. Vážná hudba je myslím stejně nesmrtelná jako klasická literatura, filozofie či výtvarné umění.“