STAVBA UNIKÁTNÍHO VĚŽOVÉHO VODOJEMU BUDE DOKONČENA NA KONCI LÉTA

0

Na nejvyšším místě Ohrazenic, u vodárny vedle hřbitova, od čtvrtka 6. června stojí skoro třicetimetrový věžový vodojem, zakončený zásobníkem v podobě velké koule. Akce, jíž je vodojem součástí, se jmenuje „Odstranění manganu z vodovodní sítě Turnovska.” Vodojem je novou, daleko viditelnou dominantou regionu.

Stav ve středu 5. června dopoledne…

„Tvar možná někomu spíš připomíná fotbalovou trofej, správně by to měl být pramínek vody, na kterém se houpe koule,“ přibližuje záměr Radomír Frühauf ze stavební firmy VHS stavby Jihlava, která zakázku realizuje. Jak doplňuje, z mnoha pohledů se jedná o stavební a technický unikát, jakých v posledních letech mnoho v Česku nevzniklo. „Kopule byla vyzvednuta do výšky 24 metrů a osazena do čepů, celková výška věžového vodojemu je 29 metrů. Kopule má v průměru osm metrů, je z plechu tloušťky jednoho centimetru. Její kapacita je 180 tisíc litrů, ale provozována bude na 150 tisíc litrů vody. Váha samotné koule je 35 tun,“ vypočítává technické údaje Frühauf a dodává, že pro jeho firmu je to opravdu výjimečná zakázka.

Podle starosty Ohrazenic Františka Nováka je třeba vodojem v každém případě chápat jako vodohospodářskou stavbu, která zlepší zásobování vodou v Ohrazenicích, v části Turnova a také v průmyslové zóně Vesecko. „Že zde při požáru AGBY měli hasiči problémy s dostatkem a potřebným tlakem vody, to už by se stát nemělo. Stejně tak dojde k odstranění manganu z pitné vody. Tak myslím, že ta stavba pomůže všem v našem v regionu,“ dodal starosta Ohrazenic.
Obec má navíc dohodu s provozovatelem vodohospodářské sítě – SČVaK, a. s., že několikrát v roce bude moci být vodojem zpřístupněn veřejnosti. Z nejvyššího ochozu je krásný pohled na celý region.

Stavba nicméně pokračuje, nyní musí dojít k propojení technologických sítí, následovat bude tlaková zkouška a pomalé napouštění vodojemu. Schodiště bude zaskleno, proběhnou terénní úpravy, opravena bude místní komunikace. Hotovo by mělo být na konci léta. Stavba, která kromě ohrazenického vodojemu zahrnuje i nové sítě na Vesecku, přišla na 69 mil. Kč bez DPH, finančně se na ní podílejí Státní fond životního prostředí ČR, Liberecký kraj, město Turnov a obec Ohrazenice.

(První etapa stavby vodojemu ZDE.)

Čtvrtek 6. června po desáté hodině…

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.