NADŠENÍ A SPOKOJENÍ EVROPANÉ OBJEVILI A PODPOŘILI ČESKÝ RÁJ

0

Turnovská jazyková škola FAN na konci května hostila partnery projektu programu Grundtvig pro celoživotní vzdělávání dospělých. Přijelo 26 zástupců ze sedmi partnerských zemí – Belgie, Irska, Litvy, Norska, Španělska, Švédska a Turecka – a absolvovali bohatý kulturně poznávací program. První den prošli „Královskou cestou“ z historického centra Prahy na Hrad. Praha zalitá sluncem jim učarovala a pro většinu z návštěvníků to bylo první seznámení s ní…

Zástupci jazykové školy FAN a Cambridge (jazyková školy FAN je členem Asociace Cambridgeských škol v České republice) uspořádali odbornou konferenci, kde byla detailně představena jazyková škola a její dlouholeté působení v našem městě; náš vzdělávací systém se zaměřením na „Interkulturní kompetenci“, téma celého projektu. Nechyběla ani prezentace České republiky, našeho regionu i Turnova samotného s přiblížením důležitých historických, zeměpisných a kulturních údajů. Další část semináře byla interaktivní a všichni se aktivně zapojili a se zájmem pracovali.

n200906081859_zap_269_09_fanPo konferenci v hotelu Karel IV. následovalo přátelské přijetí na radnici starostkou Hanou Maierovou a místostarostou Alešem Hozdeckým. Ti seznámili návštěvníky s městem Turnov z historického hlediska i současné vybavenosti, s úkoly města, jehož jsou reprezentanty, a v neposlední řadě i s typy škol, které zde máme. Všichni zahraniční účastníci dostali DVD o Turnově, srdci Českého ráje, představitelům města bylo z druhé strany předáno několik dárků.

 

Podle programu následovala procházka Českým rájem z Hlavatice přes Valdštejn a Hrubou Skálu do Sedmihorek. „Přestože počasí nepřálo a parádně jsme zmokli, všichni statečně došli a na vyhlídce U lvíčka pochopili, proč v dešti kráčí zablácenými cestami. Skalní město je uchvátilo a nepřízeň počasí si někteří i pochvalovali. V Turecku prý skoro neprší a jak prohlásila naše švédská koordinátorka Eva Backman –  i v ráji musí někdy zapršet,“ přiblížila Eva Fričová z jazykové školy FAN.

 

Krajská vědecká knihovna v Liberci pod vedením paní Blanky Konvalinkové připravila dopolední zajímavý program. Z centra města Liberce i Ještědu hosté mnoho neviděli, ale zejména pro zástupce z Turecka krupobití u liberecké radnice bylo nezapomenutelným zážitkem. Prohlídka zámku Sychrov a jeho klenotnice byla velmi poučná.

 

n200906081900_zap_270_09_fanStudenti a učitelé jazykové školy FAN pohovořili s delegáty evropských zemí na přátelském setkání, které se konalo v klubovně Kulturního centra Střelnice. Nejenom, že prokázali své jazykové znalosti, ochutnali speciality z různých zemí, ale i navázali nová přátelství. Setkání zahájené malým koncertem anglických písniček v podání dětí z kurzů jazykové školy FAN uvolnilo atmosféru a všichni si setkání velmi užívali a chválili. Na závěr akce paní Kefurtová provedla zahraniční návštěvníky krásným novým kulturním domem.

 

Předposlední den byl zahájen návštěvou Muzea Českého ráje a prohlídkou korunovačních klenotů. Díky fundovanému anglickému výkladu Miroslava Cogana se všichni dozvěděli řadu zajímavostí o šperkařské a kamenářské tradici našeho města a kraje. Následovala prohlídka sklárny v Harrachově, kde účastníkům Petr Novosad ukázal celý provoz, hosté se podívali do muzea a nakoupili výrobky ze skla. Program byl završen návštěvou vyhlášených Staročeských řemeslnických trhů v Turnově.

 

„Přestože nám počasí nepřálo, naši hosté odjížděli nadšení a spokojení a jsem si jistá, že se brzy do Českého ráje a našeho regionu vrátí. Svou návštěvou jistě přispěli i k jeho rozvoji, protože za svůj krátký pobyt zde utratili téměř 300 tisíc korun,“ uvedla Fričová.

 

Dále ředitelka Fričová dodala: „Celá akce byla velmi úspěšná díky pomoci řady lidí, kterým tímto moc děkuji za podporu a pomoc a ráda bych vyjmenovala alespoň některé z nich: starostka Hana Maierová, místostarosta Aleš Hozdecký, Eliška Gruberová z městského informačního centra, Blanka Konvalinková a Kateřina Klimešová Trojanová z Krajské vědecké knihovny v Liberci, Miroslav Cogan z Muzea Českého ráje, pan Kovář z hotelu Karel IV., zástupce Cambridge Jana Čadová a v neposlední řadě díky lektorům a kolegům jazykové školy FAN.  Vřelý dík patří i všem restauracím, kde nám připravili skvělá jídla a česká kuchyně všem zachutnala: restaurace Karel IV., Sedmihorky, Maškovka Liberec, Svatý Ján, Sklárna Novosad Harrachov, Šetřilovsko v našem regionu a taverna U Pavouka a restaurace Potrefená husa v Praze.“

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.