O NEJSLAVNĚJŠÍM ZMRTVÝCHVSTÁNÍ

0

Velký pátek. Ukřižování Ježíše Krista. Utrpení a Kristova vykupitelská smrt. Tyto pro křesťanský svět zásadní události v minulosti přibližovaly tzv. Pašijové hry. Ty z naší současnosti prakticky vymizely. Letos se do Pojizeří zase vrátily. Především díky provozovatelce maloskalského Boučkova statku Ivaně Vondra Skokanové, která se před časem rozhodla tuto tradici oživit. Oslovila ochotnické herce ze Železného Brodu a z Turnova, zapojili se i štamgasti maloskalského hostince. Roli Piláta si s chutí zahrál turnovský husitský kněz Oldřich Bezděčík, Ježíše ztvárnil horolezec a svérázný umělec Pavel Homolka.

Pilát rozmlouvá s Kaifášem

Autorem textu je dramatik Tomáš Vůjtek, který hru původně napsal pro ostravský Absintový klub Les a tamní divadelníci ji úspěšně hrají s podtitulem Undergroundové pašije. Je pravda, že mastičkáře, generály, čerty, Máří Magdalénu, Adama s Evou a Krista s učedníky v jedné hře zase tak často nepotkáte…

Na Velký pátek velikonoční 30. března byla hra „O nejslavnějším zmrtvýchvstání“ předvedena na třech místech: v Železném Brodě, ve farní zahradě kostela sv. Jakuba Většího, u Boučkova statku v Malé Skále a v turnovském Husově sboru. Všude bylo plno, což je příslibem pro založení nové tradice. To ostatně uvidíme na Velikonoce 2019.

„Nehrajeme jen o tom, že Ježíš vstal z mrtvých – to už všichni znají. Vůjtkův text je především o naději. O tom, že nás možná čeká něco hezkého i potom… kdo to ví?“ uvádí Ivana Vondra Skokanová.

Kristovy učedníci

…mastičkář

…generálové

Zaplněné prostranství u Boučkova statku

…čerti

…poděkování a naděje nakonec

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.