MALÁ SKÁLA BUDE MUSET LETOŠNÍ SEZONU PŘEŽÍT I SE STAVEBNÍMI STROJI, VÝSLEDEK ALE BUDE STÁT ZATO

0

Od letošního jara až do konce června příštího roku bude Malá Skála zažívat poměrně velký stavební ruch. Probíhá tu totiž výstavba vodovodu a kanalizace. Výkopy, těžká stavební technika, party dělníků, objížďky – to je realita dnešních dnů. A nebude to bohužel jiné ani v nadcházející turistické sezoně, kdy do obce zavítají tisíce turistů, z nichž někteří již nyní využívají stavebně dokončenou cyklotrasu podél Jizery z Turnova, resp. Rakous či Líšného. „Nedá se nic dělat, budeme to muset vydržet. Pomyslně touto akcí ale zabijeme tři mouchy jednou ranou. Budeme mít nový vodovod a kanalizaci a ještě k tomu opravené komunikace v obci. To je pro nás velmi důležité,“ shrnul starosta Malé Skály Michal Rezler. Jak dodal, samotná obec by si jen velmi těžko mohla stavbu v takovém rozsahu dovolit, proto oceňuje spolupráci v rámci Vodohospodářského sdružení Turnov.

„Jako na každé stavbě, i tady se vyskytuje spousta problémů. Občané jsou omezeni v každodenním životě, snažíme se jim ale pokud je to možné vycházet vstříc a na některých místech stavební práce urychlit. To především díky vstřícnosti pracovníků provádějící stavební firmy,“ dodal starosta Rezler.

n201306201119_oso_61_013_vhsPředseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk na setkání členů rady a zástupců členských obcí, které proběhlo v úterý 18. června přímo v Malé Skále, připomněl základní obrysy stavby i její financování. „Měli jsme štěstí ve výběrovém řízení, ve kterém zvítězila stavební firma Lubomír Dvořák Havlíčkův Brod, se kterou již máme velmi dobré zkušenosti ze staveb v rámci projektu Čistá Jizera. Samotná realizace stavby byla zahájena na začátku dubna 2013 a úplně dokončena má být na konci června 2014. Dovolím si tvrdit, že poté Malá Skála ještě více zkrásní a bude opravdovým turistickým magnetem, kde se dobře žije návštěvníkům i místním lidem,“ uvedl Hejduk. Celkové náklady díla budou 46 mil. Kč (bez DPH). V této době je potvrzena dotace z Operačního programu Životní prostředí ve výši 17 mil. Kč, 2 mil. Kč investor získá z Libereckého kraj a 8 mil. Kč od obce. Zbylé náklady hradí VHS Turnov, resp. je možné, že ještě bude získána další účelová dotace.

POPIS REALIZOVANÉ STAVBY
Akce zahrnuje výstavbu 5,3 km nových kanalizací a 7 km vodovodů, doplnění výtlaků kanalizace včetně výstavby nebo úpravy šesti čerpacích stanic odpadních vod, drobnou úpravu ČOV Malá Skála a následnou obnovu zasažených komunikací. Součástí projektu je nové připojení přibližně 150 objektů na splaškovou kanalizaci a 80 objektů na veřejný vodovod. Na nové vodovodní řady bude dále přepojeno cca 120 stávajících přípojek.
Na akci bude v roce 2014 navazovat rekonstrukce a intenzifikace ČOV Malé Skály, která je podmínkou pro zdárné fungování celého nového kanalizačního systému.
V současné době probíhá výstavba vodovodních i kanalizačních větví na pravém břehu řeky, zejména v lokalitě pod hotelem Kavka a ve státní silnici na Frýdštejn, zahájena byla výstavba před Pantheonem. Z ostatních lokalit byla zahájena výstavba kanalizace i vodovodu v prostoru turistické cesty směrem na Pantheon, která bude dokončena do prázdnin, tedy do zahájení hlavní turistické sezony. 
V tuto dobu je provedeno zhruba 0,5 km kanalizací, 2 km vodovodů a 0,3 km výtlaku tlakové kanalizace.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.