ZASTUPITELÉ HODNOTÍ PRVNÍ SEZONU ZIMNÍHO STADIONU

0

V pravidelné anketě turnovských zastupitelů se tentokrát probírala historická sezona zimního stadionu v souvislostech s napojením na další aktivity. Otázka zněla: Jak hodnotíte první ukončenou sezonu Zimního stadionu Ludvíka Koška v areálu Maškovy zahrady? Jak by mohl areál v Maškově zahradě navazovat na další turistické aktivity v regionu?

n201604211811_zap_108_2016_bacaBc. Zbyněk Báča, zastupitel za Turnov potřebuje změnu
Myslím, že načasování otevření zimního stadionu nemohlo přijít ve vhodnější dobu. Nová volnočasová a sportovní aktivita byla občany Turnova a blízkého okolí vzata doslova útokem. Třetí teplá zima v řadě totiž přinesla pro spoustu lidí problém, jak naložit s volným časem, když je tu další zima na blátě. Častým řešením jsou výjezdy do blízkých horských středisek, které ovšem nejsou zadarmo a zvláště pro rodiny s dětmi jsou doslova vysavačem rodinných rozpočtů. Ukazuje se, že o podobná volnočasová zařízení bude v měsících, kdy nelze aktivně provozovat venkovní sporty, velký zájem. Je skvělé, že se zimní stadion nestal kontroverzní stavbou, jakou je třeba nová Střelnice, a byl přijat občany velice pozitivně, což se odrazilo v rekordní návštěvnosti. Jako vadu na kráse ovšem vidím fakt, že jsme na tuto stavbu nedokázali sehnat jiné finanční zdroje, než jsou zdroje z městského rozpočtu. Významně si tím omezujeme investiční potenciál, takže další potřeby města jsou odsouvány na druhou kolej.
K druhé části otázky odpovím dost lapidárně. Ano, mohly a měly by k němu navazovat další turistické aktivity, pokud budeme areál provozovat se zdravým rozumem. Tím zdravým rozumem myslím skutečnost, že pokud má areál nabízet turistické aktivity, musíme k němu dovézt bezpečnou cyklostezku. V současné době je areál dostupný na kole pouze po hlavních silnicích. Pro děti nebo rodiče s dětmi na jízdních kolech to znamená velký problém. Jediná bezpečná cesta na kole vede zatím po chodníku. Trochu smutný paradox a názorná ukázka toho, co je v souvislosti s otevřením areálu nutno dobudovat. Areál by měl být přístupný po co nejdelší část dne, což by mělo platit především v prázdninových měsících.  Představa, že případný zájemce o plážový volejbal  najde po 19. hodině areál zamčený, by pro mě osobně znamenala velké zklamání a nepochopení toho, co znamená letní turistická volnočasová nabídka. 

n201604211811_zap_109_2016_maierovaPhDr. Hana Maierová, radní za Nezávislý blok
Zimní stadion je v první řadě krásnou stavbou, která dominuje celému areálu Maškovy zahrady a je bezesporu další architektonickou ozdobou města. Zároveň podle mého názoru poskytuje všechny základní služby potřebné pro město naší velikosti i další možné uživatele.
Čísla vykazující letošní návštěvnost jsou velmi potěšující. Zvláště je důležité, že významné procento návštěvníků tvořili děti a mládež. To by mělo být důležitým faktorem i pro budoucí využívání stadionu. Věřím, že to není jen odrazem novosti zimního stadionu, ale že se bude i v budoucnu managementu dařit tento zájem udržet.
Výstavba celého areálu se zdárně blíží ke konci. Asi každý, kdo se do těchto míst dostane, se zájmem sleduje, jak se dokončují i jeho další části. Nejen koupaliště se skluzavkami a toboganem je velmi zajímavým zázemím, ale také ostatní venkovní sportoviště a přilehlá parkoviště.
Takto mnohaúčelový sportovně-rekreační areál zásadním způsobem doplní občanskou vybavenost našeho města. Vždyť toto bylo jednou z mála věcí, která v oblasti využití volného času chyběla obyvatelům Turnova i jeho regionu. Také v oblasti cestovního ruchu to byla služba, kterou zde návštěvníci postrádali. Významně se tak zvýšil potenciál města pokročit v dalším rozvoji této významné ekonomické oblasti. Věřím, že bude této nabídky využito i pro propagaci možností strávit dovolenou v Českém ráji a v Turnově – srdci této krásné krajiny.
Závěrem musím konstatovat, že jsem velmi ráda, že se zastupitelstvo k vybudování tohoto nádherného areálu odhodlalo. Turnov je silné a ekonomicky zdravé město. A tak věřím, že se i s takovouto náročnou investicí dokáže vyrovnat.

n201604211811_zap_110_2016_soudskyIng. Petr Soudský, zastupitel za TOP 09
Uplynulá sezona Zimního stadionu Ludvíka Koška byla sice první sezonou a ještě ne celou („zimák“ byl otevřen 28. října), ale hned velmi – řekl bych až nečekaně – úspěšnou. Návštěvnost byla neuvěřitelná a dala ráznou odpověď těm, kteří si zimní stadion nepřáli a těm, kteří nesouhlasili s jeho stavbou spolu s koupalištěm. Odpověď takovou, že po uplynutí již první sezony je jasné, že „zimák“ do Turnova patří a měl tady být už dávno. Návštěvnost vysoce přesáhla 100 000 lidí! Takže je zcela jistě tou nejnavštěvovanější městskou budovou. Hokej si rovněž velmi rychle našel své fanoušky a mistráky HC Turnov 1931 a přátelská utkání navštívilo zhruba 4 500 fanoušků. Díky vstřícnosti hokejového svazu se nám podařilo do Turnova dostat i mezinárodní utkání reprezentace U 16 proti Rusku a reprezentace žen proti Francii. I tohoto jsme se jako pořadatelé zhostili velmi dobře a máme příslib pořádání dalších akcí reprezentace. Zimní stadion se velmi líbí a dočtete se o něm například na webu dalších hokejových oddílů jen v superlativech. Já osobně z toho mám velkou radost, protože si živě vzpomínám, jaká martyria provázela rozhodnutí o jeho výstavbě, kolik odsuzujících skeptiků se našlo bohužel i mezi sportovci a jak dlouho bojoval zejména Ing. Pekař za jeho stavbu.  
Na hokej chodí již nyní 80 dětí (zatím máme kategorie pouze do 4. třídy) a jejich počet rychle roste. Velkou vstřícnost vůči asi všem návštěvníkům projevil jak jednatel Městské sportovní Turnov Jindřich Kořínek, tak manažer Tomáš Špinka. Oba vycházeli požadavkům hokejistů a bruslařů maximálně vstříc. „Mouchy“ jsou pouze v obsluze restaurace, ale to se určitě v příští sezoně vyřeší.
A dovolím si z tohoto místa poděkovat i celému výboru HC Turnov (Martin Wolf, Libor Šlechta, Vláďa Jágr, Jan a Ivo Konejlovi, Pavel Mlejnek, MUDr. Bašta) a všem trenérům za neuvěřitelný kus práce, který za celou sezonu odvedli a nastartovali hokej v Turnově. Spolu s koupalištěm by mohl vzniknout v Maškovce areál, který může být ozdobou a vstupní branou do Českého ráje. Díky Maškovce Turnov získal zase jedno krásné místo, kam budou moje vnoučata třeba chodit na rande. Po jeho doplnění o ubytovací kapacitu pak může plnit i funkci pro pořádání např. sportovních soustředění (hokej, fotbal, tenis, kola). Areál si přímo říká o napojení na cyklostezku Greenway Jizera. A nakonec ještě vzkaz: Kolegové zastupitelé, kteří jste dali v roce 2014 hlas pro stavbu celého areálu, tedy zimního stadionu i koupaliště, rozhodli jste správně. Již první sezona vám dala za pravdu. Dík!

n201604211811_zap_111_2016_svobodovaMgr. Jana Svobodová, místostarostka za ANO 2011
Když se rozhodovalo o stavbě zimního stadionu, myslela jsem si, že zimní stadion v Turnově není potřeba. Oproti tomu o potřebě venkovního koupaliště jsem nikdy nepochybovala. K tomuto názoru mě vedl fakt, že v dojezdové vzdálenosti kolem 20 km je od Turnova dostatečný počet zimních stadionů. Ale první sezona zimního stadionu mě velmi příjemně překvapila a musím přiznat, že jsem se mýlila. Turnovu opravdu zimní stadion sluší. Potěšil mě enormní zájem o veřejné bruslení. Hokejisté zorganizovali zajímavá utkání ať už reprezentační zápasy českých juniorů s ruskými či českých žen s Francouzkami. Hokejistům se podařilo uspořádat Memoriál Ludvíka Koška, s nímž byl spojen velmi povedený doprovodný program složený z představení vojenské techniky a přeletů historických vojenských letadel. Navíc o hokej jeví zájem čím dál víc dětí.
Na státní svátek 8. května budeme slavnostně otvírat venkovní areál Maškovy zahrady. Pro letní sezonu je zásadní koupaliště, to v Turnově velmi chybělo. Nebude sloužit jen obyvatelům města, ale také mnohým návštěvníkům, vždyť se Turnov pyšní přívlastkem srdce Českého ráje. Sportovní a rekreační areál je napojený na trasu Greenway Jizera, která v současné době vede do Turnova z Líšného, navíc je plánované pokračování trasy z Mašova do Svijan. Maškova zahrada může být dalším přirozeným nástupním místem na Greenway. Na své si tak přijdou nejen cyklisté, ale i koloběžkáři, v areálu samotném pak in-line bruslaři. Zajímavé by také bylo napojení areálu na hrad Valdštejn, ze kterého by se také dalo jezdit na koloběžkách nejen na parkoviště pod hradem. V budoucnu by se mohl areál propojit mosty se skautským ostrovem nebo sportovním areálem kolem fotbalu a tenisu v Koškově ulici. Otázkou zůstává využití dalšího volného pozemku ve vlastnictví města v sousedství areálu, původní vize Bohuslava Jana Horáčka byla wellness hotel.

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.