HASIČI VARUJÍ PŘED POŽÁRY TOPIDEL A KOMÍNŮ

0

Topná sezona je v plném proudu a hasiči i v novém roce zasahují u požárů souvisejících s provozem komínů a topidel. Spousta majitelů nemovitostí zapomíná na povinnost čištění komínů, přestože nám to ukládá nařízení vlády č. 91/2010 Sb. o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Hasiči v posledních dnech ale nevyjíždějí „jen“ k požárům sazí v komíně. Při užívání topidel si lidé někdy počínají neopatrně a další častou příčinou vzniku požáru v této oblasti je např. umístění hořlavých látek příliš blízko topidla.

Zrovna včera večer zasahovaly čtyři jednotky hasičů ve Volfarticích na Českolipsku, kde došlo k požáru od krbových kamen. „Majitelka domu sušila na krbových kamnech dřevo a měla je prakticky celá obložená. Působením sálavého tepla však došlo ke vznícení tohoto dřeva,“ popsal příčinu vyšetřovatel českolipských hasičů Jan Soušek. Jak dodal, hasiči svým včasným zásahem uchránili hodnotu 2,5 milionu korun.
 
Lidé by tak měli dodržovat zásadu bezpečné vzdálenosti topidla od dalších předmětů v místnosti, stavebních konstrukcí a podlahových krytin. Hořlavé látky a předměty, které se mohou vznítit, umístit co nejdále. U topidel na pevná paliva pak dávejte pozor na žhavý popel. Nechte jej zcela vychladnout a pak uložte do nehořlavých nádob, které jsou neporušené, uzavíratelné a umístěné v bezpečné vzdálenosti od hořlavých látek a stavebních konstrukcí z hořlavých hmot. „Popel vydrží opravdu žhavý i několik dní, a proto by s ním lidé měli manipulovat velmi opatrně,“ upozornil Soušek.
   
Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.