SILVESTR S BUBLOU BUBLOU

0

Miloslav Lubas (1961) patří mezi služebně nejstarší novináře v našem regionu. Známé je hlavně jeho dlouholeté působení v Mladé frontě, kde začal jako tzv. krajánek. Po vzniku krajů byl prvním šéfredaktorem liberecké přílohy MFDnes. V současnosti pracuje v krajské redakci agentury ČTK. Vyšly mu již tři knihy, dokumentaristická fraška Průvodce mediálním hyenismem a rozverná kniha o korupci ve venkovském fotbale Za dva sudy piva. Nyní vyšla jeho třetí kniha s názvem Bubla Bubla Bublanina aneb Nástěnka muže ve vrcholném středním věku. Jak autor zdůrazňuje, i když v knize lze najít některé autobiografické prvky, jako celek ji prý v žádném případě nelze spojovat s autorem, jeho rodinou a dalšími lidmi z okolí. I tak ale dal Lubas hodně nahlédnout do života svých nejbližších i do svého nitra.

Kromě popisu Mílova vrcholného středního věku jde hlavně o souhrn samostatných povídek, kdy jednotícím prvkem je rodina a pocity člověka po čtyřicítce. Číst lze začít po mírném zasvěcení prakticky kdekoliv a kamkoliv se vracet. Lubas tak může být čten v dopravních prostředcích, pod lavicemi ve škole nebo na záchodové míse. Však také sám říká, že je asi v současnosti nejčtenějším klozetovým autorem minimálně v našem kraji.

Bubla Bublanina působí především jako lék. Přistoupíte-li na svéráznou formu sdělení, stačí přečíst dvě tři stránky a vrátí se vám dobrá nálada, rodina se stmelí, protože přečtené si nelze nechat pro sebe, ale je třeba se rozdělit se svým okolím. A může se stát, že některé perly a výrazy, jako třeba Mážena Máženička, přejdou i do vašeho soukromého života. Však uvidíte po přečtení. Podle sdělení autora bude po Novém roce kniha k dostání i v turnovských knihkupectvích.

A protože Míla Lubas je správný regionální autor, nechybí v knize ani historky z Turnova. S jeho svolením nabízíme několik ukázek:

► Ptala se mě vonehdá kolegyně Karolínka, eště docela ucházející sotva štyrycetiletá křepela, jakpak že mně to doma říká Mážena nejčastějc. Vona totiž Karolínka má chlapa, no, řeknu vám, je to perzóna jak kráva, a vona mu říká „kocourku“. Já se smál, ale vona na to, že prej u svejch milenců nikdy neužívala žádný křestní ména, aby se nespletla, když by mluvila s nějakým jiným mužským při vorgasmu (třeba s tím svým manželským) a nevoslovila ho ménem toho svýho „kocourka“. No, abych se vrátil k tý její votázce, jak mně říká doma nejčastějc Mážena. Tak zrovinka v tý době Karolínčiny votázky mně Mážena nejčastějc doma říkala ménem „Užsizasenesplách“. Méno je to trochu dlouhý, a co je horší, i dost blbý, a co je nejhorší, taky hlavně pravdivý. Jak toho mám poslední dobou nějak spoustu na práci a i na přemejšlení, tak by mně nějakej indiánskej kmen moh právě takovýhle méno dát. „Užsizasenesplách“. A babička Bublová, která mně říkala až do svýho skonu „Lubošku“, by na mě přes celou náves volala „Užsizasenespláchníčku“. Ale vono toho je v pětaštyryceti víc, co dřív nebejvalo.

► Starší dcera měla maturitní večírek kousek za Turnovem ve vyhlášený hospodě. Teda dřív vyhlášený, poněvač hostinskýmu vodešla žena, a začal chlastat. Navíc mu v kuchyni skončila s vařením jeho máma, přestaly jí sloužit nohy, tak šla na zaslouženej vodpočinek. Hostinskej bez těch bab úplně zvlčel, a když tam přišly dvě třídy s učitelama, teda asi 60 lidí dohromady, tak neměl vůbec nic připravenýho a ležel namazanej u výčepu. Jediná klika, že maturanti byli z hotelový školy, tak se vo jídlo i pití postarali sami. Hostinskej se jim do toho vůbec neplet, jediný co udělal, bylo, že se popral se svejma kamarádama. Při placení jen něco hučel a říkal dobrý, dobrý a vůbec nepočítal peníze. „A my byli tak blbí, že jsme zaplatili všechno, co jsme vypili a snědli,“ posteskla si dcera. Jen pár učitelů dalo hostinskýmu míň peněz. Vlastně ho tím voznámkovali a nechali propadnout.
Pár kluků ze třídy s učitelama šlo už dřív do města. Ale v parku potkali nějakýho psychopatickýho cizince s nožem a pořezal jednoho učitele – zaplaťpámbů jen navrchu na kůži. Pak ho všichni přemluvili, mimochodem anglicky, ať neblbne a vodvedli ho na policii. Pak až do konce večírku chodili maturanti v Turnově a v okolí v jednom houfu, aby se nebáli. Při mým maturiťáku v roce 1980 by mě ani nenapadlo, že doba tak pokročí a jednou bude něco takovýho možný.

► V Turnově se udály poslední dobou hodně zajímavý věci. Jeden mladej fotograf a jeden mladej výtvarník udělali za svoje peníze desku českejm letců, co bojovali v RAF proti fašistům. A fotograf vyprávěl, jak letci mluvili do válečnýho vysílání BBC vo tom, jak se vraceli nad Alpama z bombardování a vzpomínali na Tatry, Českej ráj, Turnov a hospodu U Trávníčků. „Neletíme ale domů, vracíme se do Anglie,“ řek jeden z nich a myslím, že kdo z Čechů to tenkrát doma u rádia někdy v roce 1944 slyšel, musel bejt pyšnej a dojatej. Vono teda i to, co udělali ten fotograf s výtvarníkem, zaslouží pořádný uznání. Prej do tý pamětní desky vrazili 150 000 korun. Zato mladá nastupující generace se v Turnově moc nevyznamenala. Tři školáci roztloukli drahý vokna v nový smuteční síni, šutry do nich házeli z nedalekýho hřbitova. Jejich rodiče se asi pěkně prohnou, škoda byla přes 100 000.
U nás na vsi jsme před 30 rokama taky dělali pitomosti, ale ne zas až tak velký. Největší ptákovinou bylo házet drny z meze na auta dole na silnici. Měly to bejt jako granáty a auta německý tanky. Jednomu chlapovi se trefil Jarda na přední sklo jeho škodovky, a tak tak jsme před vodvetnou akcej fašistický armády (chlap měl v autě i ženu pěkně vod rány) unikli do lesa Ryzláku, kde jsme zalehli do nám dobře známýho houští, kde by nás nenašel ani Vinetú, náčelník Apačů.

► Domů z práce jsem přijel skoro v bezvědomí, nechával jsem rozsvícený, kde se dalo, a štval Mouženu. Kdybych kvůli vobveselujícím práškům nemusel abstinovat, asi bych se vožral. Do toho zavolala má starší dcera a ptala se kvůli maturitě, jestli ve filmu Pelíšky začíná druhá, nebo dokonce první světová válka. Málem mě trefilo. Vo vokupaci vojskama Varšavský smlouvy v srpnu 1968 nevěděla nic. A to je ve třídě na střední škole štvrtá nejlepší v prospěchu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.