ČESKÝ RÁJ MÁ NOVOU ATRAKCI, SVIJANSKÝ ZÁMEK

0

Při svých letních poznávacích cestách byste neměli minout zámek na ostrohu nad dálnicí ve Svijanech, ležící v sousedství vyhlášeného pivovaru. Od konce června je zde otevřeno pro návštěvníky denně od 9.00 do 16.00 hodin. Budova zámku je nádherně opravena, v nápaditě provedené vnitřní expozici je na co se dívat. Jsou zde soustředěny nálezy několika generací archeologů, kteří v okolí Svijan a Příšovic pracují již více než 150 let. Vystavena je část tzv. bronzového pokladu, přesněji bronzových předmětů ve tvaru ptáků, které se našly v roce 1854 v nedalekém Vaníčkově lomu. Jde o unikátní nálezy celoevropského významu z doby bronzové, mj. je zde k vidění unikátní bronzová jehlice z doby před třemi tisíci lety. Podle archeologa Severočeského muzea v Liberci Petra Brestovanského nebyly dosud tyto unikáty vystaveny přímo v místě nálezů, ale na svůj čas čekaly v depozitářích.

Kromě expozice archeologie zde návštěvníci najdou výstavu o podzemí Libereckého kraje, pivovarnickou expozici, část věnovanou bývalým pánům zámku – Valdštejnům a Vartenberkům. Je zde také rozsáhlé diorama zobrazující místo před třemi tisíci lety. Opravena byla i kaple s restaurovanými stropními freskami, která patří k ozdobám současných zámeckých interiérů. K objektu patří rozsáhlá zahrada, kde jsou dokončovány úpravy tak, aby nabídla prostor pro odpočinek i zábavu.

201607131930_tz_19_016_svijany

Zchátralý zámek koupil Pivovar Svijany v roce 2013. Rekonstrukce zámku probíhala od roku 2015 z finančních zdrojů pivovaru za přispění EHP a Norských fondů. Celková suma za revitalizaci památky se vyšplhala na 60 mil. Kč, 30 mil. bylo financováno z dotací. „Původní rozpočet byl 50 mil. Kč, z této sumy jsme měli přislíbenou dotaci z EHP a Norských fondů ve výši 30 mil. Kč. V průběhu rekonstrukce se ale objevily např. vzácné fresky v kapli, proto jsme investici ze strany pivovaru zvýšili o dalších 10 milionů,“ upřesňuje ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík.

Nyní bude následovat druhá etapa, kdy zde vzniknou restaurace a ubytovna, což by mělo fungovat od příští sezony. V rámci pokračování cyklostezky Greenway Jizera z Turnova do Svijan by tady měl být v budoucnu důležitý turistický bod i pro cyklisty. Podrobnosti najdete na www.zameksvijany.cz.

201607131930_tz_20_016_svijany

V tomto týdnu můžete návštěvu zámku spojit i s návštěvou XXVII. ročníku SLAVNOSTÍ SVIJANSKÉHO PIVA, které v areálu koupaliště ve Svijanském Újezdu začínají v sobotu 16. července ve 13.00 hodin (viz www.slavnostisvijanskehopiva.cz).

201607131931_tz_21_016_svijany

201607131931_tz_22_016_svijany

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.