TURISTICKÉ AUTOBUSY V ČESKÉM RÁJI JIŽ V PLNÉM PROVOZU

0

První byla Šumava. Region Českého ráje byl druhým v republice, kde před lety začaly jezdit tzv. turistické autobusy. Ty dopravují zájemce (včetně jízdních kol) do různých koutů kraje, návštěvníci je mohou využít pro vyhlídkové jízdy na seznámení s Českým rájem, cílem je nabídnout jinou formu pohybu než vlastními automobily. Služba již má svoji tradici, každoročně ji využijí tisíce lidí.

„První linky letos vyjely 1. května, všechny budou v provozu od 31. května,“ uvádí Luděk Láska z Mikroregionu Český ráj, který provoz turistických autobusů zaštiťuje. Autobusy letos vyjely již devátou sezonu, projektu se účastní celkem 34 měst a obcí z turistického regionu Český ráj. V provozu je šest linek.

Hlavní „červená“ linka vede z Turnova přes Vyskeř a Prachov do Jičína, „žlutá“ jede z Jičína přes Jinolice, Mladějov, Sobotku a Vyskeř do Turnova, „modrá“ z Jičína přes Prachov do Újezda pod Troskami a odtud až na Kozákov a Malou Skálu (končí opět v Turnově), „zelená“ veze návštěvníky na trase z Mladé Boleslavi přes Kněžmost a Hrubou Skálu do Semil, „hnědá“ linka jede z Mnichova Hradiště přes Kněžmost a Kost do Sobotky a poslední linkou se můžete svézt z Jablonce (Liberce) do Turnova. Systém má vzájemnou provázanost, takže mezi linkami můžete různě přestupovat. Na turistických linkách platí ceník pravidelné linkové dopravy jednotlivých provozovatelů. Jízdní řády a přehledné mapky jsou uveřejněny v letních turistických novinách, které dostanete v infocentrech v regionu, na památkách, ubytovacích zařízeních a také částečně v běžné distribuční síti. Kompletní informace o trasách a jízdních řádech jsou také na internetu na www.cesky-raj.info konkrétně ZDE.

Stručně z historie:
n200805291006_zap_253_08_bus* V roce 2000 z aktivity členských obcí Mikroregionu Český ráj ve spolupráci se společností JENA-CZ, s.r.o., a ČSAD Semily, a.s., vznikl projekt „Letní turistické autobusy Český ráj 2000“. Provoz turistických autobusů byl zahájen na dvou linkách. V tomto roce bylo přepraveno 3 700 osob a 50 kol.
* 2001: Došlo k rozšíření na další linky a k projektu začaly přistupovat další subjekty, mezi prvními města Turnov, Jičín a Mnichovo Hradiště. Celkem bylo v nabídce v tomto roce sedm tras, autobusy kromě Turnova zajížděly do Jičína, Sobotky, Mnichova Hradiště, na Kozákov a Malou Skálu, do Železného Brodu aj. Celkem bylo za rok 2001 přepraveno 13 630 cestujících a 991 kol.
* 2002: Došlo ke sloučení některých tras, byly vytvořeny tři centrální, propojující hlavní střediska Českého ráje – Turnov a Jičín – třemi atraktivními směry. Zároveň došlo k přestavbě dvou autobusů ČSAD Semily, a.s., na přepravu kol. Do zádní části autobusu byly zamontovány držáky pro přepravu až 23 kol, ve přední části, oddělené přepážkou, vznikla sedadla pro 15 cestujících. Tento rok jezdily autobusy celkem na šesti trasách. Celkem bylo přepraveno 15 200 cestujících a 985 kol.
* 2003: Do projektu se přihlásily další města a obce, na financování se podílí nejen ony, ale i tři krajské úřady (Liberecký, Královéhradecký a Středočeský). V provozu bylo šest linek, přepraveno bylo 20 050 cestujících a 1 800 kol.
* 2004: Na základě zájmu měst Lomnice nad Popelkou, Kopidlno, Libáň a obce Dětenice došlo ke vzniku dvou nových linek, kterými došlo k propojení jejich regionů s Českým rájem. V tomto roce se lidé mohli svézt celkem na osmi trasách, bylo obsluhováno celkem 155 zastávek na území 54 obcí a měst, přepraveno bylo 19 986 cestujících a 1 228 kol.
* 2005: Tento rok bylo v provozu osm linek, jedna z tras byla prodloužena až do Jilemnice, kde navázala na Krkonošský cyklobus. Celkem bylo v tomto roce přepraveno 20 255 cestujících a 1 103 kol.
* 2006: Rok 2006 přinesl podstatné omezení provozu v návaznosti na počty cestujících na jednotlivých trasách a vzrůstající finanční náročnost projektu (podstatné zdražení pohonných hmot). Autobusy jezdily na šesti trasách, i tak ale přepravily 20 092 cestujících a 1 023 kol.
* 2007: První linka vyjela již 7. dubna. Celkem bylo turistickými autobusy na všech šesti linkách najeto 50 147 km (což je o 475 km více než v roce 2006). Autobusy přepravily za sezonu 20 293 cestujících a 1 058 kol. Aktivně se tento rok do projektu zapojilo 33 měst a obcí.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.