ANKETA ZASTUPITELŮ JAKO NÁZOROVÉ PUZZLE (X) – NOVÁČKOVÉ…

0

Desátý díl letošního seriálu ankety zastupitelů už je na téma povolební. Jak se v nové situaci orientují nováčci, s čím jdou do zastupitelstva, jaké mají pocity ze zvolení a co myslí, že budou moci Turnovu přinést? Otázka zněla: Jak hodnotíte z pozice nováčka výsledek voleb a čím si myslíte, že zastupitelstvo města obohatíte?

n201411052145_zap_359_2014_bacaBc. Zbyněk Báča (zastupitel za Turnov potřebuje změnu)
Dle mého názoru je vítězem voleb bývalý starosta Hejduk. Stál za personálním obsazením strany ANO, dokázal přesvědčit  Nezávislý blok, že nejlepší koalice je právě s tímto hnutím, za které i vyjednával a na další čtyři roky si tím podržel svoji pozici ve VHS. Smutným vítězem voleb je současný starosta, který se nedokázal prosadit proti konzervativněji uvažujícím spolustraníkům a místo široké koalice, o které původně uvažoval, má v zastupitelstvu většinu pouze jednoho hlasu. To tak trochu napovídá i o jeho pozici v Nezávislém bloku, když i přes zisk tolika preferenčních hlasů nedokázal realizovat svoji vizi.
Koaliční uskupení Nezávislého bloku a ANO tak disponuje křehkou většinou jednoho hlasu, což je špatná zpráva nejen pro vládnoucí koalici, ale i pro samotné obyvatele Turnova. Koalici se bude těžko prosazovat jakékoli kontroverznější téma, bude muset být neustále přítomna v plném počtu, což se zdá po dobu čtyř let trochu utopické. Z těchto důvodů se tedy obávám, že vývoj v našem městě poněkud ustrne a nám zase o něco více poodjede pomyslný vlak v porovnání s okolím.
Jako budoucí opoziční zastupitelé budeme mít samozřejmě těžké uskutečňovat náš program. Nicméně naše dvě programové priority (volný přístup na městská sportoviště a změna v nakládání s odpady) jsou tak lehce řešitelné věci, že si neumím představit, jak hluboko by museli být vykopány zákopy mezi koalicí a opozicí, aby nebyly přijaty a realizovány. Obohatit zastupitelstvo bych chtěl minimálně o zkušenost člověka, který v Turnově marně hledá kvalitní dětské hřiště pro své děti, který rád jezdí na in-line bruslích, ale jeho cesta končí na Loužku, který rád jezdí se svými dětmi na kole, ale přes Turnov je raději převeze autem, a který v jiných městech viděl a rád by realizoval spoustu užitečných a smysluplných věcí hodících se právě pro naše město. 

n201411052146_zap_361_2014_mikulaJiří Mikula (zastupitel za TOP 09)
Do volebního klání jsem šel proto, abych se v zastupitelstvu mohl věnovat dvěma oblastem – řádnému a transparentnímu hospodaření města a podpoře sportu, obzvláště toho mládežnického. Myslím si, že v těchto oblastech mohu být skutečně prospěšný, jsem odhodlán v nich uplatnit své lety nabyté zkušenosti. Celý život jsem zvyklý, že za mě mluví výsledky mé práce, stejně se dívám i na své působení v zastupitelstvu.
Na Turnovsku žiji celý svůj život. Město a jeho okolí mám moc rád a jsem hrdý na to, že tu mohu bydlet i pracovat. Když jsem přednedávnem oslavil kulaté narozeniny, mohl jsem svůj život bilancovat a došel jsem k názoru, že jsem od něho hodně získal – báječnou manželku, skvělé děti a nejlepší práci na světě, která mě uživí. Je tedy na čase začít svému okolí také něco vracet. I přesto, že jsem se pustil do bafuňařiny okolo turnovského tenisu, cítím, že je toho víc, co mohu pro své okolí udělat.
Jak hodnotím z pozice nováčka výsledek voleb? Nejdřív bych rád poděkoval za víc než tisícovku křížků u mého jména – tak vysoké podpory turnovských voličů si hrozně moc vážím. Pokud jde o celkové výsledky voleb, pak jsem toho názoru, že jsme teprve na začátku, zatím není co hodnotit. Lidé – voliči – rozhodli tak, jak rozhodli, a teď je na zastupitelích, jak s projevenou důvěrou občanů naloží. Hodnotit, zda tato sestava pracovala řádně ve prospěch svého města lze až s odstupem doby. Názor voličů se jasně projeví při příštích volbách.

n201411052157_zap_360_2014_houskovaMgr. Petra Houšková (zastupitelka za Nezávislý blok)
Na úvod musím sdělit své překvapení, kolik pozornosti mé zvolení vyvolalo. Těší mne tato odezva. Děkuji voličům, kteří přišli k volbám a podpořili mne i Nezávislý blok. Jsem ráda, že je hodně lidí v Turnově, které můj volební úspěch potěšil a jejich gratulace jsou upřímné, bohužel je nemálo i těch, u kterých je radost pouze přetvářkou. Vřava, která se kolem výsledku voleb strhla, je neskutečná. Mám na mysli vývoj dění obecně, ne jen na turnovské úrovni. Co se to děje kolem nás? Nejsou to pouze velká města, kde je neklid, nesoulad, ale i malé obce, kde si každý vidí do talíře, kde spolu dříve všichni seděli u jednoho stolu. Teď kují pikle, objevují se osobní útoky, osobnosti, které začaly dění ve městech výrazně měnit, dostávají kamenem do zad, aby mohly klesat k zemi. Rojí se předjímavost, spekulace a „zaručené informace“. Předem se vytváří scénáře a podezírá se z nekalostí. To úžasné hledání, co je za tím, kdo a co komu slíbil, kde a kdo je předem domluvený. Holt platí přísloví: „Podle sebe soudím tebe“. Od prvních hodin po zvolení koukám, jak se mění někteří lidé před očima. Už jsem se naučila, že nelze vyhovět všem a ono to skutečně ani nejde. Naivně jsem si myslela, že komunální politika je s lidmi z Turnova, pro lidi z Turnova. Realita mne ale zaskočila. Počáteční rozladění bylo zásadní a zklamání jsem si osobně zažila i při některém z povolebních vyjednávání. Postupně se ale situace zklidňuje, neboť se začíná reálně pracovat a konkrétní věci a problémy opět lidi přivádí k sobě. Obecně před volbami byl zájem o nové tváře. Je nás víc, kteří zpestří dosavadní řady zastupitelů, a doufám, že je všichni rovněž obohatí. Za sebe nabízím dlouholeté zkušenosti ze školské sféry, sociální oblasti, každodenní zkušenost práce s lidmi, s úřady, s řízením prosperující organizace. O tom, jaká jsem, přesně vypovídá moje křestní jméno, neboť svým nositelkám dává sílu, odhodlání a údajně jsou také „skálopevné“.

n201411052146_zap_363_2014_sekaninaIng. Vítězslav Sekanina (zastupitel za Stranu svobodných občanů)
1. Svobodní – Strana svobodných občanů – jsou v těchto volbách v Turnově nováčkem, já osobně se za úplného nováčka nepovažuji, v komunální politice jsem s menšími či většími přestávkami již od roku 1989. Výsledek voleb pro Svobodné v Turnově je velmi dobrý – více než 5 % a tím poprvé jeden zastupitel v ZM. Potěšilo mne, že v tradičně pravicovém Turnově není v ZM po letech už ani jeden zástupce KSČ (KSČM). A povolební situace? Doufal jsem do poslední chvíle, že vznikne širší koalice ze stran od středu napravo, tedy NB + TOP 09 + TPZ + ODS + Svobodní = 19 hlasů. To by byla silná a pro mne logická koalice. Otevřené a na první pohled férové prvotní povolební jednání tomu napovídalo. To, že vznikla úzká a slabá koalice Nezávislí + „Nezávislí“, tedy NB + ANO = 9 + 5 = 14 považuji za chybu a „podraz“ od vítězů voleb, tedy od těch, kteří před volbami i po nich mluvili o široké a silné koalici. Místo této koalice vznikla nejužší a nejslabší koalice jaká mohla vzniknout. S tím se musíme bohužel smířit, ale není to dobré ani pro Turnov, a ani pro onu koalici.
2. Mám několikaletou praxi v zastupitelstvu, v radě, v komisích a dozorčích radách ve městě. Proto si myslím, že přes několikaletou přestávku nebude má role v ZM rolí nováčka. V zastupitelstvu budu prosazovat, stejně jako dosud, pravicové principy a také ideje programu Svobodných. Ti mají v programu např. snižovat daně a poplatky a neefektivní daně a poplatky rušit. V minulosti jsem navrhl a prosadil zrušení jednoho takového poplatku v Turnově, byl to poplatek z pořádání kulturních a sportovních akcí. V tom budu pokračovat, navrhnu snížení některé z daní vybírané městem a také zrušení některého z neefektivních poplatků. Návrhu však musí předcházet důkladná analýza přínosu a efektivity takového opatření. Jako stavební inženýr a podnikatel se základními znalostmi ekonomiky budu těchto svých odborností využívat při posuzování a schvalování různých návrhů a opatření v zastupitelstvu, při schvalování rozpočtu, při návrhu rozpočtových změn, při schvalování změn územního a regulačního plánu a při účasti na výběrových řízeních staveb pro město Turnov.

n201411052146_zap_362_2014_svobodovaMgr. Jana Svobodová (zastupitelka za Ano 2011)
Nejprve chci poděkovat voličům za hlasy, velmi si vážím projevené důvěry a své zvolení beru jako velký závazek. Jednoznačné vítězství Nezávislého bloku pro mě nebylo překvapením. Ukázalo se, že v Turnově se volí hlavně osobnosti. Pro nás, zastupitele za ANO, jsou volby velkým úspěchem a mě osobně našich pět mandátů mile překvapilo. Současně jsem ráda, že z ostatních stran byli zvoleni lidé, které z větší míry znám, se kterými mám dobré zkušenosti z dřívější spolupráce. Za naše zastupitele mohu říci, že všichni přistupujeme k věcem pozitivně, chceme se domluvit a chceme hledat společná řešení, a věřím, že společně, napříč politickým spektrem nalezneme shodu v řešení důležitých témat. Složení zastupitelstva je velmi rozmanité, jsou zde odborníci z různých oborů a také již ostřílení zastupitelé s mnoha zkušenostmi, což je z mého pohledu správně. Navíc si myslím, že ve své práci bude moci pokračovat současný starosta, jehož silný mandát asi nikdo nezpochybňuje.
Čím práci ZM obohatím? Chtěla bych se věnovat podnětům obyvatel, mnohdy i drobné může vytvářet hodně. Zajímá mě oblast kultury, památek, cestovního ruchu, životního prostředí a sportu. Chtěla bych také maximálně podporovat spolkovou činnost ve městě, protože práce dobrovolníků v různých oblastech si musíme vážit, vždyť to právě vytváří příznivé klima ve městě. Myslím, že v Turnově v tomto směru máme velké štěstí, je tu opravdu mnoho nadšenců a navíc mnoho z nich bylo na různých kandidátních listinách. Těším se na spolupráci s ostatními zastupiteli, líbily se mi nápady ve volebních programech ostatních seskupení a myslím, že je velmi dobré na těchto věcech společně pracovat ku prospěchu nás všech.

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.