ČERVENÝ KŘÍŽ POMÁHÁ AFRICE VIDĚT

0

Členy místní skupiny Českého červeného kříže v Turnově, která pracuje při Střední zdravotnické škole, zaujala nedávno v tisku zmínka o zajímavé akci. Jednalo se o sbírku nových i použitých dioptrických a slunečních brýlí, kterou znovu uspořádala ZOO Liberec a její spřátelené o. s. Faunus. Sbírka se totiž konala již v minulosti a setkala se s velkým ohlasem. Nejstarší ZOO v naší republice shromáždila před čtyřmi roky více než 21 tisíc brýlí. Pracovníci vyjádřili naději, že něco podobného se podaří i v letošním roce.

MS ČČK Turnov se rozhodla do sbírky zapojit. Sběrná místa byla umístěna do druhého podlaží budovy Střední zdravotnické školy a do prostoru pokladny v Panochově nemocnici. Brýle tak mohli přinést nejen členové ČČK, ale i ostatní žáci a zaměstnanci Střední zdravotnické školy, zaměstnanci Panochovy nemocnice, její pacienti a návštěvníci.

Brýle v rámci mezinárodního projektu ZOO Liberec „Pomozme budoucnosti“ poputují přímo do zařízení AMPO (Association Managré Nooma pour la Protection des Orphelins – sdružení Managré Nooma pro ochranu opuštěných dětí), které v hlavním městě Ouagadougou africké země Burkina Faso pečuje o místní sirotky a děti ulice. Zakladatelkou tábora AMPO je paní Katrin Rohde, se kterou spolupracuje ZOO Liberec už od roku 2005. Ta je dostatečnou zárukou, že se brýle dostanou na určené místo. Tím zprostředkovaně usnadníme především dětem a mládeži přístup ke vzdělávání, protože brýle jsou v chudých zemích třetího a čtvrtého světa finančně nedostupné. V AMPO sebrané brýle využije tamní oční ordinace, která poskytuje bezplatnou pomoc těm nejchudším.
 
V Turnově se podařilo sbírkou pod patronací MS ČČK Turnov získat kolem dvou set kusů slunečních i dioptrických brýlí. S koncem školního roku byla v Turnově sbírka uzavřena, ale ještě neskončila!
Pokud byste se chtěli do sbírky zapojit, můžete. Brýle doručte poštou na adresu: ZOO Liberec, Masarykova 1347/31, 46001 Liberec 1 (heslo Brýle pro AMPO), nebo dopravte osobně na vrátnici u vstupu do ZOO Liberec, do vestibulu ředitelství ZOO (Lidové sady 425/1) nebo do SEV DIVIZNA.

Za zmínku stojí, že ještě před transportem z ČR budou všechna skla změřena a vyčištěna díky žákům oboru jemný mechanik – optik z turnovské Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy.

Všem zapojeným a dárcům patří velké poděkování

Pavla Koudelková, předsedkyně MS ČČK, učitelka SZŠ Turnov
Adéla Honsová, žákyně SZŠ Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.