ELEKTROMOBILITA JE TADY, JSME NA ELEKTRICKÁ AUTA V TURNOVĚ PŘIPRAVENI?

0

Před deseti patnácti lety jsme si jen těžko dokázali představit, co dnes umí tzv. chytré telefony. Bylo to překotné a proběhlo to neskutečně rychle. Ano, měli jsme nějaké povědomí o vývoji, ale v té době jsme mobily používali hlavně na telefonování a posílání SMS. Co budou umět za pár let, to jsme četli v úvahách vizionářů. A dnes to máme všichni k dispozici. Stejně tak elektroauta. Už tady s námi nějaký rok jsou. Zprvu to byla spíš taková hračka, některá poruchová, některé nápady sklidily spíš posměch. Dnes se už nikdo nesměje. Každá renomovaná automobilka nějaký typ elektromobilu vyrábí, ostatně elektroauta sjíždí i z pásu mladoboleslavské škodovky. A když slyšíme proklamace typu, že za nějakých zhruba 15 let už se možná nebudou vyrábět auta se spalovacími motory, měli bychom zbystřit. Vývoj bude možná stejně překotný jako s těmi mobily.

Jsme ale na elektromobilitu připraveni? Když bydlíte v rodinné domku a stačí vám nabíjejí přes noc, tak to není větší problém, a takové domácnosti jsou už i v Turnově, že elektroauto mají na jízdy na krátkou vzdálenost a vedle něj parkují standardní auto s naftovým či benzinovým motorem. Když ale bydlíte v paneláku na sídlišti u turnovského nádraží? Natáhnete z okna prodlužovačku?

V Turnově nám k plné spokojenosti chybí leccos, přetíženým supermarketům by asi slušel ještě jeden další, moderní myčku s ručním mytím tady také nemáme, u nádraží by bylo fajn mít plnohodnotnou základní školu, aby rodiče s auty zbytečně nemuseli zvyšovat ranní a odpolední špičku, chybí alternativa k Nádražní ulici, mluví se o jižním obchvatu města, také náměstí by bylo hodno dopravně zklidnit. A elektromobilita? Když se podíváme na mapu veřejných dobíjecích stanic, tak okolo Turnova jsou třeba v Mladé Boleslavi, Liberci, Železném Brodě nebo v Jičíně. Zeptali jsme se starosty města Tomáše Hockeho, jestli se na radnici tímto tématem zabývají. „Ano, povídáme si o tom a dřív nebo později budeme muset začít konat. Vývoj velmi pozorně sleduji. Je zřejmé, že když někde mají dobíjecí stanice vzniknout, mělo by to být v blízkosti trafostanic, kde můžeme docílit největšího příkonu. Takže třeba při revitalizaci sídliště Výšinka je s dobíjecí stanicí počítáno, u nádraží má dojít na rekonstrukci trafostanice u haly TSC, i tam by mělo vzniknout veřejné dobíjecí místo. Musíme se na to ale také dívat z pohledu záboru parkovacího místa, kterých je obecně nedostatek, i ty rychlé dobíjecí stanice auta nenabijí pod půl hodiny, takže si třeba těžko dovedu představit tuto stanici na náměstí,“ přiblížil starosta.

Podle něho je také zásadní, jestli onu aktivitu na zřízení veřejných dobíjecích stanic má zvednout město, nebo to má nechat na soukromých podnikatelských subjektech. Tady to zatím není úplně vyjasněno ani legislativně. Jak zatím váhají obce, váhá i státní legislativa, která by měla tomuto tématu dát co nejdříve nějaké mantinely. „V případě města také musíte mít k dispozici nějakou obchodní společnost, která by se prodejem elektrické energie zabývala. U nás by to mohla být Městská teplárenská s. r. o. A vůbec nejlepší by podle mě zatím bylo, kdyby třeba ve spolupráci s městem tady někdo dobíjejí stanici vybudoval, nějakou dobu ji provozoval, a pak ji třeba městu předal. Je to velmi složité téma, bohužel město má jen omezené finanční možnosti a na samostatnou otázku je, jestli by vůbec mělo takto podnikat,“ doplnil Hocke.

„A když jsme u těch moderních ručních myček aut. Několikrát za měsíc je na radnici nějaký zájemce o jejich výstavbu. Padaly úvahy o umístění u parkoviště v Maškovce nebo u Lidlu, čemuž se zatím bráníme, spíš bych je viděl někde u benzinek. Zatím jediná, co vím, vznikne u nové stanice technické kontroly, která se bude stěhovat z Nudvojovické ulice na Malý Rohozec do prázdného areálu zemědělského družstva za pivovarem, kde brzy začne výstavba nového objektu,“ uzavřel Tomáš Hocke.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.