UMĚLÁ TRÁVA V TURNOVĚ? HRÁT BY SE NA NÍ MOHLO UŽ NA PODZIM 2017

0

Nějakých dvacet let se o její potřebě hovoří a zhruba posledních deset let usiluje. Řeč je o umělé trávě, která by fotbalistům měla posloužit jako tréninková a herní plocha. „Turnov je čtvrté největší město v Libereckém kraji, ve větších městech umělou trávu mají, je k dispozici i v Lomnici nad Popelkou. Je dobrou zprávou pro nás a oddíly v okolí, že bude k dispozici i tady. Slibujeme si od ní hlavně zlepšenou možnost tréninků od podzimu do jara a s tím zvýšenou výkonnost žákovských a mládežnických týmů; samozřejmě včetně divizního áčka,“ vypočítává prezident FK Turnov Jaroslav Knížek.

V jaké fázi dnes projekt turnovské umělé trávy je? „Poslední informaci máme ze schůzky na ministerstvu školství v Praze, které se zúčastnilo asi 60 zástupců vybraných projektů v republice. Zde zazněl příslib, že všechny vybrané akce by se měly realizovat. V případech, kde se jedná o méně náročný projekt, tak ještě do konce tohoto roku, v našem případě, tedy náročnější a větší stavby, v roce 2017. Bude na ně vypsán speciální titul. My jsme se rozhodli, že stavět budeme v příštím roce a věříme, že už tomu nic nezabrání,“ přibližuje Knížek. Jak dodal, plocha hřiště je připravená v předstihu, v průběhu jara zde vznikla podkladová vrstva, díky městu se podařilo ušetřit 70 až 80 % nákladů na tyto práce a díky odborům radnice jsou připraveny stavební povolení a všechny další potřebné dokumenty. Hřiště s plochou zhruba 100 x 60 metrů by mělo stát do 20 mil. Kč, 80 % bude investováno z dotace ministerstva školství, zbytek doplatí město ze svého rozpočtu. „Konečná cena závisí na výsledku výběrového řízení, počítáme, že bude výrazně nižší,“ doplňuje Jaroslav Knížek.

Jak doplnil člen výboru FK Petr Havel, bude i pro samotnou stavbu lepší, když bude probíhat v klidu až v příštím roce. „Nové hřiště bude výškově nad úrovní tzv. 100leté vody, navíc bude chráněno betonovou zdí, takže při případné povodni by mělo být dostatečně zabezpečeno. Rozměrově má parametry pro třetí ligu, můžeme na něm v případě potřeby tedy hrát i mistrovská divizní utkání, což může být aktuální třeba v brzkém jaru nebo na konci podzimu. Bude zde k dispozici umělé osvětlení, což prodlouží dobu tréninků. Využívat ho kromě všech našich týmů od mládežnických po dospělé budou také oddíly v okolí. A určitě tady rádi uvidíme třeba turnovské školy,“ uvedl Petr Havel. Z probíhajících jednání s fotbalovým svazem se rýsuje možnost, že by v Turnově mohlo vzniknout středisko mládeže, což by znamenalo žádoucí další kvalitativní posun u týmů žáků či dorostenců.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.