Skoro půl milionu korun se ročně v Turnově vybere na poplatcích z držení psů. Zaplatit poplatek v příslušné výši je povinností každého majitele od tří měsíců věku psa. V případě nezaplacení poplatku může majitel psa dostat pokutu ve výši 200 Kč a v případě nezaplacení tohoto navýšení ještě dalších 200 Kč. Poplatek je nutné uhradit v kanceláři finančního odboru radnice každoročně do 15. února.
Důchodci platí ročně 200 Kč, majitelé, bydlící v rodinném domku 400 Kč, ostatní, kteří bydlí v domě s víc než třemi byty, za psa platí 800 Kč. „Nový pes v evidenci dostane známku, na požádání vydáváme i ekologické papírové pytlíčky na psí exkrementy,“ uvádí Zdeňka Salačová z turnovské radnice, která má výběr poplatku na starosti. Vybraný necelý půl milion je příjmem města, ale většina prostředků se opět vrací do různých služeb pro psy a jejich majitele.
V Turnově je v současné 29 speciálních psích košů se zásobou papírových pytlíčků a odkladním místem na psí exkrementy. Jejich síť je relativně dostačující. Například v sídlišti na Výšince jsou takové koše tři, v sídlišti u nádraží šest, v Daliměřicích pět, najdete je v městském parku i v ulicích v centru.
Technické služby provozují speciální čtyřkolku s vysavačem, která jezdí dva dny v týdnu od května do října v určených trasách v různých částech města, zejména v parcích a v zelených plochách v sídlištích. „Každý den probíhá také ruční úklid veřejných prostranství a vždy na jaře a na podzim velký úklid města. Myslím, že se na likvidaci psích exkrementů vynakládá docela hodně energie i peněz, například roční provoz speciální čtyřkolky město přijde na zhruba 170 tisíc korun. Myslím ale, že hlavní problém je v lidech. Velká část majitelů psů není ochotna po svých miláčcích uklízet, nejvíc patrné je to vždy po zimě, když ustoupí sníh. Je to nekonečný boj,“ shrnul Libor Preisler, jednatel turnovských technických služeb.
O psy pečují také skauti na ostrově za Shořalým mlýnem. Psí útulek tu má již letitou tradici. Je to velmi potřebná služba, děti se zde starají o ztracené, ale i nechtěné psy, kterých jen v loňském roce útulkem prošlo 148. „Radnice na provoz přispívá, částka závisí na celkovém počtu psů, takže je každý rok jiná. Pohybuje se v rozmezí od osmdesáti do sto dvaceti tisíc korun ročně, ze kterých je hrazena strava, ale i například odborné ošetření u veterináře,“ přiblížil Zdeněk Fišer, který má provoz městského útulku na starosti.
V případě, že byste o některého pejska měli zájem, můžete se do útulku zajít podívat ve všední dny vždy po 17. hodině, lepší je ale kontaktovat Zdeňka Fišera přímo a návštěvu si domluvit (tel. 481 366 818, 725 072 580). Turnovský „psinec“ má i své internetové stránky – ZDE.
Jak je vidět, vybraná částka z poplatků z držení psa se opět do města vrací v podobě speciálních košů, úklidu i péče o psy, kteří měli v životě méně štěstí. Otázkou je, jestli všechny tyto služby město potřebuje. Pokud ale budou majitelé nechávat své psy na veřejných prostranstvích volně pobíhat a nebudou po nich uklízet, bylo by asi peněz potřeba mnohem víc!