ANKETA ZASTUPITELŮ JAKO NÁZOROVÉ PUZZLE (VIII) – POZNATKY Z CEST

0

Přinášíme osmou část seriálu – ankety zastupitelů. Ti se vyjadřují napříč politickým i názorovým spektrem k tématům, kterým město žije. Ve volebním roce je to ideální příležitost, jak pro zastupitele samé, tak především pro voliče – občany Turnova. Dnes je to téma prázdninových cest a především poznatků z nich. Určitě se vám někde něco líbilo natolik, že jste si řekli, že to je přesně ono, či naopak. Otázka zněla: Co z toho, co jste jinde viděl(a) při svých prázdninových cestách, by mohlo být inspirací pro Turnov? Má Turnov dostatečnou prázdninovou nabídku aktivit pro obyvatele i návštěvníky?

n201408071607_zap_251_2014_zmcervinkovaŠárka Červinková (zastupitelka za ČSSD)
Nevím, zda jsem ten správný člověk pro zodpovězení zadané otázky, protože tyto prázdniny trávím převážně v našem Turnově. Z tohoto důvodu však více než kdy jindy sleduji nabídku kulturních, sportovních a jiných akcí, které se v našem městě a jeho okolí o prázdninách konají. Myslím si, že množství a různorodost těchto akcí je postačující a že si zde podle svého vkusu a zájmů vybere každý.
Před několika dny jsem mluvila s rekreanty, kteří byli na pobytu v Pelešanech, a jim jsem položila vaši otázku. Jednoznačně se shodli na tom, že nejvíce postrádají možnost kvalitního koupání. S ostatními službami byli v Turnově spokojeni, velmi kladně hodnotili především práci informačního centra na náměstí a restaurační služby, především BBclub, který je velmi příjemný pro rodiny s dětmi a prý se s tím nikde nesetkali.
Z mého pohledu si myslím, že bychom se měli v prázdninových měsících, hlavně o víkendech, snažit oživit vhodným kulturním programem centrum města, jelikož po 18. hodně je zcela vylidněné. Vhodné by bylo i větší využití letního kina, kde by se v prázdninových  měsících mohly konat kulturní akce, například koncerty a divadla.
Závěrem mám jednu prosbu adresovanou strážníkům městské policie. Buďte tolerantnější k našim turistům, aby jediným suvenýrem, který si přivezou z Turnova, nebyla pokuta za špatné parkování.

n201408071607_zap_252_2014_zmkordovaEva Kordová (zastupitelka a radní za Nezávislý blok)
Mé prázdninové cesty byly zatím velmi chudé, ale snad bude inspirací i mé putování Jeseníky. Hory Moravy jsou divoké a krásné svou přírodou, ale především velkou vstřícností a srdečností místních obyvatel. Horské boudy, malé penziony, turistické chaty. Žádná velká okázalost, ale právě ta domácí atmosféra a srdečnost je balzám pro všechny návštěvníky. To nám tady tak trochu chybí i v domácích penzionech.
Když srovnávám prázdninové nabídky v našem městě s jinými místy, myslím co se týče kulturních aktivit, je tento rok díky Turnovskému kulturnímu létu velmi obohacen. Horší je situace pro návštěvníky v oblasti služeb. Kde se například dobře najíst? Neděle je dost katastrofa jít někam v Turnově na dobrý oběd či večeři. Řada restaurací je v sezoně v neděli uzavřena. A to je myslím velká škoda. Co se týká ubytování, má Turnov také své omezené možnosti. Myslím opět na turisty, chybí zde turistická ubytovna poskytující nepředraženou a dobrou úroveň  tohoto typu ubytování. Myslím si, že Český ráj a bezprostřední krásná místa v okolí Turnova jsou pro návštěvníky velkým lákadlem a je stále co obdivovat a objevovat. Samotný Turnov má muzeum, nabídku aktivit kamenářského domu, synagogu, kostely. Ale návštěvník se tu jinak ve městě příliš nezdrží a raději pospíchá dále.  Co by jej mohlo ještě zaujmout? To si i já docela lámu hlavu. Ale určitě ne zavřené obchody již v 17.00 hodin, pominu-li nákupní velká centra.

n201408071607_zap_253_2014_zmsoudskyPetr Soudský (zastupitel za TOP 09)
Při svých cestách v rámci plnění pracovních povinností poměrně často jezdím do Rakouska, popřípadě jím projíždím za dalšími cíli do Slovinska či Chorvatska. Během uplynulého volebního období jsme poměrně vzrušeně debatovali o tom, zda je potřeba zimní stadion a koupaliště v Turnově a zejména výše investice byla a je mnohými považována za zbytečnou, nebo přehnanou. Zkusil jsem tedy udělat takovou malou rekapitulaci v obcích, které se nacházejí mezi Zell am See a Krimmelskými vodopády v Rakousku. Je to údolí, kterým vede silnice B 168, a vzdálenost obou míst je zhruba 35 km. Začal jsem při své cestě tedy počítat:
* Zell am See (pozor, Zell am See má  pouhých 10 000 obyvatel) – krásné jezero s koupalištěm, samozřejmostí je krytý bazén s wellnes, nechybí ani špičkově vybavený zimní stadion.
* Kaprun – 5 km od Zel lam See – luxusní aquapark se vším vybavením. 
* Piesendorf (3 800 obyvatel), obec za další 3 km – pěkné koupaliště Hinkelsteinbad s toboganem.
* Niedersill (2 400 obyvatel) – další pěkná obec v údolí, asi 6 km od Piesendorfu – krásné přírodní koupaliště s perfektním zázemím – minigolf, tenis, vyhřívaný bazének pro děti. Střelba z luku. Kolik stojí vstup?, ptám se.  Máte Fun Card?, zní odpověď. Pokud ano, máte vstup zdarma, pokud ne, tak 3 eura.
* Po dalších 7 km po silnici B 168 přijíždím do Stuhlfeldenu. Ani zde nechybí koupaliště, které má beach-volleyball, tobogan, velkou louku na opalování. Plocha hlavního bazénu je 200 m², plocha dalších bazénů je 300 m². Toto koupaliště je společné i pro Mittersill  (5 000 obyvatel). Otevřeno denně od 9.00 do 19.00 hodin. Pozor, ale v Mittersillu mají ještě další koupaliště.
* Další městečkem na trase ke Krimmelským vodopádům je Bramberg. Zde je v části Muhlbach k dispozici hostům pěkné přírodní koupaliště s nádherným výhledem na alpské velikány.
* Neunkirchen am Grossvenediger, obec s 2 600 obyvateli – ani zde nechybí malé přírodní koupaliště, byť je tato obec vzdálena pouhé 3 km od Brambergu. Vstup na toto koupaliště je dokonce zdarma.
A proč to píšu? Rakušané společně se Švýcary jsou známí i tím, že nejlépe umí podporovat cestovní ruch. Provoz koupališť i v těchto doslova vesnicích je jedním z výsledků této podpory. Řeknete si: „No jo, ti ale žijí z lyžování“, zeptám se tedy: „Proč investují do letních koupališť, když žijí z lyžování?“ Budete namítat, že je to oblast Kaprunu. Odpovím, že i Český ráj je TOP rekreační oblastí v rámci ČR. Rakušané vědí, že se jim to vyplatí. Kdyby ne, tak to nedělají. Pojďme se od nich trochu učit, opravdu umějí s cestovním ruchem pracovat tak, aby jim přinášel radost a současně obživu. 
Věřím proto, že i Turnov realizací Maškovky výrazně zlepší podmínky pro cestovní ruch a hlavně pro své občany. A že srdce Českého ráje bude mít pěkné koupaliště v Maškovce a třeba bude jednou propojeno in-line stezkou s krásným přírodním areálem v Dolánkách. 

n201408071607_zap_254_2014_zmspetlikOtakar Špetlík (zastupitel a radní za ODS)
Myslím, že dívat se, přemýšlet a případně se nechat inspirovat jinde v Česku i v zahraničí, je pro každého z nás velmi potřebné. A to nejen pro zastupitele města. Bylo by proto velmi nešťastné a myslím, že i hloupé, pokud bychom tak nečinili. Totéž platí i o chybách jiných, ze kterých je dobré se poučit a neopakovat je.
Ve Švýcarsku mě zaujala příkladná péče o staré stromy. Nelze si toho na švýcarském venkově nevšimnout. Evidentně si jich velmi váží. Protože jsem členem komise rady města, která se kromě jiného vyjadřuje i ke kácení stromů, a s občany města o tom často komunikuji, myslím si, že znám jejich převažující názor na tuto oblast.  Připomíná mi to vztah naší mladé generace k seniorům… Další věcí je, jak tam hospodaří s dešťovou vodou a snaží se ji v maximální míře zachytit, udržet a využít tak, aby neškodila a neničila, ale dále sloužila. Zatímco u nás zpravidla řešíme, jak to zařídit, aby co nejrychleji, a bohužel bez užitku, odtekla.
Na Krétě mě pak zaujalo, s jakým klidem, nadhledem a bez agresivity tam lidé řeší situace, které by u nás vedly zpravidla ke konfliktu. Mám na mysli především dopravu na komunikacích. Po tři dny jsem tam řídil osobní automobil, jak v provozu v centru města, tak na jejich jediné rychlostní silnici a také na silničkách v horách a na venkově. I když na dodržování dopravních předpisů moc nedohlížejí (nikde jsem neviděl dopravní policii!) a taky je často nerespektují, tak jsem nebyl svědkem žádné dopravní nehody. Drobné kolize řešili zpravidla s úsměvem, troubí ne výhrůžně, ale aby upozornili na to, že tu prostě jsou a potřebují projet apod.
Z každého svého výjezdu do zahraničí mám dojem, že u nás stále převládá „blbá nálada“. Měli bychom se snažit to měnit, protože k tomu, podle mého názoru, povětšinou nemáme důvod a také to nikomu z nás neprospěje, ale naopak škodí.
Prázdninová nabídka aktivit pro místní i návštěvníky Turnova je ve většině oblastí dobrá. To, co zde dlouhodobě chybí, je venkovní koupaliště.  A s tím si snad brzy Turnov, pokud zákon o zadávání veřejných zakázek dá a dovolí, poradí.

n201408071620_zap_255_2014_zmulrichJan Ulrich (zastupitel za Turnovskou koalici)
Vzhledem k tomu, že mě letos anketa zastupitelů zastihla ještě před dovolenou, musím si vzpomenout, kde jsem byl minulý rok. Jeden s bývalých starostů kdysi prohlásil, že každý v Turnově má na zahradě bazén, a proto není potřeba stavět koupaliště. Jsem Turnovák, bazén nemám, ale mají ho na zahradě moji rodiče, a tak jsem tam strávil s dětmi polovinu prázdnin. Později jsme odjeli na pár dnů do Doks. Máchovo jezero je stále krásné, ale pro Turnov nepoužitelné. Na zpáteční cestě jsme byli v Mladé Boleslavi a jejich koupaliště jsme jim opravdu záviděli. Myslím, že nabídka přírodních koupališť v okolí Turnova je dobrá, bohužel stále nám chybí takové koupaliště a zimní stadion, jako mají ve většině měst naší republiky. Jsem proto rád, že se zastupitelstvu konečně podařilo výstavbu koupaliště a zimního stadionu schválit.
A ještě něco k Turnovu. Vloni nás navštívil kamarád ze Švédska. Strávil u nás 10 dní, a tak jsme spolu podnikli několik výletů po okolí. Navštívili jsme všechna krásná místa Českého ráje a kamarád byl velmi nadšen. K Turnovu měl jenom dvě připomínky, které jsem pečlivě vyslechl. Měl dojem, že v centru města, hlavně na náměstí, by mohlo být ještě více  zeleně, a potom kritizoval  naší hlavní ulici, která vede přes město a sídliště Jana Patočky, a samozřejmě také dopravní zácpy. Divil se, že ulice vede centrem a ne obchvatem mimo město. Podle mého názoru je pochvala i kritika zahraničního hosta velmi objektivní.
Díky výletům se švédským kamarádem jsem zjistil, že nabídka prázdninových aktivit pro obyvatele i návštěvníky je velmi dobrá.

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.