VÁŽNÁ HUDBA JE NESMRTELNÁ JAKO KLASICKÁ LITERATURA, FILOZOFIE ČI VÝTVARNÉ UMĚNÍ

0

Červen je tradičně na Turnovsku ve znamení festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov a série koncertů vážné hudby. A také mezinárodních interpretačních dílen mladých v oborech housle, klavír a sólový zpěv. V letošním roce se hudební dílny za účasti dětí z Německa a celé České republiky konaly již po čtrnácté. Jde o ojedinělý projekt, který v Česku nemá obdoby. Podobné dílny, které jsou orientovány na žáky základních uměleckých škol, v této podobě nikde nejsou. I letos dílny ozdobili významní umělci a pedagogové, kteří si vyhradili ze svého času několik dnů pro práci s dětmi: Michiyo Keiko, Marta Jirásková, Slávka Vernerová Pěchočová, Leoš Čepický a Jaroslav Šaroun. Dílny tradičně zaštiťuje Spolek přátel hudebního festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov a ZUŠ Turnov. Letošních dílen se zúčastnilo 43 dětí.

Jaký smysl v dílnách vidíte? zeptali jsme se ředitele turnovské ZUŠ Bohuslava Lédla.
„Myslím, že největší vklad je tu pro děti, které se třeba ani nechtějí v budoucnu věnovat hudbě profesionálně, že mají možnost se setkat s významnými českými hudebníky a pedagogy, což je pro ně z pohledu motivace velmi důležité. Mám za to, že tyhle zážitky si odnesou do života, ať už se v budoucnu budou, nebo nebudou hudbě věnovat. Je to něco, co pozitivně ovlivní jejich budoucnost.“

n201306252058_vakci_153_013_dts

n201306252058_vakci_154_013_dts

n201306252058_vakci_155_013_dts

A pozná se dopředu, jestli dítě má předpoklady se hudbě věnovat?
„Pozná. Někdy to poznáte u malého dítěte, jindy třeba až na druhém stupni základní školy. Je to o energii a nadšení, které z dítěte vyzařují. Nejde jen o talent, hraní na nástroj nebo zpěv, to se musí proměnit v osobní každodenní potřebu. Nejde nikoho nutit, musí každý sám a musí mu to přinášet radost.“

Občas slyšíme věty typu, že tzv. vážná hudba je na ústupu, ale přitom stále přicházejí mladí a ještě mladší a o tuto hudbu mají zájem. V čem je její síla?
„Vážná hudba má v sobě, co v sobě má každé velké umění. Je to především velká hloubka, kterou dnes ve sdělovacích prostředcích a běžně v životě lidé nenacházejí, a proto hledají. Vážná hudba je myslím stejně nesmrtelná jako klasická literatura, filozofie či výtvarné umění.“

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.