ANKETA ZASTUPITELŮ JAKO NÁZOROVÉ PUZZLE: PRODEJ BIA RÁJ A POZEMKY V MAŠKOVCE

0

I v letošním roce bude pokračovat na stránkách TvA anketa turnovských zastupitelů. Otázka zněla: Jaký je váš názor na budoucí využití objektu Bio Ráj a komerčních pozemků v Maškově zahradě (za Penny)?

n201502241058_zap_59_2015_knizekIng. Jaroslav Knížek (radní za ANO 2011)
Oba dva případné majetkové kroky jsou o koncepci města, která přesahuje délku jednoho volebního období a navíc u nich není primárně nejvýznamnější okamžitý peněžní přínos do rozpočtu města. 
Složitější rozhodování je u budovy kina. Minulé zastupitelstvo nenašlo nové využití velké budovy. Podle nás ale musí noví zastupitelé nejdříve zahájit opětovnou diskuzí o cílovém využití objektu. Tato diskuze již aktivně probíhá na úrovni všech zastupitelů. Až pokud by nepřinesla pozitivní výsledek, tak máme právo přemýšlet o prodeji. Ten je však svým způsobem vždy nevyzpytatelný, nový kupec klidně může i přes všechna ujištění a sliby objekt prodat dál, začít jej používat nevhodným způsobem, či jej nechat chátrat. Myslím, že jeden prodej kina jsme v Turnově zažili a objekt pouze řadu let chátrá. Klíčová témata tohoto případu jsou obtížná využitelnost, složitá přestavba na jiný účel a zejména strategické místo. Proto navrhneme do případné diskuze i zdánlivě odvážnou myšlenku demolice budovy. Její tradice není bůhvíjaká a rozsáhlý prázdný pozemek by určitě přinesl městu daleko větší volnost rozhodování, což vidíme na dnešním podobném případu volných pozemků po zdemolovaných jatkách.
Po rozsáhlé diskuzi máme naopak jasno u zadní části pozemku Maškových zahrad – rozhodně neprodávat. Celkově tam dnes město vlastní skvěle přístupný ohromný pozemek v centrální části města, skoro na rovině a navíc bez povodňového nebezpečí. Stavíme na něm největší investici města a celý areál bude v budoucnu po možné dostavbě krytého bazénu a dalších objektů pro rozvoj cestovního ruchu sloužit jako vstup do Českého ráje. Pozemek musí být využit ve prospěch rozvoje Turnova jako námi chtěného centra cestovního ruchu, který zákonitě přinese pracovní příležitosti v našem městě. 
Okamžitý finanční přínos má ve skutečnosti daleko menší význam, než správná koncepce rozvoje území. Město je tak finančně silné, že si bude moci půjčit za aktuálně mimořádně příznivých úrokových podmínek větší částku na jiné potřebné aktivity, než jen výstavba prvních sportovišť v Maškově zahradě. Minimální úroky stojí za to, aby byl pozemek městu koncepčně ponechán. Je však třeba u dalších projektů zajistit vícezdrojové financování a chovat se více racionálně.

n201502241058_zap_60_2015_mikulaJiří Mikula (zastupitel za TOP 09)
Město dlouhodobě prodává řadu nemovitostí se zvláštním výsledkem. Nejdříve se k hmotným statkům chová jako k rodinnému stříbru – tudíž je předraží, a když není o budovy zájem, je nakonec rádo, že se pro ně vůbec najde kupec. Je škoda, že právě pro kino nemá Turnov využití. Myslím si, že je to o celkové koncepci uspořádání městských budov. Město jako správný hospodář musí dobře zvážit, jaké nemovitosti si ponechá a kolik v číslech bude tato péče o ně stát, a naopak, které řádně prodá. Určitě bychom se měli vyvarovat prodejů z nouze, které by nahrávaly spekulantům.
Během prohlídky bývalého kina jsem zjistil, že je stále vybaveno reproduktory, světly a další technikou. Za pár let budou mít tyto předměty jistě sběratelskou hodnotu, ale vzhledem k tomu, jak se jako město o majetek staráme, můj názor je budovu prodat – nejlépe v dražbě. Ta však musí být transparentně, řádně, dostatečně a včas inzerována. Stejně tak bych přistupoval k restauraci na Šetřilovsku a dalším nemovitostem. Správně nastavená cena jistě přiláká patřičné množství zájemců.
Dle pana starosty prodáváme strategicky cenné pozemky v Maškově zahradě proto, že nám chybí peníze na stavbu sportoviště v této lokalitě. Avšak desítky milionů na nákup „krásné“, „praktické“ a „úsporné“ Spořitelny jsou?
Přiznám se, že tento přístup je pro mě naprosto nepochopitelný. Ano, o zadání výběrového řízení stavby v Maškově zahradě ještě skutečně rozhodlo bývalé zastupitelstvo, nicméně pan starosta byl ve své funkci již rok a půl, tudíž žádný nováček. A vzhledem k tomu, že si po loňských volbách vzal do své gesce finance, předpokládal jsem, že s výstavbou koupaliště a designově krásného a díky tomu i patřičně drahého zimního stadionu nebude problém. Jsem zastánce obou sportovišť. Ale proč má stát zimák 90 milionů, když na něj nemáme, to doopravdy nechápu. Před dvěma lety pořídili ve Frýdlantu zakrytí kluziště za 21 milionů – když dvanáct milionů zaplatilo město a devět milionů sehnali z dotací. Závěr je takový, že budeme mít neopravené chodníky, díry v silnicích, vysokou sazbu daně z nemovitostí, jednu z nejdražších vod ve střední Evropě, ale design vítězí. To nemluvím o připravenosti projektu, do kterého bylo před prvním kopnutím investováno již 60 milionů, a ve kterém již nyní ořezán dostatečný počet šaten na úplné minimum.
Turnov je srdcem Českého ráje. Rozhodně bych nerad, aby na pozemku, který sousedí s vlakovou zastávkou a je vlastně i vstupem na českorajské území, někdo postavil další nákupní krabici. Přijde mně to nevhodné. Jsem proti jeho prodeji.

n201502241058_zap_61_2015_sekaninaIng. Vítězslav Sekanina (zastupitel za Stranu svobodných občanů)
V budově Bio Ráj by mohla být moderní knihovna 3. tisíciletí, na kterou by se měla přeměnit současná městská knihovna. Objekt Bio Ráj v mnoha parametrech splňuje požadavky na soudobou multifunkční knihovnu, a to včetně bezbariérovosti. Stavebně je ve slušném stavu, tedy hlavně z hlediska statiky, dispozičních možností a podlahových ploch. Objekt je v blízkosti čtyř škol a penzionů pro důchodce. Jediné, co nesplňuje, je umístění v centru. Porovnáním budovy Bio Ráj s doporučeným dispozičním řešením knihovny pro město velikosti Turnova zjistíte, že objekt je v podstatě na 90 – 95 % připraven k rekonstrukci na soudobou knihovnu.
Pozemky v Maškově zahradě, tedy ty po bývalých jatkách, by se měly nabídnout k prodeji až po realizaci stavby koupaliště a ledové haly, což výrazně zvýší atraktivnost pozemků a tím i jejich výslednou cenu. Měly by zde vzniknout objekty související s provozem sportovního centra, tedy takové, které budou doplňovat nabídku tohoto centra a budou využívat atraktivitu umístění pozemků. Určitě bych nedoporučoval tyto plochy prodat k výstavbě dalšího marketu.

n201502241058_zap_62_2015_sorejsIng. Miloslav Šorejs (zastupitel za Nezávislý blok)
Bio Ráj chátrá již dost dlouho. Jak nám bylo upřesněno na posledním zasedání, náklady na udržení stávajícího stavu budovy nejsou sice velké, ale zásadní pro ni je stav a oprava střechy. Jedním z návrhů bylo předělání bývalého kina na městskou knihovnu. Studie ohledně využití na městskou knihovnu, kterou máme k dispozici, vyznívá negativně, i když by se do zmíněné budovy knihovna vešla. Hlavně asi vadí, že se bývalé kino nenachází  blíž ke středu města. Další z možností využití je zbudování lezecké stěny místním horolezeckým oddílem. Tato varianta dává smysl. Ale nevím k ní zatím další potřebné informace, které budou v mém rozhodování hrát zásadní roli. Kdo bude vybudování a provoz stěny platit? Jestli se do toho pustí sám horolezecký oddíl, tak bych byl pro hledání cesty, jak jim bývalé kino prodat, nebo pronajmout. Další pokračování chátrání nevidím jako smysluplné, a proto další variantou je nabídka k prodeji.
Diskutovaný pozemek po bývalých jatkách byl na pořadu dne jak na finančním výboru, tak na komisi pro rozvoj města. Oba tyto poradní orgány se shodly na prodeji pozemku. Kdyby se podařilo vyměnit zmiňovaný pozemek  za pozemek na Koňském trhu, tak bych byl ihned pro. Ale to je jen zbožné přání. A tak jestli by měl prodej tohoto pozemku přispět k tomu, že se nepostaví obchodní dům na Koňském trhu, tak jsem pro prodej. Penny se z místa, kde stojí, nepodaří přemístit. A tak se logicky nabízí vyplnění proluky mezi Penny a restaurací U Zastávky rozumným obchodním domem. Obec, komise pro rozvoj a stavební úřad by si musely ošetřit a pohlídat velikost, výšku a umístění budovy a případných parkovišť.

n201502241058_zap_63_2015_spetlikMgr. Otakar Špetlík (zastupitel za ODS)
Bio Ráj je objekt ve špatném technickém stavu, zejména střecha, má velké tepelné ztráty a je bez zásadních stavebních úprav nevyužitelný k jinému účelu než kino. Před třemi lety projevilo jistý zájem Tesco, ale poté, co jsme jim poslali dokumentaci budovy, od záměru na vybudování marketu s potravinami ustoupili. Město nyní nemá dostatek finančních prostředků na jeho zásadní přestavbu a především ani vhodné využití – již před několika lety bylo provedeno posouzení vhodnosti pro knihovnu s negativním závěrem. Proto jsem pro prodej, a to i s dalším snížením prodejní ceny.
Pozemky za Penny Marketem nedoporučuji nyní prodávat, ale ponechat ve vlastnictví města pro další využití, které vyplyne až z provozu celého sportovně rekreačního areálu v příštích letech. Obchodních center na periferii města je nyní již dostatek a měli bychom se snažit přitáhnout zákazníky blíže k centru města. Chybějící prostředky na stavbu Maškovky bude podle mého názoru menší zlo zajistit dalším úvěrem. Ujišťování příznivců výstavby zimního stadionu v době před výběrem dodavatele stavby, že vše zvládneme bez prodeje tohoto pozemku nebo dalšího zadlužení, tak dostalo zásadní trhlinu. A to ještě kolik nás bude stát provoz stadionu a navýšení příspěvku sportovním organizacím o hokejisty…

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.