NEUVĚŘITELNÉ: CESTOU DO KATYNĚ ZAHYNULA POLSKÁ VLÁDNÍ ŠPIČKA, TRUCHLÍ I V PARTNERSKÉM JAWORU

0

(Aktualizace 12. dubna, v Turnově bude mše za oběti neštěstí.)V sobotu 10. dubna dopoledne došlo k natolik mimořádné události světového významu, že by na ni měl reagovat i ryze regionální server jakým je TvA. Prezident Lech Kaczyński, jeho manželka a další vrcholní činitelé zahynuli při nehodě polského letadla v Rusku. V letadle seděli mj. guvernér polské národní banky, nejvyšší generalita polské armády, která na rozdíl od té české požívá vysokou prestiž, byli v něm novináři i příbuzní obětí masakru v Katyni. Právě zde před 70 lety sovětská NKVD postřílela přes 20 tisíc polských vojáků.

Prezident Kaczyński letěl s doprovodem uctít památku tisíců Poláků, které za války popravili Rusové v Katyni. Po desetiletích se k odpovědnosti za tento hanebný čin Rusko přihlásilo. Pietním aktem v Katyni mělo 10. dubna 2010 dojít k novému nastartování „ochladlých“ polsko-ruských vztahů. Polská delegace do Katyně nedorazila a již nikdy nedorazí. Všichni cestující v letadle u ruského Smolensku zahynuli. Tato těžko neuvěřitelná zpráva zastínila v sobotu 10. dubna všechny světové události (v Praze byl například uveden do funkce nový primas český Dominik Duka). Nic podobného moderní historie nepamatuje, aby v jednom letadle zahynulo skoro kompletní vedení jedné země. Polsko vyhlásilo týdenní smutek.

„Už od dopoledních hodin jsem bedlivě sledovala zpravodajství v rádiu, v podvečer jsme dorazili s manželem domů a zpravodajství sledovali v televizi. Je to neuvěřitelně smutná událost. Musím myslet na naše přátele v polském Jaworu, i je to jistě velmi hluboko zasáhlo. Neumím si představit, že by v jednu chvíli třeba česká republika přišla o prezidenta a další významné představitele státu,“ uvedla pro TvA starostka Turnova Hana Maierová. Jak připomněla, Turnov s Jaworem pojí již desetileté přátelství. Původní oficiální kontakty již dávno přerostly do kontaktů osobních. Spolupráce je nejintenzivnější ze všech partnerských měst. Poláci jezdí k nám, my do Polska, nenajdete patrně oblast, ve které by již vzájemná výměna neproběhla.

 

„Počítám, že hned v pondělí za město Turnov do Jaworu zašleme oficiální kondolenci. Budeme připraveni reagovat na všechna přání, která nám polská strana naznačí. Může to být pietní akt v Turnově, může to být účast na podobné akci v Jaworu. V této těžké chvíli je třeba být přátelům nablízku,“ uzavřela starostka Maierová.

Aktualizace 12. dubna, oficiální zpráva Města Turnov k tragédii v Polsku:

 

Město Turnov a Římskokatolická farnost – děkanství v Turnově, vzpomenou tragické události zřícení letadla s vrcholnými představiteli polského státu mší, která se bude konat v pátek 16. dubna od 18.00 hodin v turnovském kostele sv. Mikuláše.

Tato tragédie se dotkla i hostů z partnerského města Jawor, kteří zde budou v těchto dnech na výměnném pobytu. Stejně jako v dalších českých městech vzpomeňme společně obětí havárie u Smolenska.

Související články (celkem 3)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.